Rutina jako podceňovaná životní síla

28. Leden 2020

Úspěch a ten dlouhodobý především je o názorech, pravidlech, návycích, vzorcích chování a myšlení, které jsme si vybudovali nebo přijali od okolí. Součtem všeho je pak náš MINDSET, nastavení hlavy. Profesionální MINDSET vzniká ale i tím, co si do hlavy nepustíme. PROFIMINDSET se musí budovat, trénovat ale i ochraňovat před myšlenkami, názory a vzorci chování “většiny”, protože většina lidí prostě profesionálové nejsou.

Kastner rutina

Rutina a MINDSET

Je velmi užitečné si nadefinovat a jasně pojmenovat, co si do svého MINDSETu profesionála chceme pustit a co nikoli. Rutina bezesporu do chování a myšlení profesionálů rozhodně patří.

“Pro každého, kdo chce vítězit a dosahovat nejlepších výsledků je rutina a umění profesionální rutiny skutečný dar! Odděluje profesionály od permanentních hledačů snadného úspěchu” říká Jiří Kastner, kouč vrcholových sportovců, mentor manažerů, trenér obchodních týmů a autor přednášek PROFIMINDSET TOUR 2020.

Pokud se setkáte s profesionálem v jakémkoli oboru, je radost jej sledovat při práci. Je-li naším dodavatelem, obchodním partnerem, pak je radost mu i zaplatit. Ale kolik opravdových profesionálů za den potkáte?

Kolik znáte lidí, kteří se ve své řemesle vytrvale zlepšují, zdokonalují a rostou třeba i díky houževnatým překonáváním těžkých období? … a neramcají na podmínky, trh, vedení firmy, nedostatek podpory, nechápající klienty, špatnou dobu, nedostatek štěstí v práci apod.?

Všimněte si, kolik lidí hledá, co možná nejpohodlnější způsob zisku a navíc jsou angažovanou součástí remcání, stěžování si, dožadování se výhod, benefitů a při opakovaném nezdaru stejně začnou hledat štěstí jinde, protože chyba není rozhodně na jejich straně.

Jak můžeme chápat rutinu v životě?

Velmi rádi se všichni necháme ošetřit zubařem, který svou praxi dělá již 20 let a ještě lépe, když se celou svou praxi specializuje na řešení problému, se kterým k němu právě přicházíme. V tu chvíli profesionalita a vytrvalost (čti rutina) většinu baví.

Ale ve své vlastní praxi pak většina spekuluje a při nezdaru utíká k jiné firmě, do jiného regionu, k jinému produktu, k jinému manažerovi a nějaká rutina či vytrvalost není vůbec platným argumentem.

Mezi obchodníky a manažery se v současnosti tyto útěky nejčastěji obhajují sbíráním zkušeností a novým rozhledem. Ale ruku na srdce, kdo z dobře fungující pozice, z firmy, kde má dobré vztahy, odejde pro hledání zkušeností někam jinam.

Podobnou kamufláží se v posledních letech stalo “vyhoření”. Díky svým zkušenostem a vzdělání vím, že vyhoření – skutečné vyhoření – je velmi vážný a stejně tak velmi vzácný stav poškození psychiky. Burn-out, česky vyhoření, se dnes stalo trendovou a stylovou nálepkou stavů jako prohra, nezvládnutí situace, přecenění vlastních sil, utopení se ve vlastním egu a nebo prostě jen faktu, že se někdo špatný ocitl na špatném místě. Předem přijímám komentáře, že určité procento lidí má skutečné psychické problémy. Jako osobní názor tipuji, že je to do 10 % aktuálně “vyhořelých”.

Principiálně se dnes nesluší říkat, že “nezvládám to, musím na sobě zamakat” , ale častěji je slyšet “jsem vyhořelý/á, potřebuji změnu!” Není vzácností potkat lidi, kteří jsou na pozici slaboučké dva, tři roky a již vyhořeli z přílišné rutiny a nudy.

rutina a vyhoření

Cestou do slepé uličky, je naslouchat těmto trendům “vyhořelých” a velmi úspěšným podkopávání vlastní profesionality je ztotožnění se s myšlenkou, že rutina je to samé co nuda a že práce musí být vždy zábavou.

Skutečně si někdo může myslet, že vrcholové sportovce baví každý trénink, že za dvacet let tréninku plného bolesti a odříkání neměli chuť s tím praštit a nebo změnit svou disciplínu za nějakou “lehčí”? Ti slabí to udělali. Skuteční profesionálové se díky tréninkové rutině, pravidelné dřině přes to pocity přehoupli a třeba až na Olympiádu.

Pro obchodníky platí to samé. Kdo fňuká a hledá zkratky, ten se může spoléhat pouze na štěstí a náhodné události, že uspěje. Což se může klidně stát. Nikdy se ale nestane ve svém oboru skutečným profesionálem.

Profesionalita potřebuje rutinu!

Profesionalita totiž potřebuje pravidelnou tréninkovou rutinu a dlouhodobou každodenní pracovitost jedním směrem. Aby se tak zvyšovala matematická pravděpodobnost úspěchu a zároveň s ní roste i profesionalita.

Můžete hledat  zkratky, snadné cesty k rychlému zisku mít připravené výmluvy pro těžká období. Nebo si vytrvalou prací a rutinou zasloužit skutečnou a okolím uznanou profesionalitu. Úspěch Vám nikdo nezaručí, proto jej ani neslibuji.

Patřit mezi skutečné profesionály, pro které je rutina životním mottem?

Pokud Vás chcete vědět více o rutině a profi přístupu k práci, tak se podívejte na  www.ProfiMindset.cz

© 2024 imper.cz