7 důvodů, proč je Praha jedna z TOP destinací pro sales nomády

09. Únor 2017

Chiang Mai, Bangkok, Las Palmas, Bali, Lisabon, Berlín. Místa, kam se po stovkách, někdy i tisících, stahují ti, kdo mohou pracovat na dálku. Vždyť i naše Jitka přes zimu pracuje z Bali. Jenže mezi nejoblíbenější města pro zahraniční digitální nomády a podnikatele nezávislé na lokalitě už dlouho patří i Praha. V létě 2016 se dostala na 1. místo žebříčku Nomadlist. Pojďme se na ni podívat očima takových nomádů.

_FXC4818

Digitální nomádi a „location independent” podnikatelé či profesionálové využívají toho, že můžou pracovat odkudkoliv na světě. Často cestují s celou rodinou a některým to vydrží dlouhé roky.

hledáme obchodníka

Zmíněný server nomadlist.com je pak pravděpodobně nejnavštěvovanější nomádský web vůbec. Ukazuje žebříček nejlepších světových měst, kam se jako digitální nomád vydat. V potaz bere ukazatele jako náklady na život, místa pro práci, rychlost internetu a počasí, ale i možnosti zábavy, dopravu, bezpečnost, jazykovou vybavenost či rasovou toleranci.

Teď v zimě Prahu najdete hodně nízko, v létě se ale s Budapeští a Bangkokem střídala několik měsíců na prvních třech příčkách. A věřím, že příští léto tomu nebude jinak.

Netušíte, o čem je řeč? Přečtěte si článek Kdo je digitální nomád.

button-zajimaji-me-nove-prilezitostiProč zrovna Praha?

Jako digitální nomád žiju už několik let a vím, co je pro nomády důležité. V Praze jsem nikdy nebydlel déle než měsíc a na město se dívám podobnýma očima jako nomádi ze zahraničí. Naprosto chápu, co je na Praze pro nomády tak lákavé.

1. Praha je nádherné město

Pokud v ní člověk zůstane déle než pár dní, zjistí, že je vlastně ještě mnohem krásnější, než se na první pohled může zdát. Staré Město, Pražský hrad, Karlův most a Malá Strana jsou jen začátek. Sami asi moc dobře víte, že to nejkrásnější se skrývá na Vinohradech, na Letné, na Žižkově, v Karlíně či v Holešovicích. V postranních uličkách, parcích, průjezdech, kavárničkách, barech…

_FXC7305

2. Komunita

Řekněme si to narovinu. I naše BusinessAnimals.cz komunita je naprosto skvělá! Praha je dnes jeden z 10 regionů s nejvyšším HDP v celé EU a stahuje se sem čím dál více nadějných lidí i firem z celého světa.

Pokud do Prahy přijedete jako na lokalitě nezávislý podnikatel, bude pro vás díky všem akcím velmi snadné dostat se do místní komunity, najít si nové přátele a možná i partnery pro byznys.

3. Infrastruktura

Dostanete tu vše, co k práci a životu potřebujete. Rychlé a stabilní připojení k internetu. Pracovat můžete z domu, z coworkingů i z kaváren se slušnou wi-fi.

Praha3

4. Nízké náklady na život

I když je Praha výrazně dražší než zbytek ČR, pořád v ní oproti Západu slušně ušetříte. I pokud si pronajmete byt v centru a budete si žít jako král, pořád si snadno udržíte náklady kolem 50 000 Kč měsíčně.

_FXC7318(1)

Když teprve rozjíždíte svoje podnikání a potřebujete šetřit, není problém dostat se pod 30 000 Kč na měsíc. To je 1 200 USD. O takové částce si ve velkých městech v USA i například v Německu mohou lidé při udržení slušného standardu nechat jen zdát.

5. Bezpečnost

Žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí světa. Jasně, i v Praze zlodějíčci okrádají turisty a občas někdo spáchá závažnější zločin. Ve srovnání s většinou světových měst je na tom ale Praha ještě mnohem lépe, než si možná připouštíme.

_FXC7315

6. Jídlo a pití

Praha se za posledních několik let vyhoupla mezi nejlépe hodnocené foodie města světa. Najdete tu vše od skvělých burgerů v Dishi po nejlepší Pho Bo na vietnamské tržnici Sapa. Za perfektní ceny. Na své si přijdou i milovníci fine-diningu a závisláci na sladkém jsou v Praze v ráji. Však si vzpomeňte na domácí koláče (a nejlepší kávu) v EMA Espresso baru nebo zkuste přijít do kavárny Místo a neobjednat si vše, co uvidíte.

7. Lokalita

Bydlíme uprostřed Evropy. Za maximálně dvě hodiny doletíme téměř kamkoliv v Evropě – většinou za naprosto směšnou cenu. Mezinárodní vlaky do okolních metropolí jsou další skvělá možnost, jak vyrazit na výlet. O autobusové síti nemluvě – veřejnou dopravu nám může většina světa závidět.

Praha_Nomadlist_2

Praha ale také leží v centru nádherné země, která si říká Česká republika. Projel jsem už hodně slušnou část světa, ale pořád jsem nenašel hezčí a rozmanitější zemi, než je ta naše.

Sales nomádem na zkoušku. V Praze nebo jinde blízko 

Nomádem v Praze můžete koneckonců být i vy. Začít ve městě, kde všemu rozumíte a odkud se snadno můžete vrátit domů, je totiž asi to nejlepší, co můžete udělat. Získáte nadhled, inspiraci a nové kontakty, skoro nic se ale nemůže podělat. Můžete se zároveň zastavit na jeden z našich MeetUpů. „Dlouho jsem zkoušel začít cestovat. Nešlo to,“ říká zakladatel Menstyle.cz Michal Novák, „zažité procesy a komfort velkého pracovního stanoviště prostě vždycky převážil. Nejlepší, co se vám v takovou chvíli může stát, je přestěhovat se někam, kde není zavedený internet.

Místo vysokorychlostního kabelu máte najednou k dispozici jen sdílený hotspot z telefonu. Omezená data vás donutí změnit pracovní návyky a přemýšlet o tom, co opravdu potřebujete. Vytáhnou vás ven a naučí využívat místa, která nabízí neomezený internet. Donutí vás nastudovat si základy zabezpečení na veřejných sítích a nainstalovat aplikace jako TripMode. Začal jsem nosit počítač všude s sebou. Po týdnu jsem se přistihl, že urgentní požadavky vyřizuji už i z tramvaje. V ten moment jsem si uvědomil, že třeba coworking v Londýně má proti tramvaji v Praze stůl a kvalitní připojení k Internetu.“

Věřím, že digitálních nomádů a location independent jednotlivců i celých rodin bude v Praze přibývat. To nabízí spoustu podnikatelských příležitostí – stačí zapojit kreativitu, otestovat zájem a pustit se do toho!

Foto a text: Matouš Vinš

© 2024 imper.cz