Petr Pražák: „Jakmile máš nálepku finančního poradce, lidé na tebe koukají různě“

11. Červenec 2016

Kde jinde vydělat balík peněz než ve financích? Finanční poradenství má v Česku celkem nevábnou nálepku, dle Petra Pražáka se jí ale lze zbavit. Musíte si kolem sebe budovat kontakty, sledovat módní trendy, ale také umět odhadnout, kdy se oblek a kravata na schůzku nehodí. Petr se v oboru pohybuje 8 let a za tu dobu zobchodoval přes 600 klientů. Budoucnost vidí v moderních technologiích a ve spojení s realitami. Už dnes jim to funguje skvěle. V kancelářích na pražských Vinohradech momentálně budují nové prostory s relax zónou, fotbálkem a velkou americkou ledničkou, která bude plná Coca-Coly. Je se na co těšit!

IMG_1508 kopie

hledáme obchodníka

button zajima me tato prilezitost

Jakmile máš nálepku finančního poradce, lidé na tebe koukají různě

Petře, finance kdysi zaznamenaly velký boom. Kdo si chtěl vydělat velké prachy, mohl. Platí to pořád?

Kde jinde je vyděláš než ve financích? (smích) Já jsem zastáncem toho, že peníze tvoří peníze, a rozhodně se ve financích dají vydělat velké prachy. Na druhou stranu neříkám, že je to úplně pro každého. Všichni víme, jaká pověst o tomto oboru v české společnosti je, a každý finanční poradce do jisté míry riskuje svou čest a pověst. Protože jakmile si někam napíšeš, že pracuješ v poradenství, lidé na tebe můžou koukat různě.

Jak se s takovou pověstí žije a obchoduje? Dá se té nálepky vůbec zbavit?

Dá se to. Já si myslím, že mně osobně se to podařilo. (smích) Když jsem začínal, potkal jsem klientku, která mi řekla: „Petře, pokud chceš být úspěšný, tvoř si kolem sebe kontakty, přidávej si lidi na Facebooku, udělej si kolem sebe „podhoubí“ lidí. Lidi jsou mladí, rostou s tebou v čase a budou poptávat to, co ty nabízíš.“ To bylo před osmi lety, a tehdy se byznys přes Facebook rozhodně nedělal tak ve velkém. Dodnes však tahle strategie funguje. A touto dlouhodobostí, vytrvalostí a systematičností si dokáže člověk vytvořit dobrou pověst.

hledáme obchodníka
IMG_1413 kopie
Dnešní obchodník se musí sžít s moderními technologiemi. „Když se neadaptuješ, půjde ti to hůř. Nebo pořád stejně tak, jak to šlo před deseti, patnácti lety.“

Musíš sledovat módní trendy, obchod jsem však uzavřel i v kraťasech a tričku

Doba se změnila. Čím žije obchodník ve financích dnes?

Já si myslím, že obchodník ve financích by měl vypadat jako profesionál. Měl by sledovat a dodržovat módní trendy, třeba i ty v podobě Happy Socks. (smích) Na druhou stranu, ne všechny byznysy se dělají v kanceláři. Několikrát se mi podařilo, že v malém městečku, odkud pocházím, jsem v kraťasech a v tričku potkal velmi zajímavé lidi, kteří jsou schopní investovat opravdu velké množství peněz. A do takového prostředí v košili, kravatě a obleku přijít nemůžeš. Takže, pokud si člověk dokáže uvědomit, jakou roli hraje v životě a ve společnosti, dokáže z toho prostředí těžit.

Máš kolem sebe stejně naladěné lidi?

Můj tým je složený opravdu z různorodých lidí. Každý je v něčem jedinečný a v tom je velká výhoda mé firmy. S oblibou říkám, že tvořím fotbalovou jedenáctku. Každý má jinou roli, někdo je útočník, který jde po dealech, někdo tvoří strategii, někdo je spíš obránce. Každý má nějakou silnou vlastnost, svoje nápady, každý do toho přinese něco zajímavého. Firma je živý organizmus a právě ta různorodost jí umožňuje se pořád posouvat dál.

Ve finančním poradenství se za rok vydělá 10 miliard korun, v realitách tři

Jaké vnímáš u nových obchodníků překážky. Co řeší? Proč třeba ve financích dlouhodobě nevydrží?

Nejsou vytrvalí. Celé je to jenom o vytrvalosti, to slyšíme na každém kroku. A vidím ještě jeden problém současné doby. Všichni jsme hodně ovlivnění moderními technologiemi i v negativním smyslu slova. Najdeš si přes ně vše, co potřebuješ, ale nic si nezapamatuješ. Je to jak na vysoké škole. Přes noc si natlačíš informace do hlavy, vyplivneš to na zkoušce a za pár dnů už nic nevíš. Dnešní obchodník se něco naučí, ale nedokáže to udržet v hlavě a dlouhodobě neumí používat ty správné mechanismy k úspěchu. Kdo chce být dlouhodobě úspěšný, musí se vzdělávat a doplňovat aktuální informace pořád. U nás se každý týden zaměřujeme na zlepšování kompetencí a trénujeme i před kamerou. Získáš lepší feedback, ke svému tréninku se můžeš kdykoliv vrátit a navíc je to sranda.

Nás ještě zajímá spojení finančního poradenství a realit. Jak ti to funguje?

Funguje to skvěle. Vše máme po ruce, rychle komunikujeme, rychle si předáváme dokumenty a pro klienta je to obrovská výhoda, protože šetří čas. Přijde sem a my mu najednou poradíme ve dvou oblastech. Pro mě jako pro obchodníka je to obrovský potenciál do budoucna. Ve finančním poradenství se za rok vydělá asi 10 miliard korun, v realitách asi tři. Poradenství je pořád silnější, ale reality nám ten byznys živí, získávají nám klienty. A dostaneme se hlavně na velmi kvalitní kontakty, protože když prodáváme nemovitost za 5 milionů, kdo si ji koupí? Člověk, který má pět milionů na účtu nebo dosáhne na hypotéku pět milionů.

IMG_1421 kopie
Petr se u rozhovoru docela zapotil, zčásti z našich otázek, ale venkovní 30° také udělaly své. Celý rozhovor jsme proto přesunuli do okna.

Noví obchodníci nemají zvládnuté vlastní cash flow

Petře, jak máš zvládnuté své osobní finance?

Já myslím, že docela dobře. Toto je velmi zajímavé téma. Lidé dnes totiž neumí hospodařit s penězi. Na rovinu si řekněme, že noví obchodníci nemají cash flow dobře zmáknuté. Jako nově příchozí tu máme i realitní makléře, kteří v tom opravdu plavou. A my jim dokážeme poradit, dát tipy, co změnit, co zrušit, jak se k tomu postavit a jak zachovat finanční morálku. Takže to si myslím, že je velký bonus.

Prozraď nám, jak ses z finančního poradce vypracoval na oblastního ředitele?

Byla to dřina. (smích) A musíš mít také dobrého vedoucího, který se o tebe v té práci stará. Já jsem měl štěstí, a pořád mám, na svého ředitele Standu. Je to můj mentor, dává mi spoustu rad, tipů, je to velmi úspěšný člověk, takže rád jdu v jeho šlépějích. Já jsem nikdy neměl jiného vedoucího, který by vytvořil tým kolem mě. Tak jsme se dohodli, že tu odpovědnost vezmu na sebe a vedoucím týmu budu já.

IMG_1405 kopie
Petr začal ve Fincentru pracovat při VŠ, kterou dokončil jen z povinnosti kvůli rodičům. Mnohem víc ho už tehdy bavilo podnikání: „Já jsem potkával každý den nové lidi. Ráno jsem chodil do školy a učil se tam ty metody a postupy z minulého století a odpoledne jsem chodil na schůzky s klienty.“

Nejsem omezen tím, že mám 25 dní dovolené ročně

Ty jsi zmiňoval fotbal. Hraješ pořád nebo máš už teď jiné koníčky?

Dřív jsem hrál na vrcholové úrovni a teď hraji čtvrtou ligu v České republice. Pořád se snažím hýbat, naštěstí mám výhodu, že netloustnu sám od sebe, takže toho pohybu nepotřebuji tolik. (smích) Jinak mám rád jídlo, rád si zajdu do kina, za kulturou nebo na Náplavku. Pracuji denně třeba deset, dvanáct hodin. Na druhou stranu si volný čas můžu udělat, kdykoliv se mi zachce. Nejsem omezený tím, že mám 25 dnů dovolené za rok. Prostě si naplánuji, že pojedu na měsíc do Jižní Ameriky a vydám se tam. Takže je třeba makat a potom si zase umět odpočinout.

My jsme se bavili o tom, že ve financích se pořád dají vydělat dobré peníze. Kolik sis vydělal nejvíc?

Teď mám jeden ohromný deal nachystaný na stole. To jsou obchody, které přijdou jednou za rok a pokud to klapne, vyjde to na pěkný byt v Praze někde na periferii. Já za svůj největší úspěch považuji to, že každoročně dokážu těch peněz vydělat víc, že jsem tam neměl žádný pokles dolů. Ve financích to není úplně standardní věc.

Souhlasíš s Petrovým pohledem na finance a chtěl bys mít takového šéfa? Baví tě sledovat trendy v technologiích a chceš dokázat, že pracovat s nálepkou finančního poradce je v novém miléniu cool job? Přihlas se Petrovi do fotbalové jedenáctky!

button zajima me tato prilezitost

© 2024 imper.cz