Jak zvýšit výkon? Dávejte si desetinásobné cíle dle Pravidla 10× G. Cardoneho

21. Březen 2016

Dosáhneme-li v zaměstnání určitého stupně úspěchu, míváme dojem, že náš profesní růst je u konce. Že naše kariéra se již nemůže ubírat jiným směrem a naše výkonnost bude v budoucnu klesat. Kniha Granta Cardoneho, spisovatele a motivačního řečníka z USA vám zaručuje, že znásobí váš úspěch, a to rovnou desetkrát. Nevěříte? Ve třiadvaceti kapitolách vám autor představí pravidlo 10× se všemi jeho výhodami i potenciálními úskalími. Klíčové myšlenky knihy jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

pravidlo10

Co je to pravidlo 10× a proč je tak důležité?

Vezmete-li do rukou knihu od Granta Cardoneho, která se shodou okolností stala bestsellerem The New York Times, podvědomě si položíte otázku, co je to vlastně pravidlo 10×? Autor ho definuje vcelku jednoduše. Je svatým grálem pro všechny, kdo chtějí v životě dosáhnout úspěchu. „Pravidlo 10× určuje správné množství akcí a myšlení, které je zárukou úspěchu, a zaručuje, že budete nadále fungovat v provozu na těchto úrovních celý svůj život a po celou kariéru,“ upřesňuje Cardone. Prvním krokem k prosperitě je znásobení myšlení i všech akcí desetkrát. Pravidlo 10X vám demonstruje, jak definovat cíle i kolik úsilí je k jejich dosažení zapotřebí vynaložit.

Většina lidí dělá, slovy autora, chybu už při samotném stanovení cílů. Ty nebývají zpravidla nikterak vysoké, poněvadž se lidé obávají vlastního selhání. Pravda ale je, že pokud užijete pravidlo 10×, množství energie potřebné pro získání milionu je ve výsledku stejné, jako když chcete vydělat 100 tisíc. Většina vašich neúspěchů má svou příčinu ve špatném plánovaní a v podceňování sebe samého i potenciálních překážek. Stanovíte-li si desetinásobně vyšší cíl, budete podávat desetkrát vyšší výkon.

Vyzkoušejte leady

TIP: Knihu Pravidlo 10× si spolu s více než 3 000 dalšími knihami v češtině můžete přečíst v elektronické knihovně MyBooxClub.

Úspěch je tu pro každého

Co je to úspěch? Pro každého znamená něco jiného. Pro malé dítě je úspěchem schopnost chodit, pro náctiletého to může být jeho vlastní pokoj. Ve středním věku se vaše priority mění a ve stáří jak by smet. Musíte si uvědomit, že úspěch je pro osobní i profesní život důležitý, stal se prakticky naší povinností a neexistuje něco jako jeho nedostatek.

„Způsob, kterým na úspěch nahlížíme, je stejně důležitý jako to, jak k němu přistupujete,“ píše Cardone. Na rozdíl od většiny věcí ve vašem životě neexistuje něco jako správná míra úspěchu nebo jeho přesná definice. Co pro vás neznamená zhola nic, může být pro jiného vrcholem úspěchu. A naopak. Úspěšní lidé se neřídí žádnými limity ani omezeními, v tom tkví jejich tajemství.

4 stupně akce. Jaké to jsou?

Stručně řečeno existují čtyři možnosti, jak přistupovat k práci, k životu, případně k vaší cestě za úspěchem. Zprvu je třeba si říci, že za život použijete každý z těchto čtyř stupňů akce alespoň jednou. Vaše možnosti jsou:

  1. Nedělat nic.
  2. Dát se na ústup.
  3. Vykonávat běžný stupeň činnosti.
  4. Vykonávat masivní činnost.

Lidé jsou různí. Zatímco jeden člověk bude aplikovat čtvrtý stupeň a masivně vykonávat své zaměstnání a v osobním životě nebude dělat nic, jiný bude činit pravý opak. Na tom není nic špatného. Chybou je, pokud trávíte příliš mnoho času v prvních třech stupních aktivit a nevydáváte-li ze sebe maximu.

hledáme obchodníka

Přečtěte si také: Stephen Covey a jeho 7 návyků vysoce efektivních lidí

Stanovení cílů: Stanovte si 10× vyšší a budete mít desetinásobný výkon

„Domnívám se, že jedním z hlavních důvodů, proč se lidé nedrží svých cílů a nedaří se jim jich dosáhnout, je skutečnost, že se jim od začátku nedaří nastavit je dostatečně vysoko,“ podotýká Cardone. To je ovšem problém moderní výchovy, společnosti, která nám doporučuje zůstat průměrnými. Průměrný člověk toho mnoho neriskuje, k dosažení průměrnosti není zapotřebí žádné zvláštní úsilí.

Chcete-li si zachovat pomyslné nadšení ze svého budoucího projektu, váš cíl musí být velký. Monumentální. Průměrné a realistické cíle bývají zdrojem zklamání v momentě, kdy narazíte na první překážku. Je dobré své cíle vyslovit nahlas, případně je zaznamenat do poznámkového bloku (v nejlepším případě do takového, jejž máte na nočním stolku vedle postele). Co víc, je dobré si je zapsat v takové podobě, jako kdybyste jich už byli dosáhli.

Strach je užitečný

Pokud pracujete na svém projektu naplno, dříve nebo později pocítíte strach. Faktem je, že strach není nic špatného. Naopak. Je jedinečným indikátorem toho, že směřujete správným směrem, že jen nesedíte na místě a neděláte to, co je pro vás pohodlné.

K tomu všemu je třeba dodat, že strach jako takový vlastně neexistuje. Je dokázáno, že většina věcí, kterých se obáváme, se nám nikdy nepřihodí. Obavy bývají totiž vyvolávány emocemi, nikoli racionálním myšlením. Cítíte-li strach, berte ho jako signál na své cestě za úspěchem, nikoli jako překážku a neřešitelný problém. Stává se poměrně často, že lidé označují svůj strach (potažmo své emoce) za příčiny svého selhání. Tomu je třeba se též vyhnout.

Foto: lifehack.org

© 2024 imper.cz