Sales a podnikání jako job při studiu. Tipy, jak překonat 6 nejčastějších překážek na startu

17. Leden 2018

Ondra Karasz, jeden z našich ambasadorů, se mimo podnikání na finančním trhu zabývá také vzděláváním mladých lidí. O jeho „Zápočtu v byznysu“ jsme již psali ZDE. V tomto článku se Ondra zaměřuje na zajímavý paradox toho, jak se mladý člověk, hledíc tváří v tvář potenciální životní příležitosti, mnohdy vzdá dřív, než vůbec začne. Cílem článku je zjistit, proč tomu tak je a připravit vás na podobné situace, aby vám už další skvělá příležitost neprotekla mezi prsty. Začít podnikat při studiu chce velkou dávku odvahy, ale také je důležité stát nohama na zemi.

Projíždíš zeď na svém profilu a upoutá tvou pozornost zajímavý start-up. Nebo vidíš inzerát, kde podmínkou spolupráce je živnosťák. Potkáš kámoše, který ti představí možnost podnikání v MLM. Co se stane? Jsi nadšený. Konečně něco vypadá lépe než brigáda v supermarketu, na baru, ve fastfoodu nebo v administrativě.

Nejčastěji se jedná o exkluzivní nabídku (není veřejná) za nadstandardní peníze, ke které se člověk dostane pouze přes známého nebo na doporučení.

I když sis ověřil, že je to pro tebe velká příležitost a chceš to rozjet, nemáš zdaleka vyhráno. Pojďme se společně podívat, kdo ti přispěchá na pomoc jako první.

1.   Rodiče

Co uděláš? Přijdeš za nimi a oznámíš jim, jaká skvělá příležitost se ti právě naskytla. Co budeš dělat, co všechno se tím naučíš, kolik peněz si vyděláš. Chceš je objímat a tančit s nimi v obýváku při večerních zprávách, ale místo toho tě vezmou do koupelny pod studenou sprchu…

„Nezbláznil ses? Vždyť ještě studuješ a dokud studuješ, tak se soustřeď na školu. Po škole si dělej, co chceš.“ „Prosím tě, najdi si raději něco normálního. Proč nejdeš zase k nám na oddělení zadávat faktury? Copak se tu nemáš dobře? To musíš ještě vymýšlet podobné ptákoviny?“ Někdy je to vtipné, někdy zase smutné. Rodiče ti chtějí pomoct, ale radí na základě svého úhlu pohledu, což může být někdy velmi kontraproduktivní.

Dokonce si pamatuji případy, kdy rodiče pomohli až tak, že nedovolili rozjet studentovi podnikání pod výhružkou odstěhování se z domu. Mohl bys bydlet na privátě nebo na koleji, ale řekněme si upřímně, nechceš si to přeci u rodičů rozházet, dokud tě podporují. Následně se zeptej sám sebe, kolik skvělých příležitostí si ještě necháš utéct, než se postavíš na vlastní nohy a ukážeš, že to dokážeš?

Řešením je neočekávat nadšenou objímačku s rodiči a nepodléhat jejich prvotním reakcím. Udělej si vlastní prostor na uspořádání věcí a vyslechni si názor. Nezapomeň však, že je to jen názor, nic víc, nic míň. Je to totiž tvůj život a za mě ti říkám, že rodičům nic nedlužíš, oni tvůj život nevlastní. Největší radost jim uděláš, když se postaráš sám o sebe a až nebudou moci, tak i o ně.

hledáme obchodníka

2.   Škola

Výhodou podnikání při škole je možnost flexibilního propojení studia a praxe.

V době, kdy jsme studovali na VŠE, byla účast na mnoha přednáškách a cvičeních dobrovolná. Cílem bylo získání titulu s minimální docházkou a co největším rozvojem podnikání. Tušil jsem, co mě může živit za 5, 10 let a titul to nebyl. Zní to možná jednoduše, ale jednoduché to nebylo.

Nejtěžší bylo zorganizovat si čas na podnikání a studium. Kam dát přípravu na seminárky, zkoušky a zápočty? Time management jsem se musel učit a diář jsem znal maximálně z výlohy v papírnictví. Do toho systém přednášek a cvičení není vždy tak stabilní, jak se v úvodu semestru zdá a spousta toho odpadá a přesouvá se.

Jak z toho ven? Začít tvrdě plánovat svůj čas a delegovat, co jde. Například ze společného školního projektu se můžeš vyvázat jako jeden náš kolega. Každému v týmu dal tisícovku se slovy, že má vlastní projekt, aby ho vynechali. Investoval 4 000 Kč, získal zápočet a měl větší klid na vlastní podnikání. Pro obě strany to byl skvělý deal.

Já jsem pro změnu poctivě chodil vždy na první cvičení a přednášku. Vybral jsem si tam slečnu, která byla nejen pěkná, ale hlavně měla z každé hodiny pěkné zápisky. Před zkouškou jsem si to od ní okopíroval a bylo to. Zvládnout time management, stres a využít všechny dostupné zdroje je předpokladem k úspěšné kombinaci studia a podnikání.

3.   Stát

Pobíráš ty nebo tvoji rodiče dávky státní sociální podpory? Jestliže začneš podnikat a vykážeš příjmy, může být státní podpora omezena. Není se čemu divit. Nedává smysl dojit stát, když jsi schopný vydělat si sám.

Jenže z mé zkušenosti vím, jak to dokáže studenta i jeho rodinu znervóznět, když jim má být státní podpora zrušena. Někdy je těžké vzít zodpovědnost do vlastních rukou.

Nenech se také odradit přísnou úřednicí na živnostenském úřadě, která si ukazováčkem posune brýle na nose a předloží ti registrační formulář na ohlášení živnosti. Když jí na oplátku podstrčíš potvrzení o studiu, pochopí, že nejsi začátečník. Za odměnu tě propojí s finančákem a když vyndáš eso z rukávu v podobě kakaa z místního automatu, ukáže ti přesnou cestu k pokladně, kde hrdě zaplatíš tisíc korun za živnosťák. Po takové návštěvě živnostenského úřadu se budeš cítit jako king a brzy zapomeneš na poslední brigádu, kde jsi za sebou zavřel dveře a vydal ses na cestu podnikatele.

4.   Brigády

Tak dost kolego! Jsi ve věku, kdy nemáš co ztratit. Dozvíš se o nové podnikatelské příležitosti a ty chceš dál chodit na brigádu? Chceš mít jistých 85Kč na hodinu a při noční směně v modro-žlutém hypermarketu doplňovat kešu oříšky do regálů? Chápu, že se ti nechce opustit známé tváře zvlášť, pokud tam chodíš pravidelně. Možná i tvoji rodiče tě v brigádě podporují a možná máš ty sám strach, co když tvůj projekt nevyjde. Potom hlavu vzhůru, nic není ztraceno. Brigádám zamávej a pusť se do práce.

Jednoduše dej šanci nové šanci, a především sám sobě.

5.   Kamarádi

Také ti záleží na tom, co si o tobě kamarádi řeknou? Co si o tobě budou myslet? Jak se na tebe budou dívat, když přijdeš s nějakým super nápadem nebo podnikatelskou příležitostí?

Vím, že bys rád odpověděl: Ne, nezáleží. Ale jsme lidi a máme emoce, takže to není vždycky tak jednoduché a rozhodně, když jedu v nějaké partě, tak tam nechci být za b**** J Jenže, co vědí kamarádi o tvé podnikatelské příležitosti. Vidí ti do hlavy? Vidí ty souvislosti? Znají ty lidi, se kterými chceš podnikání rozjet? Vědí, jak přesně to chceš dělat? Odpověď zní NE! Nevědí. Přesto ti ze začátku budou ochotně pomáhat často nevyžádanými radami a příběhy o tom, jak jejich kámoš měl kámoše, který zkoušel podnikat v něčem podobném a neuspěl. To bývá inspirace k nezaplacení J

Ty se ale nedáš. Víš, že nikdo a nic není přednější než tvoje životní štěstí a úspěch. Může to znít sobecky, ale jen do chvíle, než ti dojde, že díky prožívání vlastního štěstí můžeš tenhle pocit rozdávat dál. V podnikání zažiješ období raketového osobního rozvoje, který tvoje okolí a kámoši nemusí vůbec dávat. Nebudou stíhat a buď na sobě začnou taky makat, anebo se jednoduše vaše cesty rozejdou. Tak to někdy v životě chodí.

O svém podnikání se bav s lidmi, kteří už dosáhli toho, co ty máš před sebou. Sleduj především ty kámoše, kteří ti dávají upřímný feedback a nesoudí tě. Podpoří tě, když už nemáš sílu a nakopnou tě, když zlenivíš. Jak říká Jarda Jágr: „Pochvala je příjemná, kritika je potřebná.“ Ale hejtrům poděkuj a vymaž je ze svého šťastného života.

6.   Tvoje hlava

Sebe-vědomí, cíle-vědomost, sklenice vody je poloplná nebo poloprázdná, strachy z neúspěchu i z úspěchu, domněnky, remcání, pomluvy, negativní a pozitivní myšlenky, emoce nahoru i dolů. Jo to je naše hlava.

Všezahrnující je citát Henryho Forda: „Ať už si myslíte, že něco dokážete nebo nedokážete, vždycky máte pravdu.“ Víš, kdo je tvůj největší nepřítel na cestě k úspěchu? Ano, jsi to ty sám. To je ale překvapení, že? Jen ty vidíš nejlépe jedinečnou příležitost, nikdo jiný. Jsi to ty, kdo možná uvěří názorům svých rodičů a kamarádů. Ale ti opravdu úspěšní lidé věří především sami sobě. Mnohdy jsou oni sami ti jediní, kdo v ten projekt věří a jdou proti všem názorům. A víš co je na tom to nejlepší? Že ať už to vyjde, nebo nevyjde, jsi sám sebou a užil sis to. Šel jsi do toho naplno a dal jsi do toho všechno. Na takové okamžiky si potom v životě rád vzpomeneš.

Rok 2018 je podle všech předpovědí rokem růstu, který jsme si připravovali v minulém roce. Proto se uvolni a využívej příležitosti, které půjdou kolem tebe. Vzdělávej se, obchoduj, podnikej, networkuj a věř, že tvé úsilí se brzy vyplatí.

© 2024 imper.cz