Přepisujete auto na jinou osobu? Poradíme, na co si dát pozor.

06. Květen 2022

Ať už jste se rozhodli pro prodej vozu, darovat jej nebo jej předáváte na za účelem likvidace, bude potřeba řešit přepis vozidla na jinou osobu. Ačkoli se jedná o poměrně jednoduchou administrativní činnost, může se vám pochybení výrazně prodražit. Na co si tedy musíte dát pozor a jak správně postupovat? V každém případě si ohlídejte, aby proběhl přepis vozidla

Ať vůz mění majitele z jakéhokoli důvodu, je to původní majitel, kdo je zatížen zodpovědností za správný průběh přepisu vozidla. V ideálním případě, by bylo vhodné, kdyby se původní a nový majitel společně domluvili a zašli na dopravní inspektorát spolu. V současné době, kdy se však automobily díky internetu prodávají klidně na druhou stranu republiky, to však není časté. Mnohem častěji se přepis vozidla vyřizuje na základě udělené plné moci. Plná moc k přepisu vozidla může být vystavena novým i starým majitelem vozidla, záleží na vzájemné domluvě, kdo přepis vozidla provede. Nejčastěji jej však provádí nový majitel.

Zákon udává 10denní lhůtu, kdy musí původní majitel zajistit provedení přepisu vozidla na nového majitele. V případě nedodržení této povinnosti mu pak hrozí až 50 000 Kč, navíc musí i nadále platit povinné ručení, aby nedostal pokutu i od Kanceláře českých pojistitelů. Kromě toho by byl stále zodpovědný i za samotný provoz vozidla a nesl by i zodpovědnost za dopravní přestupky, kterých se nový majitel dopustil.

Už teď víte, že nový majitel přepis vozidla neprovedl?

Po předání vozu novému majiteli spolu s plnou mocí trvejte, aby vám zaslal doklad třeba ve formě fotografie velkého technického průkazu, že k přepisu vozidla došlo. V opačném případě jej nejdříve urgujte. Pokud s ním nebude pořízení vydejte se s kupní smlouvou na policii, abyste podali vysvětlení v této věci. Jedině tak se uchráníte od možných budoucích pokut. Navíc policie si může nového majitele následně předvolat a pokutovat jej.

S kopií tohoto podání vysvětlení je pak možné se obrátit na pojišťovnu, u které jste měli sjednané povinné ručení. Na základě tohoto vysvětlení můžete požádat o výpověď ze smlouvy o povinném ručení. Počítejte však s tím, že to chvíli potrvá a dokud nebude povinné ručení zrušeno, jste povinni platit povinné ručení.

Při prodeji i darování uzavírejte písemnou smlouvu!

Ačkoli není při prodeji nebo darování zpracování písemné smlouvy povinné, je to výhodnější jak pro původního, tak i nového majitele. Na základě této smlouvy totiž může proběhnout převod s pomocí plné moci, ale je i dokladem pro případné reklamace či požadované odstoupení od kupní či darovací smlouvy z obou stran smluvního vztahu. Navíc jak již bylo výše uvedeno může písemná podoba smlouvy pomoci vyřešit potenciální problémy.

Pří prodeji vozu si dejte pozor, aby v kupní smlouvě, byly všechny známé závady

Ačkoli se na to v praxi často zapomíná, prodávající poskytuje záruku, že prodávaný vůz fyzicky odpovídá popsanému vozu v kupní smlouvě. Pokud jsou vám na voze známy nějaké závady, uveďte je do smlouvy. V případě reklamace, kdy uvedete, že jste tuto informaci sdělili kupujícímu ústně, nemusí být k této skutečnosti přihlíženo. Nakonec byste pak museli vůz na své náklady opravit nebo řešit i odstoupení od kupní smlouvy a vrátit byste museli celou částku, i když byl třeba pár týdnů vůz využíván.

© 2024 imper.cz