Proč začít investovat?

14. Září 2022

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si ani neuvědomujeme, že se nám to děje?  Možná ne. Inflaci totiž vidět není a její vliv pozorujeme až při pohledu zpět v čase. Máte pocit, že se o investování chcete dozvědět více nebo se do něho rovnou pustit? V investiční platformě Portu věříme, že investovat může opravdu každý.

Než se do toho ale pustíme, rádi bychom hned v úvodu zdůraznili to, čím investování není:

  • investování není cestou k rychlému zbohatnutí,
  • investování není dostupné jen pro bohaté,
  • investování není podvod.

Proč začít investovat?

Základním předpokladem investování je zhodnocení nebo alespoň zachování hodnoty našich úspor v průběhu času. Proč je potřeba pro zachování hodnoty peněz cokoliv dělat? Jak souvisí vývoj hodnoty našich úspor s časem?

Při investování hraje čas a to, jak s ním naložíme, velmi významnou roli. Může být jak naší straně, tak také proti nám. 

Práce, peníze a čas

Náš příjem je odměnou za dobře odvedenou práci, tedy za čas, který jsme věnovali vytváření něčeho hodnotného. Na získanou mzdu ovšem čas působí i nadále a pomalu snižuje její hodnotu. V důsledku inflace totiž ceny stejných produktů v průběhu času rostou. To znamená, že skutečná hodnota stejného množství peněz se sníží – za rok si např. za 1 000 Kč koupíme méně než dnes.

Při roční inflaci na úrovni 4 % bychom tak za 20 000 Kč, které jsme celý rok drželi na účtu, nakoupili pouze zboží s historickou hodnotou 19 200 Kč. Rozdílem je třeba jedna hezká večeře pro dva lidi. Ale 4% jsou běžná průměrná míra inflace, nyní je situace podstatně jiná a inflace dosahuje závratných výšin. Konkrétně 17,5% v červenci 2022.  

hledáme obchodníka

Když na inflaci nahlížíme jenom jako na malý pokles hodnoty našich úspor, celá věc nezní nijak hrozivě. Pokles skutečné hodnoty úspor ovšem znamená, že jsme ztratili také čas, který jsme jejich vytvoření věnovali. Z 252 pracovních dnů v roce 2021 tvoří 4 % přibližně 10 dnů. 

S aktuální mírou inflace ale počet ztracených dnů vyrostl na 44. Pomyšlení na to, že se naše odměna za některé z těch náročných dnů v práci jednoduše vypaří, je už o něco smutnější. 

Nebuďme ale negativní. Šetření rozhodně má smysl a s inflací jde pracovat. Jinými slovy, čas můžeme postavit na naši stranu. 

Rychlejší cesta k našim cílům

Plánujete vysněnou dovolenou v Jižní Americe, nové bydlení nebo snad chcete vašim dětem vytvořit finanční odrazový můstek? Cílů máme hodně, od těch krátkodobých až po zhodnocování úspor pro důstojná léta v důchodu. Čím větší je náš cíl, tím déle si na něj většinou musíme šetřit.

Z předchozí kapitoly už ovšem víme, že v průběhu let naše úspory na běžných účtech ztratí část své hodnoty. 

Co kdybychom je ale v určitém roce dokázali zhodnotit ve větší míře, než jaká byla výše inflace? Získali bychom tím výnos, který by se přičetl k celkové výši investice. Následující rok by se nám spolu s původní částkou investice dále zhodnocoval také v minulých letech získaný úrok. To je podstatou složeného úročení.  Současně je bohužel porazit inflaci investováním skoro nemožné, ale dlouhodobě je to velmi pravděpodobné. Za posledních 16 let je průměrná míra inflace v České republice 2,28% a průměrné roční zhodnocení indexu S&P 500 je 12.3% za posledních 16 let. Při neměnné míře zhodnocení a inflace bychom tak každý rok dosáhli o něco vyššího výnosu než v předchozím roce. Díky tomu porostou naše úspory stále rychleji a naše vytyčené cíle tak dosáhneme dříve a s menší námahou, než kdybychom spořili na běžném účtu.

Naše dlouhodobé cíle se nám zdají být často tak vzdálené, že máme dojem, že pro ně dnes ještě nemusíme nic udělat. Jenom čekáme a první krok vždy odsouváme. Aby však naše cíle nezůstaly pouze cíli, měli bychom se sami sebe zeptat: „Co jsme pro splnění svého cíle udělali dnes?“ Není to řečnická otázka. Zkusme si ji opravdu zodpovědět a když je třeba, položme si ji znovu a znovu.

Jak by vypadal vývoj našich úspor, kdybychom si např. na budoucí rekonstrukci našeho bytu každý měsíc odložili 3 000 Kč? Srovnejme si vývoj úspor při jejich uložení na běžném účtu ve srovnání s investováním:

Srovnání výnosů na bežném účtu s investováním

Průměrné zhodnocení investovaných aktiv na úrovni 7 % je odhadem založeným na vývoji MSCI World Index, jehož průměrné zhodnocení za posledních 20 let bylo 7,38 %.

 

Svět, ve kterém se žije lépe

Investování má vedle potenciálního zhodnocení našich úspor také další neméně významný efekt. Některé investice obsahují akcie velkého množství firem, při jiných si cíleně vybíráme společnosti, jejichž činnost je pro nás sympatická a chceme je podpořit.

Jsou to např. firmy, které přispívají k pozitivní změně našeho okolí nebo společnosti jako takové. Za svoji investici tak získáme nejen určitý výnos, ale také vědomí, že jsme podpořili rozvoj pro nás smysluplné věci. 

Málokdo z nás by si třeba dokázal založit společnost na výrobu solárních panelů, nákupem akcií takovéto společnosti se však můžeme stát jejími spoluvlastníky a nepřímo tím podpoříme získávání energií z udržitelných zdrojů.

Proč tedy začít investovat? 

Investování nám pomáhá zachovat a potencionálně zvyšovat hodnotu našich úspor. Díky složenému úročení může jejich hodnota růst rychleji, než kdybychom je jednoduše ukládali na náš účet. 

Zkrátíme si tím čas, který potřebujeme k ušetření peněz na naše dlouhodobé cíle. Využitím složeného úročení se nám v průběhu dlouhého investičního horizontu naše úspory znásobí. Smysl má proto také investování malých částek, o které své portfolio pravidelně navyšujeme.  

Dalším důvodem, proč se do zhodnocování svých úspor pustit už teď, tedy jakmile si vytvoříme dostatečnou finanční rezervu, je skutečnost, že možnost ukládání části našich příjmů bokem nemusíme mít trvale. V případě neočekávaných změn v životě nám na druhé straně můžou přijít zhodnocené úspory vhod.

Investování je dlouhodobý přístup ke zhodnocování našich úspor a postupnému budování našeho bohatství. Není to ovšem rychlá zkratka ke zbohatnutí. Kdyby vám někdo tvrdil, že ano, buďte na pozoru, pravděpodobně se zajímá více o vaše peníze než o to, aby vám pomohl.

Když vás myšlenka zhodnocování vašich úspor zaujala, podívejte se také na článek Jak začít investovat? Investování totiž nezačíná nákupem akcií.

Disclaimer: Tento článek není investiční ani finanční poradenství. Vznikl ve spolupráci se společností Portu.cz.

 

© 2024 imper.cz