Roztočte roční bonusy v jedné ze 4 exotických destinací, kde jste z Prahy za pár hodin

28. Prosinec 2022

Zasněžené ulice, komplikace v dopravě, teploty pod nulou a vánoční stres není nic pro vás? Máte recht, není pomalu lepší období, kdy vyrazit na dlouho odkládanou dovolenou, zvlášť když na vás v práci tlačí, ať ty nevybrané volné dny vyberete a kde můžete utratit i své zasloužené bonusy. Jestli to cítíte stejně, neodkládejte to a leťte se ohřát do tepla. Ať už vyberete úžasný Karibik, Asii plnou dobrého jídla, oblíbené africké ostrovy nebo třeba arabský svět, litovat rozhodně nebudete. Naopak naberete energii ze sluníčka, vyhnete se adventnímu bláznění nebo v zahraničí odstartujete Nový rok. Co víc si přát. Ve spolupráci s Čedokem jsme pro vás vytipovali celkem čtyři destinace, které by na vašem bucket listu neměly chybět, a kam se létá dokonce přímo z Prahy.

1. Dominikánská republika

Nádherné pláže, deštné pralesy, výborný rum, to je ve zkratce Dominikánská republika. Stát v Karibském moři překypuje typickými exotickými scenériemi, které zanechají návštěvníky v němém úžasu. Poloostrov se zátokou Samaná, která je obklopená malými ostrůvky a průzračným mořem, je považována za jedno z nejkrásnějších míst. Navíc právě sem se přibližně od ledna do března stahují keporkaci a turisté tak mohou pozorovat velryby přímo ve volné přírodě. Další z mnoha krásných pláží na jihozápadním pobřeží, lemovaná národním parkem Jaragua, je Bahía de Las Aguilas.

Milovníci historie zajisté ocení hlavní město Santo Domingo s bohatou koloniální minulostí či Catedral de la Primada, nejstarší stojící katedrálu na západní polokouli. Za návštěvu rozhodně stojí i třetí největší město Dominikánské republiky, La Romana a pláže v oblasti Bayahibe, či asi nejznámější letovisko Punta Cana, kam se dostanete už přibližně za deset hodin letu přímo z Prahy. Na nejkrásnějším ostrově Isla Saona, kam se doplavíte na palubě katamaránu, si zase vychutnáte koktejl Coco Loco připravený z místního rumu a čerstvého mladého kokosu. Impozantní korálové útesy ohromí každého, kdo se rád potápí nebo šnorchluje. Spojení s dávnou historií je doslova na dosah i v několika jeskyních s nástěnnými malbami i petroglyfy. Nezapomeňte se zastavit ve výrobně dominikánských doutníků a jako suvenýr si přivezte nejen rum, ale i šperky z místního modrého larimaru, který patří mezi nejvzácnější a nejkrásnější polodrahokamy na celém světě.

Vyzkoušejte leady

Do Dominikánské republiky se létá přímo z Prahy každé pondělí během celé zimní sezóny.

2. Omán

Sultanát Omán s hlavním městem Muscat se nachází na východním cípu Arabského poloostrova. Protikladem krásného moře s plážemi jsou vysoko se tyčící hory s nejvyššími vrcholky okolo tří tisíc metrů. Omán se stal díky této kombinaci cestovatelským zážitkem a je vhodný pro odpočinkovou i aktivně strávenou dovolenou. Téměř na každém kroku se zde setkáte s typicky arabskými prvky, které kromě architektury a náboženství hrají významnou roli v denním životě tamních obyvatel. Starodávné město Muscat překypuje historií. V hlavní městě Ománu stojí jednoznačně za návštěvu Mešita sultána Kábúse z bílého mramoru, Královská opera, která je předním místem umění a kultury, palác Qasr Al Alam či středověké pevnosti z 16. století.

Za nákupem suvenýrů i koření turisté míří na tradiční souk či tržiště v Matře. Do přírody pak můžete utéct do místních vádí, cestou se vykoupat v propadlé jeskyni s názvem Bimmah Sinkhole nebo vystoupat do ománských hor, např. na Zelenou horu. Každý pátek se skupiny turistů vydávají navštívit městečko Nazvá, kde najdou historickou pevnost, autentické a rušné tržiště dobytka nebo tradiční souk. Poznat ten pravý Omán s vůní kadidla a chutí místních datlí rozhodně stojí za to. Za zážitky můžou turisté vyrazit jeepy do dun pouště, rybařit, na túry do hor nebo pozorovat delfíny přímo z paluby lodi.

Objevit ománský Muscat můžete každé pondělí během zimy, stačí si vybrat termín a za necelých šest hodin jste na Blízkém východě.

3.Thajsko

Thajské království, zkráceně Thajsko a dříve známé pod názvem Siam, je mimo své dobré jídlo či funkční masáže známo také pro svou pestrost, přírodu i monumentální chrámové památky. Usměvaví obyvatelé bezmezně uctívají svého krále, jeho orientální malby jsou k vidění na každém kroku. Hlavní město Bangkok je kosmopolitní metropolí a centrem turistického ruchu, které nikdy nespí. Protikladem je pak Krabi a sousední ostrůvky Phuket nebo Khao Lak. Ruch velkoměsta tak vyměníte za nádherné pláže, pohodlné hotýlky, ale hlavně to nejlepší možné jídlo, co z thajské kuchyně můžete ochutnat.

hledáme obchodníka

Z historických staveb nelze opomenout železniční most přes řeku Kwai, jehož osud inspiroval spisovatele i filmaře. Provincie Krabi, kam se dostanete od konce prosince přímo z České republiky, je oblíbenou turistickou destinací. Díky blízké dostupnosti přilehlých ostrovů, například známého Phi Phi, je vhodným výchozím bodem výletů na lodích, pro pěší turistiku nebo i horolezce. Rozhodně byste neměli vynechat návštěvu pláže přezdívané po Jamesi Bondovi, zkuste uhodnout proč.

Do Thajska se začíná létat poprvé přímo z Prahy od 25. prosince, takže vánoční dárek pro všechny, kteří chtějí tuhle asijskou zemi prozkoumat a vyhnout se dlouhým přestupům.

4. Zanzibar

Africký Zanzibar láká turisty z celého světa na exotickou dovolenou u Indického oceánu s příměsí nezaměnitelné africké atmosféry. Jeho poloha blízko rovníku zaručuje stejně dlouhé dny i noci a západy a východy slunce v podobnou dobu po celý rok, díky čemuž můžete svůj program naplánovat téměř na minutu. Tajemné uličky hlavního města ve čtvrti Stone Town vábí na koření, zejména typický hřebíček, dřevěné řezby na domovních dveřích, které udávají společenský status, etnický původ či náboženské vyznání obyvatel domu a výrazně přispěly k zařazení města Zanzibaru na seznam UNESCO.

Po stopách koření se vydejte i na místní farmy, odvezete si ale spoustu suvenýrů domů. Za želvami i koloniální historií se můžete vypravit na Prison Island nebo právě přímo do Stone Townu. Za přírodou a opičkami zase do Jozani Forrest. Nejkrásnější pláže potkáte na severu nebo ve východní části, hledejte ubytování buď v oblasti Kendwa, Nungwi nebo třeba Kiwengwa, každopádně líbit se vám to bude všude. Navíc, kde jinde chcete zažít to pravé hakuna matata.

Na Zanzibaru jste asi za 8,5 hodiny letu, navíc si můžete udělat i dvoudenní výlet na safari v pevninské části Tanzanie.


© 2024 imper.cz