Rychlořešení nefungují. Neustále informovaný jsem díky těmto 7 rituálům, říká ambasador Daniel Kosec

10. Říjen 2017

Žijeme v době, kdy naše mysl musí pojmout více informací než kdykoli předtím. 

  • Aktuálně je to tak extrémní, že každé 2 roky vznikne TOLIK informací, jako za celé období lidstva do té doby. 🙂
  • Student, který jde na 5 let na vysokou, často zjišťuje, že co se učil pár let zpátky – je už dávno neaktuální. 
  • Četl jsem, že v jednom čísle New York Times je více informací, než člověk v osmnáctém století pojmul za celý život. 
  • Když se podíváte na seznam nejžádanějších profesí v roce 2011, většina z nich v roce 2004 ještě ani neexistovala …

Zřejmě se nám již nepodaří pojmout všechny informace našeho věku jako například Leonardu Da Vincimu. Avšak chceme-li obstát v tomto světě, co tedy s tím? Kurzy rychloučení? Specializace? Specializovat svoji specializaci? Proč někteří jedinci zvládají přijímat informace a pamatovat si je lépe a jiní hůře?

Je potřeba si uvědomit jednu pravdu. Neexistuje takový jev jako lidé, kteří by měli lepší paměť než ostatní. Existuje však trénovaná mysl a netrénovaná. S jednoduchým plánem lze zlepšit schopnosti své mysli. Přikládám několik tipů, které můžete ve svém životě začít okamžitě realizovat.

1. Věnujte se čtení něčeho, co vás zajímá alespoň 30 minut denně.

Mozek je sval. Začni se k němu tak chovat. Spousta lidí pěstuje své vzezření, chtějí zaujmout. Neuvědomují si však, že vypadat dobře je fajn, avšak to, co vychází z úst daného člověka a jak jedná v krizových situacích, je mnohem podstatnější, než jaký má objem bicáku.

„Mozkový sval“ potřebuje pravidelný trénink, jinak ochabuje, začněte se k němu tak chovat. Problém nejčastěji nastává po ukončení školní docházky a při nástupu do důchodu. Proč? Nejsme již nuceni pokračovat ve vzdělávání.

2. Přeměňte své auto na univerzitu na kolech

Poslouchání audioknih je další způsob, jak udržet svou mysl svěží a trénovanou. Když jdu či jedu z bodu A do bodu B, moc rád si poslechnu nejnovější podcast, který jsem si stáhl do svého chytrého telefonu.

hledáme obchodníka

3. Zapisujte si každý den

Přečtete-li si pár životopisů slavných, budete překvapeni, kolik lidí si psalo deník.
Ať už si budete psát klasický deník či novodobý blog, budete se dělit o smysluplné citáty či myšlenky nebo zkušenosti na sociálních sítích, donutí vás to přemýšlet, a to je přesně to, co náš mozek tolik potřebuje.

4. Berte učení stejně jako děti

Znám spoustu starých lidí, kteří jsou víc živí než mnoho mladších. Udrželi si své vnitřní dítě. Mají mladší mysl, jelikož si drží dětskou zvídavost (samozřejmě to podpořili zdravou stravou, čtením a vším, co živí a podporuje náš mozek – více informací v mém kurzu, který se bude zabývat i detailním fungováním mozku). Věděli jste, že děti v předškolním věku položí obvykle přes 300 otázek denně?! To znamená: stále se ptej, stále se vzdělávej a buď zvídavý.

Nic z toho, co ti doposud na jakékoli téma řekli, není dogma, a tak ke všemu přistupujte. Pokud něco přijmete jako dogma, jako fakt, pak se tomuto tématu uzavřete a nebudete v něm nadále zvídaví. K tomu může dopomoci otázka z minulého článku – „Co kdyby” a odpovědi hledejte sami.

5. Budete-li znudění, nevrlí či unavení, nic se nenaučíte

Pro učení je třeba udržet emočně vyvážený mozek. Pokud jste v depresi, můžete mít sebelepšího učitele, ale přesto se nic nenaučíte. Většina mozkové energie se pak zaměřuje na naše emoce.
Stres je největším nepřítelem učení. Máme pak tendence se zaseknout a v tomto stavu nelze přijímat nové informace. Různé studie prokázaly, že pokud si studenti pustili veselé video před učením, měli lepší výsledky.

6. Cvičte

Vědecké průzkumy prokazují, že díky cvičení je mozek schopný lépe přijímat učivo. Lépe prokrvený mozek + endorfiny = správný mix pro zdravý mozek.

7. Vytvořte si pozitivní prostředí pro učení

Pro mě je zásadní čisté prostředí, dobré osvětlení, klid a ideálně periferní výhled na nic, co by strhávalo moji pozornost (čisté zdi, klidná příroda atp.).

Některým lidem pomáhá poslouchat alfa vlny, různé symfonie. Zkrátka si vytvořte prostředí, ve kterém se budete cítit příjemně a nerušeně.

Tip1. Učte se nové věci s využitím vůní. Čich je velice úzce spojen s pamětí. Všichni ze zkušenosti víme, že na základě vůně například pečeného chleba se nám asociuje nějaká silná vzpomínka. Většina silných vzpomínek je aktivována vůněmi, které nás dokáží vtáhnout zpět do oněch prožitků. Vemte si tedy nějaký esenciální olej při učení nějaké nové látky a před zkouškou si jej nakapejte na rukáv. Buďte kreativní, je mnoho míst na rukávu a spoustu otázek. 😀

Tip2. Jak využít tělo, číst rychleji a soustředit se u toho lépe?
Používejte prst při čtení či učení. Jak čtete knihu, použijte ideálně jeden z prstů své NEdominantní ruky a jeďte s ním po textu, který čtete. Je prokázané, že to o 25 % zlepší učení i soustředění.

K tomuto tématu doporučuji videomentoring – Pracovat tvrdě, nebo chytře?

Daniel Kosec, 28 let

  • Majitel, investor, obchodník, kouč a kryptonadšenec,
  • Networkings s.r.o., Cryptokingdom.cz, WEBFB.
  • Nejlepší rada: „Můžeš být úspěšný současně v materiálním i „duchovním“ světě.“ „Empatie je nejsilnější forma učení – vcítit se a opravdu vše prožít, vydá za roky zkušenosti.“
  • Co pro mě znamená obchod: „Možnost hledat podobně smýšlející lidi, zábavu, vztahy, drive.“
  • Moje obchodní mise: „Bořit stávající dogmata, měnit pohled na to, co člověk může a nemůže, ukázat nové pohledy a možnosti.“

© 2024 imper.cz