Ambice před létem na nule? Uspějte ve velkém s bestsellerem Pravidlo 10×

08. Červen 2016

Obchodník má chtít víc. Pořád. I ve chvíli, kdy lidi kolem něj zpomalují. My jsme si na pomoc vzali knihu Pravidlo 10× amerického spisovatele a mentora Ganta Cardoneho. Právě tady Gant popisuje, jak k těmto daleko větším cílům člověk dojde a jak se naučí stanovovat si míru úsilí, která je potřebnou zárukou úspěchu. A samozřejmě vám také poradí, jak na této ohromné úrovni nadále fungovat v průběhu celého roku. A co roku – života!

LXCMDRFA51

hledáme obchodníka

Co je pravidlo 10×?

„Je to pravidlo, které vám zaručí, že získáte, co chcete, v množství, jež jste si ani nedokázali představit. Funguje ve všech oblastech života. Je založeno na pochopení, kolik snahy a myšlení je nutno pro úspěšné vykonání čehokoli,“ vysvětluje Gant. Jde o to, že v určitých fázích života, ačkoliv jste měli stanovený nějaký cíl, nevěnovali jste mu vše, co jste mu věnovat mohli. Podcenili jste obojí – jak činy, tak úvahy, kterými se na cestě za plněním snu musíme zabývat.

Zkrátka je potřeba snít v úrovních, které se vám dříve zdály nepředstavitelné. Když si stanovíte cíl, že si založíte firmu a budete prodávat pečivo, super, ale proč byste nemohli postavit rovnou pekárnu? Proč ne? Právě Pravidlo 10× vás podpoří a ukáže, že se Gant nevěnoval studiu úspěchu téměř tři desetiletí jen tak pro nic za nic. A hlavně proto, že vyvinul desetkrát více úsilí než ostatní, je dnes jedním z nejuznávanějších autorů knih na světě.

TIP: Knihu si můžete spolu s více než 3 000 dalšími přečíst v elektronické knihovně My Boox Club (vše v češtině). Tak směle do toho!

Musíte si nastavovat cíle 10× vyšší a udělat 10× více pro jejich dosažení

Velké myšlenky a riskování jsou nezbytné pro přežití a budoucí růst. Zní to logicky – kdo bude stále chtít být nenápadný a malý, zůstane malý a nenápadný. Gant za roky svého studia zjistil, že když si budete dávat cíle 10× vyšší a uděláte 10× více, než si myslíte, že je třeba k jejich dosažení, budete veleúspěšní. Všichni lidé, o kterých dennodenně čtete (a nemusí to být nutně Jobs, Musk nebo jiní známí lidé, ale také majitelé velkých firem, kteří nejdou moc vidět), udělali pro svůj nápad ne maximum, ale mnohonásobně více. Zní to šíleně? Samozřejmě. Šíleně to zní možná proto, že je to těžké a pro někoho téměř nepředstavitelné. Gant v této knize popisuje, jak si tyto gigantické cíle nejen představit, ale také vykonat vše pro jejich dosažení. „Po velkých myšlenkách musí následovat velké činy. Na pravidle 10× není nic neobyčejného. Znamená přesně to, co říká. 10× více myšlenek a 10× více činů.“

Přečtěte si také: Jak vypadá den v životě podnikatelského génia Elona Muska?

hledáme obchodníka

„Nepovažovali byste dietu za úspěšnou, pokud byste zhubli 5 kilo a přibrali 6“

Jinými slovy – musíte být schopni si úspěch udržet, ne ho jen získat. Potom, co Gant vysvětluje, co je vlastně principem pravidla 10×, se věnuje úspěchu. Tomu, co si představuje pod pojmem úspěch, jaké jsou jeho životní zkušenosti a jak si nejlépe stanovit vytoužené cíle. Nicméně nemyslete si, že zde musíte číst nějakou nudnou teorii – toto všechno vysvětluje na velice jasných příkladech z jeho pracovního i osobního života a mnohokrát se přistihnete, že jste schopní se s určitou situací ztotožnit. A protože jsou součástí úspěchu také překážky, radí vám, abyste byli připraveni i na to nejhorší. „Postavte se ke svému projektu s pravidlem 10× – jako by na tom závisel váš život. Přistupujte ke každému činu, jako by vás při každém kroku sledovala kamera. Předstírejte, že vás natáčejí jako vzor pro vaše děti a vnoučata, od kterého se naučí dosáhnout úspěchu.“

Kolik aktivity je přesně potřeba, aby člověk dosáhl úspěchu?

Gant už se ani nepodivuje, kolikrát tuto otázku za život slyšel. Jeho odpověď je: „Není ani překvapením, že každý hledá nějakou tajnou zkratku – stejně tak není překvapivý ani následující fakt: Žádné zkratky neexistují. Čím více aktivity vyvinete, tím větší jsou vaše šance na průlom. Disciplinovaná, důsledná a trvalá činnost je mnohem více určujícím faktorem než jakákoli jiná kombinace věcí.“ A zde už se dostáváme ke 4 stupňům akce, které jsou pěkně jedna po druhé podrobně popsány v knize:

  1. Nedělat nic.
  2. Dát se na ústup.
  3. Vykonávat běžný stupeň činností.
  4. Vykonávat masivní činnosti.

Každý člověk si v různých sférách svého života projde těmito stupni, to bezpochyby. Můžeme se věnovat až masivně svému osobnímu životu, v kariéře se ale dáváme na ústup. To je normální. Je ale důležité si uvědomit, že pokud to jde v jedné sféře, může to jít i v druhé. A jakmile se začnete zabývat 4. stupněm, nebojte se kritiky. Ti průměrní vám totiž začnou házet klacky pod nohy. Nedejte se!

Přečtěte si také: Jak prodat problémovému zákazníkovi? 6 tipů podle knihy Nicolase Carona

„Kdokoli, kdo mi říká, ať pracuji méně, buď není opravdový přítel, nebo je velmi pomatený!“

V knize se pak dále Gant zabývá strachem, konkurencí, nepřátelským prostředím, mýtem zvaným „time management“ nebo kritikou, která je podle něj známkou úspěchu. Také se v jedné z kapitol soustřeďuje na spokojenost zákazníka a jedna z posledních částí zvaná „Úspěšný nebo Neúspěšný“ vás „nakopne“ tak, že se zvednete a okamžitě začnete něco dělat. Opravdu. „Ti, co uspěli – ať už v jednom či dalších bodech v jejich životech – byli ochotni postavit sami sebe do nepříjemné situace, zatímco neúspěšní hledají pohodlí u všech svých rozhodnutí,“ píše Gant.

A pak, v poslední kapitole s názvem „Začínáme s 10ד, ukazuje na svém vlastním životním příběhu, že jeho filosofie 10× je stejně úspěšná, jako můžete být úspěšní i vy. Proto vám doporučujeme tuto knihu přečíst a určitě i koupit a mít v knihovně, protože v ní najdete spoustu odpovědí a rozhodně vás posune o míle a míle dále.

Obchodníci a milovníci salesu – jaké máte plány na léto, aby vaše výsledky neutrpěly? Co je to vaše „dream big“?

© 2024 imper.cz