5 nejčastějších vět, které lidi vyslovují na smrtelné posteli

05. Srpen 2014

Na sklonku života nemáme potřebu přetvařovat se a lhát, cokoli tedy řekneme, je hlubokou pravdou. To zjistila i australská ošetřovatelka Bronnie Ware, když dělala společnost pacientům v jejich posledních dnech…

babicka_1

Umírajících se ptala, čeho v životě nejvíce litují, a překvapeně dostávala totožné odpovědi. Na základě příběhů sepsala knihu, abychom si my ostatní nic vyčítat nemuseli. Jaký je recept na naplněný život?

hledáme obchodníka

 

1. Kéž bych měl/a kuráž žít podle svého a nedbat názorů ostatních

Většina pacientů zalitovala při ohlédnutí za životem nejvíce toho, že žila přespříliš podle očekávání druhých. Zbytečně tak nedosáhli ani poloviny snů a cílů, které si předsevzali. Na smrtelné posteli si uvědomili, že se tak stalo jen a pouze jejich přičiněním a už je pozdě cokoli zvrátit. Proto se vydejte po cestě za svými sny, dokud je čas.

„Každý den je jen jednou za život“ – autor neznámý

 

2. Kéž bych nepracoval/a tak tvrdě

„Tahle věta zazněla z úst každého muže, kterého jsem ošetřovala,“ vypráví Bronnie. Mužům na sklonku života došlo, že si neužili svých potomků ani partnerek – věnovali čas budování kariéry a život jim protekl mezi prsty. Vezměme si z toho ponaučení a vytvořme si v životě více prostoru pro šťastné chvíle s nejbližšími.

Vyzkoušejte leady

 

3. Kéž bych měl/a odvahu mluvit o svých citech otevřeněji

Mnoho lidí potlačuje své emoce, jen aby udrželi dobré vztahy s ostatními. Přitom hořkost a zášť dokážou spustit řadu nemocí. Posuňte život na novou, zdravější úroveň a jednejte upřímně. Některým lidem v okolí možná bude chvíli trvat, než si zvyknout na vaši proměnu, někteří ji možná nepřijmou… Každopádně se pročistí nezdravé vztahy a vy tak jako tak vyhrajete.

„Kdo stále chodí ve šlépějích někoho jiného, nezanechává žádné stopy“ – Reinhard K. Sprenger

 

4. Kéž bych zůstal/a v kontaktu s dobrými přáteli

V průběhu života se mnohokrát natolik pohroužíme do vlastní ulity, že si necháme fungující přátelství vyblednout. Obětujeme společný smích práci, penězům

Na sklonku života však pacienti Bronnie přiznali, že peníze ani kariéra nejsou všechno. Chyběli jim kamarádi a litovali, že jim nevěnovali čas, který by si zasloužili. Neubírejte přátelství na důležitosti. V konečném důsledku jsou to hlavně láska a podpora, na čem v životě záleží.

 

5. Kéž bych si dovolil/a být šťastnější 

Až tváří v tvář smrti si valná většina lidí uvědomí, že štěstí je volba. Předtím žijí uvízlí ve starých kolejích, v zaběhnutých vzorcích a návycích. Bojí se opustit své „pohodlí“ a udělat změnu. Nedosáhnou tak nikdy na své štěstí, protože nedokážou uhnout z proudu, kterým plavou. Pamatujte na to, že je to váš život. Žijte jej vědomě, moudře a upřímně. „Především se nauč mít radost. Právě radost je tím nejdůležitějším v životě,“ říkal moudrý Seneca.

Zdroj fotografie: kristanhiggins.com

 

[/velikost_textu]

© 2024 imper.cz