20. Září 2017
Doby, kdy jsme pracovali na píchačky „od – do“ jsou dávno pryč. Dnes se zaměstnavatelé snaží zaměstnancům vycházet vstříc, co to jen jde. A to jak s pracovní dobou, tak i s místem výkonu práce. Někomu se lépe pracuje v kanceláři, jiní jsou mnohem produktivnější třeba v kavárně nebo doma. Co říkají statistiky a jak se daří flexibilitu v práci zavádět reálným firmám?
Češi jsou ranní ptáčata, 8 z 10 je v práci do 8 hodin ráno 82 % zaměstnanců českých malých a středních podniků začíná pracovat do 8 hodin ráno. Jen desetina přichází „ke stolu“ či „ke stroji“ v 9 hodin. Jen pro srovnání, v evropských zemích chodí před osmou ráno do práce jen necelé dvě třetiny zaměstnanců MSP, na devátou pak celá čtvrtina. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním oboru.
- V šest hodin ráno začínají zdravotníci a farmaceuti.
- Sedmá hodina dominuje ve stavebnictví, veřejné správě a dopravě.
- Osmá pak frčí u velkoobchodu, IT a telekomunikací.
- A nejdéle si ráno přispí zaměstnanci finančních sektorů a spotřebního zboží, kteří pracují až od devíti.
Práce odkudkoliv zvyšuje produktivitu a šetří čas i náklady. 3 z 10 firem v ČR započaly první kroky
Stále více zaměstnavatelů umožňuje svým zaměstnancům pracovat odkudkoliv. Tento počet se neustále zvyšuje. Zaměstnanci tak nemusí sedět jen v kanceláři, ale mohou využívat home office, pracovat z kavárny nebo třeba v co-workingovém centru. Jen dvě pětiny (39 %) pracují výhradně v kanceláři své firmy a 18 % v prostorách výrobního závodu.
V evropském měřítku pracuje 31 % zaměstnanců pravidelně z domova a dalších 42 % na cestách či z míst, jako jsou kavárny či co-workingová centra. Dvě pětiny pracují především z firemních kanceláří a desetina v továrně.
Mimochodem věděli jste, že ve čtvrtek 21. září 2017 se koná již pátý ročník akce „Den spolupráce odkudkoliv“.
„Obava ze změny zavedených postupů patří mezi největší překážky zavádění flexibility a mobility v práci,“ říká manažerka Microsoft
„Je to výzva především pro střední management, který potřebuje opustit direktivní řízení a přímou kontrolu a začít hodnotit lidi podle výsledků. Často se nás lidé ptají, jak víme, že zaměstnanci, kteří nejsou v kanceláři, pracují. Existuje řada způsobů, jak to „vědět“ – a manažer, který dobře zadává cíle a je v pravidelném kontaktu se svým týmem, to pozná podle postupu a výsledků projektu,“ Lenka Čábelová, manažerka komunikace společnosti Microsoft.
8 z 10 manažerů v Česku věří, že jejich lidé pracují, i když nejsou v kanceláři
A jak je s důvěrou manažerů a podřízených? Statistiky říkají, že až 8 z 10 manažerů svým lidem důvěřují. Není totiž důležité, kolik hodin zaměstnanec odpracuje (neboli odsedí v kanceláři), ale jaké odvede výsledky. Nedůvěru vyjádřilo jen 6 % českých manažerů. Tyto čísla vypovídají o tom, že lidé nezneužívají možnosti pracovat odkudkoliv, ale naopak je to pro ně i zaměstnavatele přínosné.
„Plně si uvědomujeme, že jednou z nejvýznamnějších výhod pro dnešní zaměstnance je flexibilní práce,“ sdílí příklady z praxe CBRE
„Z tohoto důvodu nabízíme možnost pracovat z domova, flexibilní pracovní dobu, tj. variabilní počátek a konec pracovní doby, pracovní poměr na částečný úvazek a dokonce nabízíme sponzorovanou mateřskou školu. Vzhledem k tomu, že náš pracovní kolektiv je dominantně ženský (70 %), snažíme se o vybudování prostředí přátelského rodině, které by umožnilo našim zaměstnancům spojit jejich rodinný život a zejména povinnosti péče o děti s výkonem své práce. Kde vidíme potřebu další evangelizace, je větší využívání nových alternativních komunikačních technologií (videokonference, virtuální meetingy, virtuální pracovní skupiny, atd.). Zatímco naše IT tyto možnosti nabízí, jejich přijetí našimi zaměstnanci postupuje pomaleji než technologický pokrok. Zde musíme poskytnout více informací a propagace,“ Juraj Vrabko, Head of HR CEE společnosti CBRE.
Cloudové technologie šetří čas a dávají flexibilitu v práci
Dostatek času a prostor zorganizovat si život a práci po svém patří mezi nejdůležitější hodnoty moderního člověka a chytré používání cloudových technologií pomáhá tuto potřebu naplnit. Důležitým předpokladem pro flexibilní práci je bezpečnost technologií. Lidé chápou nutnost dobře chránit informace, ke kterým na dálku přistupují.
O nástrojích, jak se svým týmem pracovat na dálku si můžete přečíst ZDE.