Podpora silné značky a byznys v realitách, to je výzva pro franšízanty ze sítě RE/MAX

06. Duben 2018

Vést jednu z franšíz a dělat makléřinu na té nejvyšší úrovni? To je sen mnoha lidí. Je to skvělý byznys, ovšem bez tvrdé práce to nepůjde. Navíc nikdy nebyl lepší čas podnikat než právě teď. O tom jsme si povídali s CEO RE/MAXu Milanem Žákem v tomto rozhovoru. Každá pobočka má svůj příběh. A my jsme si posvítili na tyto tři: Family pod taktovkou Jana Vlasáka, Air Lenky Stránské a Horizont, jemuž šéfuje Zuzana Smekalová. Co je přivedlo do realit, jaké byly začátky a proč zvolili právě RE/MAX?

hledáme obchodníka

Jan Vlasák z Mostecka není v podnikání žádným nováčkem. Téměř čtvrt století provozuje maloobchod a velkoobchod se spotřebním zbožím. Vedle toho vlastní také vinotéku. V roce 2016 se však kvůli sílící konkurenci na maloobchodním trhu rozhodl pro změnu a stal se majitelem franšízy RE/MAX Family. Přestože rozjezd kanceláře není žádný med, neztrácí optimismus a věří, že z jeho franšízy bude prosperující realitní kancelář.

„Jsem hrdý na svou značku,“ říká Jan Vlasák ml. z RE/MAX Family

Co vás přivedlo k práci v realitách?

Povolání makléře je pro mne zajímavé časovou flexibilitou, penězi a relativní svobodou. Není omezené věkem a realitní makléř potřebuje k podnikání minimální finanční prostředky s porovnáním s jinými obory podnikání. Téměř 25 let podnikám. Provozuji maloobchod a velkoobchod, kde neustále řeším problémy se zaměstnanci a se zbožím. Vzhledem k maloobchodnímu trhu, který je drcen velkoobchodními domy, jsem přemýšlel o změně. Franšíza RE/MAXu myšlenku o takové změně naplnila.

Co od této změny a nového podnikatelského začátku pod logem RE/MAX očekáváte?

Od spolupráce s RE/MAX očekávám podporu a zejména účast v zavedeném systému. Využití světového jména pro marketing a využití zkušeností a vědomostí od kolegů v systému.

Vyzkoušejte leady

Jaké byly vaše začátky u společnosti RE/MAX?

Začátky byly a stále jsou velmi těžké a nemohu říci, že jsou za námi. Rozjezd kanceláře potrvá několik roků.

Proč jste se rozhodl právě pro tuto značku?

RE/MAX je největší a nejznámější společnost. Zaujal mne systém vzdělávání a podpora centrály i okolních poboček.

Jak byste hodnotil první rok ve franšíze?

První rok byl obtížný z pohledu náboru makléřů i nemovitostí, museli jsme si získat povědomí o kanceláři. Přesto za úspěch považuji vybudování moderní pobočky na lukrativním místě se skvělým brandingem. Letošní rok začal prodejem první nemovitosti a náborem pravděpodobně čtyř makléřů, což považuji za velký úspěch.

Vztahy ve firmě RE/MAX Family fungují na základě spolupráce otce a syna, říká Jan Vlasák st.

Kolik máte spolupracovníků? Podle čeho jste si je vybíral?

Mám jednoho spolupracovníka a tím je můj syn. Vybral jsem si jej díky zkušenostem z pojišťovnictví a bankovnictví a samozřejmě díky stoprocentní důvěře a našemu blízkému vztahu. Vztahy ve firmě RE/MAX Family odpovídají spolupráci otce a syna. Naši realitní kancelář prezentujeme jakou rodinnou firmu, postavenou na důvěře, serióznosti, vzájemné podpoře a blízkých vztazích. Jsem rád, že mohu spolupracovat se svým synem a již teď se ukazuje, že bude hlavní rozhodující a hnací silou v kanceláři. A jak jsem nastínil v předchozí odpovědi, plánujeme rozšíření našeho týmu.

Co říká na vaše realitní podnikání rodina?

Rodina je zvyklá, že skoro 25 let podnikám. Přibyla další činnost a starosti. Rozhodnutí o koupi franšízy bylo společné, ale rozhodující byla domluva otce se synem. Jeden bez druhého by realitní kancelář nezaložil.

Nastaly během vaší makléřské kariéry okamžiky, kdy jste všeho chtěl nechat? Kdy to bylo?

Vzhledem k času a finančním prostředkům, které jsem do kanceláře vložil, mne myšlenka na zavření kanceláře vůbec nenapadla. RE/MAX Family bude prosperující realitní kancelář. O tom nepochybuji.

Co byste vzkázal těm, kteří o práci makléře uvažují?

Máte jedinečnou příležitost začít podnikat a být svým pánem. S minimálním vkladem a maximální podporou nadnárodní společnosti. Staňte se součástí naší rodiny RE/MAX Family!

Lenka Stránská se k prodeji realit dostala přes práci hypotéční makléřky, které se věnuje již přes deset let. Největším lákadlem na práci makléře je pro ni skvělý pocit, když někomu pomůže pořídit si nový domov.

„Možnost plánovat si vlastní čas je neocenitelná,“ říká majitelka RE/MAX Air Lenka Stránská

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

V naší profesi je naštěstí každý den jiný. Nicméně ten, kdo chce být úspěšný, pracuje od rána do večera. A mnohdy i o víkendu…

Co vás přivedlo k povolání makléře?

Nebudu tvrdit, že jsem chtěla být realitní makléřkou od malička. K profesi realitní makléřky jsem se dostala přes práci hypoteční makléřky, kterou dělám bezmála již deset let.

„Ten pocit, že jste někomu pomohl pořídit si domov, mě naplňuje!“

Jaké byly vaše začátky u společnosti RE/MAX?

Mé začátky… No určitě nebudu říkat, že šlo vše jako po másle. Toto podnikání, stejně jako každé jiné, pokud ho chcete dělat dobře, vyžaduje spoustu času, energie a optimismu k překonání počátečních nezdarů. V takovém případě se však můžete spolehnout na pomoc mateřské sítě.

Proč jste si vybrala právě ji?

Výběr svého partnera jsem prováděla velmi zodpovědně a měla jsem několik schůzek s předními hráči na českém realitním trhu. Rozhodujícími faktory se nakonec staly světová známost značky jako lídra na realitním trhu, naprostá profesionalita makléřů a důvěra, kterou klienti mohou mít v nás, jako nositele této značky.

V jakém odvětví nebo společnosti jste působila před nástupem do realitní branže?

Jsem již několik let majitelkou franšízy Gepard Finance, která získala ocenění Czech Superbrands 2017 a v tomto odvětví nadále působím.

Jak těžké je v dnešní době pro začínajícího makléře vytvořit o sobě veřejné povědomí?

V dnešní době internetu a se správným vedením, se dá říct, že to není nijak složité. Stejně tak snadno si ale makléř může své jméno rychle zničit.

Jak velkou motivací pro práci v realitách je možnost vydělat si opravdu slušné peníze a na druhé straně možnost si plánovat čas?

Pro mě, jakožto matku, je taková možnost opravdu výborná. Peníze sice nejsou všechno, ale bez nich to nejde. A možnost plánovat si svůj čas? To je neocenitelné!

Kolik máte spolupracovníků?

V současné době jsme tři aktivní makléři. Neustále ale rozšiřujeme svůj tým, hledáme vhodné kandidáty a cílem pro tento rok je nábor ještě minimálně osmi makléřů, obsazení pozice asistentky a manažera kanceláře.

Podle čeho si své spolupracovníky vybíráte?

Nejdůležitějším parametrem při výběru je charakter toho, kdo přede mnou sedí. Rozhoduje tedy zejména to, jestli si navzájem „sedíme“ – to ostatní se dá naučit, když je vůle.

Co byste vzkázala těm, kteří o práci makléře uvažují?

Pokud vás nemovitosti zajímají a baví, pak odhoďte zažitá pravidla a přijďte mezi nás!

Má-li každý sport svého šampiona nebo světovou jedničku, v rámci realitní kanceláře RE/MAX ČR tímto šampionem je Zuzana Smekalová a její kancelář RE/MAX Horizont. Svůj profesní život s realitami spojila před deseti lety. Zatímco nyní začínající makléři získávají odbornou průprava v RE/MAX Akademii, Zuzka vzpomíná, jak se vše musela naučit sama a takříkajíc za pochodu.

„Vše jsem se naučila samostudiem a praxí,“ říká Zuzka Smekalová z RE/MAX Horizont

Má-li každý sport svého šampiona nebo světovou jedničku, v rámci realitní kanceláře RE/MAX ČR tímto šampionem je Zuzana Smekalová a její kancelář RE/MAX Horizont. Svůj profesní život s realitami spojila před deseti lety. Zatímco nyní začínající makléři získávají odbornou průprava v RE/MAX Akademii, Zuzka vzpomíná, jak se vše musela naučit sama a takříkajíc za pochodu.

Zuzko, jak dlouho působíte u společnosti RE/MAX?

Ve společnosti RE/MAX působím od října 2007 jako makléř. Od ledna 2009 jsem majitelkou kanceláře RE/MAX Horizont, která se za osmileté působení na trhu pětkrát stala nejúspěšnější kanceláří roku v rámci RE/MAX ČR.

Proč jste si vybrala právě RE/MAX?

V zahraniční firmě jsem po deseti letech cítila, že nastal správný čas na změnu. Jeden z mých obchodníků si koupil franšízu RE/MAXu a nadšeně mi vyprávěl o světě realit. To byl pro mne impuls k rozhodnutí vstoupit do jeho kanceláře jako makléř. Nikdy před tím jsem k realitám žádný vztah neměla.

Práce makléře je diametrálně odlišná od pozice franšízanta. Za dobu působení na pozici makléře jsem byla zodpovědná pouze sama za sebe a za svoje výsledky!

Jaké byly vaše začátky u RE/MAX? Co vše jste se musela naučit?

Začátky byly velmi těžké. U zahraniční firmy jsem byla v pracovním poměru s vysokým platem, služebním autem, maximálními benefity a podporou mateřské společnosti. Po vstupu do sítě RE/MAX jsem absolvovala pouze dvoudenní školení. I když je profese realitního makléře velmi náročná na znalost realitních procesů, práva, daní, ekonomiky, stavebnictví, na všechno jsem si musela přijít sama. Znalosti jsem získávala samostudiem a praxí, bez jakékoliv podpory majitele kanceláře.

Oproti té době se ale situace změnila, výborně pro nové makléře funguje RE/MAX Akademie, která jim umožňuje získat vzdělání ve všech oblastech, které ke své práci potřebují. Za tento posun jsem moc ráda. Makléři i franšízanti to dnes mají mnohem jednodušší, a to je dobře.

Jaké byly první roky poté, co jste se stala majitelkou kanceláře? Jaký to byl skok oproti práci „řadového“ makléře?

Práce makléře je diametrálně odlišná od pozice franšízanta. Za doby působení na pozici makléře jsem byla zodpovědná pouze sama za sebe a za svoje výsledky. Nic víc mě nezajímalo. Pozice franšízanta je mimořádně složitá a náročná a není určena pro každého. Vyžaduje mnohem vyšší nasazení, zodpovědnost, disciplínu a být pro ostatní osobním příkladem a vzorem.

Nakolik jste náročná jako šéfka? Podle čeho si vybíráte spolupracovníky?

Snažím se v první řadě dávat prostor makléřům pro osobní rozvoj. Nenutím je, aby dosáhli výsledků za každou cenu, ale jde mi o kvalitu v mezilidských vztazích a z toho také vyplývá přístup k jednotlivým realitním procesům a jejich zpracování, díky čemuž se daří naplnit synergický efekt referenčních obchodů. To je jeden z důvodů, proč se klienti stále vrací do naší kanceláře. Moje jednání i přístup je vždy založen na racionalitě, úctě i respektu. Jsem pro makléře kdykoliv k dispozici, a to nejen s ohledem na jejich pracovní potřeby, konzultace, ale i v rovině lidské a osobní. Jde mi především o to, aby nový makléř dokázal sdílet hlavní hodnoty naší kanceláře. Neakceptuji kolegy, kteří vyvolávají konflikty v týmu, vzájemná spolupráce je naší nejvyšší prioritou.

Jak těžké je v dnešní době pro začínajícího makléře vytvořit o sobě veřejné povědomí?

Pokud se někdo rozhodne podnikat v realitách, bez zázemí silné, prestižní značky, má pozici velmi složitou. V případě, že jste součástí sítě RE/MAX, máte za sebou podporu silné společnosti, která má vysoký kredit u klientů. Ihned máte k dispozici několik tisíc nemovitostí, které můžete ve spolupráci s ostatními makléři prodávat. Zároveň je makléř známý po celém světě a může se podílet na prodeji 750 tisíc nemovitostí v rámci celého světa. Pokud začínající makléř využije efektivně naše know how, může si veřejné povědomí vybudovat za poměrně krátkou dobu za předpokladu, že je důsledný a zaměřený na každodenní pravidelné aktivity.

Nastaly během vaší makléřské kariéry okamžiky, kdy jste všeho chtěla nechat? Kdy to bylo?

Samozřejmě, to v životě zažije každý. Nejsložitější bylo období, kdy jsem se rozhodla pro zakoupení franšízy, a přitom jsem pracovala jako makléř na plný úvazek. Zároveň jsem řídila kancelář, přijímala a školila nové makléře. Spojení obou činností je dlouhodobě neudržitelné a vede k absolutnímu vyčerpání a demotivaci. Je nutné si zpočátku definovat, zda chcete působit jako makléř či majitel.

Získala jste za vaše pracovní úspěchy nějaká významná ocenění?

Za dobu mé působnosti v RE/MAX ČR jsem se dvakrát stala makléřem roku, získala jsem prestižní mezinárodní ocenění Platinum Club a Charmain´s Club, od roku 2011 jsem díky svým výsledkům členem celosvětového klubu Hall of Fame. Kancelář RE/MAX Horizont celkem pětkrát získala titul kancelář roku RE/MAX ČR.

Foto: archiv franšízantů Remax

© 2024 imper.cz