19+1 dost pravděpodobných důvodů, proč se vám jako obchodníkovi momentálně nedaří

05. Září 2017

Nejen život je jedna velká sinusoida, ale i obchodnický proces. Opravdu neznám obchodníka, který by byl nonstop s výkony nahoře. Avšak ti nejlepší vědí, jak naložit s obdobím, kdy to vypadá, že jde všechno proti vám, a nesvádí to na své okolí. Začnou nejdřív u sebe! 

Dala jsem dohromady pár bodů, které pomůžou při analýze, kde je zakopaný obchodnický pes:

1. Nebavíte se tím

Obchod je hra a zábava. Jak pro vás, tak i pro klienta. Klienti kupují spíše vás, než produkt!

Domluvte si konzultaci

2. Střílíte naslepo

Coldcalling a coldemailing jsou strašáci moderní doby! Udělejte s tím něco.

3. Nepřipravujete se na schůzku

Vygooglení základní online stopy daného člověka zabere max. 5 minut!

Můj tip: Svoje jméno člověk tak rád slyší! Než přijdete na schůzku, několikrát si ho nahlas zopakujte, zapamatujte a ideálně 3× použijte během jednání. Čím krkolomnější jméno dáte, tím větší body u klienta!

4. Moc neřešíte, jak vypadáte

Víte, že tím klientovi dáváte jasně najevo, jak moc si ho vážíte? Vězte, že váš dokonalý vzhled je silným prodejním nástrojem, vaše srdce si klient kupuje až při retenci! Klient nás sleduje bedlivěji, než si myslíme – koláče pod pažemi nebo oprýskaný lak budí nedůvěru.

5. Moc mluvíte

Ptejte se a aktivně naslouchejte. Pokud se klient nezeptá, svoje názory si nechte od cesty. Nebuďte jak buldozer, právě dáváte najevo, že jako obchodník nevíte, že lidé nejradši mluví o sobě! Využijte této přirozené lidské vlastnosti pro obchod.

Domluvte si konzultaci

6. Absolutně neplánujete

Ani svůj den, týden, měsíc. Cíle máte stanovené od manažera, ale vlastní invence žádná.

Můj tip: Denní plán na další den si dělejte vždy den předem – ráno už rovnou víte, co budete ráno dělat jako první a hlavně se na to psychicky už nastavíte a budete to dělat s větší chutí.

7. Máte pocit, že nic nestíháte

Uhoněný obchodník = špatný obchodník. Tento bod souvisí s plánováním a přípravou. Občas v BA přijímám na schůzku obchodníky, kteří funí, jak kdyby právě uběhli maraton, místo toho, aby zavolali, že budou mít 15 minut zpoždění a radši si sedli někam na lavičku, uklidnili se a chvilku pomeditovali.

8. Kouříte krátce před schůzkou

Nic proti kuřákům, ale klient pozná, že jste právě típli cigáro. Zkuste si dát větší časový odstup a žvýkačky, ústní sprej a parfém či umytí rukou by mělo být samozřejmostí.

9. Jste ve finančním stresu

Půlka měsíce za vámi, manažer vás uhání, kolegové mají skoro splněno, před očima vám už začínají probíhat černé scénáře o tom, jak příští měsíc nemáte na nájem, hypotéku. Tady je potřeba si uvědomit, že stres ještě nikdy nikomu nepomohl, jen uškodil. Teď se projevují vaše morálně volní vlastnosti! Důležitý je váš pozitivní postoj a v této chvíli hlavně nepolevit.

Můj tip: Pokud jste na tom psychicky špatně, nenechávejte si to hlavně pro sebe, svěřte se s trápením manažerovi nebo kolegovi – podrží vás a pomůžou najít řešení, budete mile překvapeni!

10. Řešíte osobní problémy

Pokud chcete dělat tuto práci, váš psychický stav je prioritou č. 1. Věřte, že s každým obchodníkem se už rozešla holka, neměl peníze nebo i daleko horší věci. Profíci však umí tyto věci nechat doma za dveřmi a využívají obchod jako ANTISTRESS!

11. Máte špatné ranní návyky. Znáte to, ráno dělá den. Zvláště ten obchodnický

Špatný příklad: Vstáváte co nejpozději je to možné, rychle na sebe něco hodíte, po cestě do práce si koupíte v okýnku Fornetti, a než něco začnete dělat, potřebujete samozřejmě kafe a cigárko.

Správný příklad: Vstanete radši dřív a jdete si na 15-20 minut zaběhat. Hodíte sprchu a uděláte si skvělou zdravou snídani. Po cestě posloucháte oblíbené songy přes Spotify a vizuálně si představujete, jaký bude váš dnešní den. Yeah!

12. Nerozumíte si s lidmi ve firmě. Jste na jiné vlně, nerad s nimi trávíte čas

Víte však, že vztahy s lidmi kolem vás odráží primárně to, jak vnímáte sami sebe?

Posilujte pravidelně svoje sebevědomí, taková základní prevence je pravidelný sport 3× týdně.

13. Neumíte správně obchodovat

Toto je kapitola sama pro sebe, ale řešení je neustále na sobě pracovat. Nedělat dokola ty samé věci, které víme, že nefungují. Poradit se s manažerem, poprosit kolegu o stínování schůzky a feedback. Z 90 % tato příčina souvisí s malou proaktivitou a absencí chtíče se zlepšit.

14. Jste lenoch

Chytrý lenoch je lepší než aktivní blbec, se říká. Opravdu nemusíte být obchodnická tryskomyš, abyste byli úspěšní. O to lepší musíte být plánovač a stratég. Takový architekt svých obchodů. Takové chytře naplánované, klidně pomalé sales kroky – to je ta správná cesta! Každopádně i líný obchodník musí vědět, že nejdřív práce, pak zábava.

15. Nedržíte si focus dne na důležité aktivity

Jako obchodník v aktivním dni děláte pouze 2 věci – domlouváte setkání, nebo jste na setkání, ať už online nebo offline. Pozor. E-maily, tvoření nabídek, vyhledávání kontaktů, plánování. To vše patří do přípravy!

16. Nejste to vy

Najděte si svůj styl a slova, která sedí vám. Používejte vlastní přirovnání, ze života. Prodejní manuál berte jako předlohu, ale detaily si tam přidejte svoje.

17. Málo se odměňujete

Málokdo si umí představit, s kolika lidmi obchodník musí za den komunikovat. Kvalitní odpočinek je součást práce a s tím i umět se ocenit.

Můj tip: Udělejte si 1× týdně rande sami se sebou, zajděte si do kvalitní restaurace nebo na masáž a utřiďte myšlenky, užijte si sami sebe.

18. Máte kolem sebe málo obchodnických přátel

Jste zabředlí jen ve svojí firmě, kde už pomalu dojíždíte a závidíte ostatním přátelům jejich kancelářské joby, kde mají svoji jistotu. Komunikace s lidmi podobného ražení pomáhá, všichni řešíme podobné věci a vzájemně si pomůžeme.

Můj tip: Navštěvujte pravidelné Meetupy BusinessAnimals.cz, kde navážete další neformální obchodnické vztahy a energie tam doslova stříká! 🙂


19. Neumíte chvíli fungovat strojově

Chytří obchodníci vědí, že velkou roli v obchodě hrají aktivity a s nimi spojená určitá statistika. Chvilku ty věci budete dělat přes sílu, musíte zatnout zuby, bolí to, ale důležité je, že je dělat budete.

Vždycky se to pak zlomilo a nebojte se, zlomí se to i u vás! Držím palce a napište mi, jestli byste doplnili i další body, zajímá mě to.

 

© 2024 imper.cz