Postřehy obchodníků: Jakub Hyspecký o vytrvalosti aneb „Úspěch pouze pohladí, nic vás ale nenaučí“

27. Leden 2016

Co obchodník, to názor, a jelikož se nám začaly střádat vaše cenné postřehy, rozhodli jsme se zavést pravidelnou rubriku, kde téma diktujete vy. S čím se v obchodě setkáváte? Co vás zvedá ze židle? Jak řešíte zapeklité problémy a co chcete předat? Buďte slyšet na Business Animals! Dnes předáváme slovo Jakubu Hyspeckému, bývalému hokejistovi, který pro obchod zahořel už během studií, prošel si velkým vzletem i pádem a dnes po šesti letech zůstává salesu věrný.  

postrehyup

Slovo vytrvalost má mnoho významů, vytrvalostí může být trpělivost, oddanost, neústupnost, neúnavnost a mnoho dalšího.

hledáme obchodníka

Já dnes vím, že slovo vytrvalost je tou nejhodnotnější vlastností, kterou může člověk mít. Proč? 

Podíváme-li se na úspěšného člověka, může to být kdokoliv, profesionální sportovec, podnikatel nebo například herec. My ale vidíme jen ten konečný stav, tedy pozlátko, slávu, úspěch, drahá auta a domy. Zkusme se na chvíli zamyslet a vybavme si toho nejúspěšnějšího člověka, kterého ve svém okolí máme a známe ho osobně a hlavně dlouho. Většinou zjistíme, že za tímto člověkem, který teď sklízí úspěch, stálo několik let dřiny a odříkání. A možná si vzpomeneme na okamžiky, kdy tento člověk byl v naších očích jen blázen, který se od rána do večera jen honí za něčím, co mu očividně moc nefunguje…

Jak jsem z pohodlného kluka zahořel pro obchod

Uvedu příklad. Jako student jsem se dostal k MLM v rámci finančních služeb. Pamatuji si, že tenkrát to byl v tak malém městě, jakým Příbram je, opravdu boom, já zahořel a pustil se do toho po hlavě. Pro mě nejlepší škola vytrvalosti – tento druh obchodu si u nás udělal až neuvěřitelně špatné jméno a ze všech těch lidí, co začínali, tam už po roce nebyl téměř nikdo. Já tenkrát ale viděl obrovskou příležitost a měl touhu dělat to jinak.

Tenkrát jsem začal budovat disciplínu – jako kluk jsem radši hodně těžkých věcí vzdal, jen kvůli pohodlí. Byl jsem špatný student, v hokeji měl vždy jen to, co jsem udřel (talentem jsem nikdy nebyl), a tak místo toho, abych se v klíčové chvíli, kdy se mi lámala kariéra, kousl, jsem to vzdal. V těch prvních letech v obchodě se ale ve mně konečně něco zlomilo, tenkrát jsem si řekl, že musím uspět (i kdybych měl potit krev!) a postupným vzděláváním a živením této myšlenky si u sebe vybudoval disciplínu a vůli. Trvalo to skutečně dlouho, ale vše dopadlo, a já viděl, že rostu. Ke všem věcem jsem přistupoval úplně jinak a stal jsem se skutečným optimistou. Disciplína a vytrvalost je mnohem víc než motivace.

Krach v obchodě? Ta nejlepší škola vytrvalosti

Jenže. Kvůli pár špatným krokům jsem v mladém věku padl na hubu a v 21 poprvé zkrachoval. Naprosto upřímně dnes mohu říct, že to ale bylo to nejlepší, co mě kdy potkalo, takovou školu bych nikde jinde nedostal. Měl jsem dvě možnosti, buď to opět vzdám a hodím vinu na systém, nebo půjdu od začátku. Vzhledem k tomu, že jsem musel vydělat spoustu peněz, nic jiného mi ani nezbývalo.

Dnes nevím, zda dosáhnu všeho, co chci, nevím, zda si dokážu splnit všechny sny, jedno vím ale určitě, nikdy si nebudu vyčítat, že jsem něco neudělal nebo vzdal! Buďme svým způsobem tedy rádi za každý neúspěch a každou ránu, která nás postihne. Buďme optimističtí za každé situace. Řiďme se příslovím: Co tě nezabije, to tě posílí. Možná to bude znít jako klišé, ale jde o nejnápomocnější větu, kterou jsem ve svém životě zatím slyšel. Největším zklamáním, které nás na „smrtelné posteli“ může potkat, je totiž lítost nad tím, co všechno jsme v životě vzdali. A proto jsem se zařekl, že to nikdy nedopustím.

hledáme obchodníka

Nikdy totiž nevíte, za jakým kopcem na vás čeká poklad!

poklad

 „Není hanbou neuspět.
Stejně jako není hanbou narodit se do chudých poměrů.
Hanbou je ale neschopnost bojovat za svůj vzestup.“
– Samuel Amalu

Jakub, 24 let, dnes působí ve skupině vyvíjející ambiciózní projekt na čistý business, kvalitní obchod a ochranu klienta v oblasti finančích služeb v MLM. Dále jako bývalý hokejista v rámci svého projektu Sport hlavou spolupracuje s renomovaným koučem na mentálním koučinku mladých sportovců.

© 2024 imper.cz