Miliardář Sir Richard Branson: „4 vize úspěchu, které si odnáším od Nelsona Mandely“

27. Říjen 2014

Šíři obchodních zájmů a oborů Richarda Bransona překoná jen málokdo. Těch 400 podniků, které s úspěchem spravuje pod hlavičkou Virgin Group, můžeme s trochou nadsázky přirovnat k říši Alexandra Velikého. Je zastáncem hesla „Sky is the limit“ a v rámci Virgin Galactic plánuje komerční lety do vesmíru. Méně známé však je, kdo byl hnacím motorem za jeho vizí.

branson

Každý máme vzory. I velké osobnosti čerpají z díla svých předchůdců – Branson sám je známým obdivovatelem někdejšího vůdce Jihoafrické republiky, zesnulého Nelsona Mandely (jeho 15 citátů pročtete zde). Ač se oba setkali s úspěchem v odlišné formě, ve svém přístupu se v mnoha bodech prolínali. Co z Mandelovy životní filozofie si Branson odnesl?

Vyzkoušejte leady

1. Kariéra má být vystavěna na vizích, nikoli na negativní motivaci

Rasová segregace poloviny 20. století v Jihoafrické republice, známá jako Apartheid a její vymýcení; Mandelovi, toho času mladému právníkovi, rozhodně nelze upřít veliké cíle. Po neúspěšné snaze o dosažení vize mírovou cestou se Mandela dostává na několik desítek let do vězení. Namísto pomstychtivosti se však po osvobození soustředí na naplnění cíle – a zažívá úspěch.

  • Dle Bransona je klíčové položit si otázku, zda stavíme byznys na podobně kvalitních „základech“ – nebo zda nás žene touha po odplatě či někomu něco dokázat

branson6

2. Výdrž… a zase jen výdrž

I britský miliardář po vzoru svého vězněného idola pochopil, že veliký úspěch dláždí trnitá cesta, naplněná pády, zklamáním a pocitem bezmoci. Nepřejí vám okolnosti? Končíte ve slepé uličce? Někdy se zkrátka svět vůči vašemu snažení vzpírá do posledních okamžiků. Možná se místo snahy o změnu okolností zaměřte na váš postoj k daným okolnostem. Chce to jen ten správný přístup:

branson2

3. Zákazník až v první řadě

Vizionáře často definujeme tím, že s lehkostí dokáže měnit pravidla zavedené hry ve svůj prospěch.

  • Podobným přístupem se Branson dokázal etablovat jako úspěšný provozovatel letecké dopravy. Zatímco v jeho okolí zuřil nelítostný konkurenční boj, zaměřil se zakladatel Virgin America na potřeby svých zákazníků. Vyjít klientům vstříc v tom, po čem hlasitě volali, se ukázalo být geniálním tahem – a zatímco konkurence se navzájem požírala s bestialitou dravé šelmy, Bransonovo podnikání sílilo. Inspiraci našel v Mandelově počáteční snaze o změnu společnosti bez zbytečného krveprolití.

branson5

4. Perfekcionismus nemá ve světě podníkání místo

Také je vám vlastní snaha odkládat důležité kroky na dobu, kdy bude vhodná „konstelace“ mnoha faktorů? Vězte, že příhodný okamžik nemusí nastat nikdy a pokud nastane, mohou být již vaše cíle v jiných sférách. Úspěšné podnikání je mj. definováno schopností přiměřeně riskovat. Mandela style. Štěstěna je vrtkavá dáma a spíše než na její náklonnosti vám bude mnohem více nápomocna soustavná, tvrdá práce. A troška té zábavy k tomu.

branson3

Text: Tomáš Soukup

Foto: arabianbusiness.com, under30ceo.com

© 2024 imper.cz