Pánové, máte neformální obchodní jednání? Oblékněte se správně!

07. Duben 2014

Čeká Vás neformální obchodní jednání a Vy si lámete hlavu nad tím, co si vzít na sebe, abyste splnili určitou etiketu oblékání, která se od Vás očekává, ale zároveň nepůsobili moc ležérně? Poradíme Vám několik tipů, v čem rozhodně neuděláte ostudu. A taky Vás upozorníme na to, co se na obchodní jednání, byť neformální, rozhodně nehodí.

businessman

Tričko nebo košile?

Zásadní otázkou většinou zůstává, zda zvolit košili nebo tričko. Pro neformální schůzku je možné obojí. Košili volte s límečkem, nejlépe s dlouhým rukávem, zastrčte ji do kalhot a doplňte vhodným páskem. Zvolit můžete jakoukoliv jednotnou barvu košile, ať už bílou, černou, červenou, modrou, růžovou či žlutou. Při neformálním jednání pak nemusíte mít kravatu.

Přijatelná jsou také trička, a to takzvaná polo trička nebo golfová trička. Volte buď jednobarevné, nebo nějaké s formálním vzorem, jakým je například oxfordský vzor nebo kostka. Méně formální jsou pak proužky či kepr. Havajský styl nebo nepravidelné vzory jsou považovány za velmi ležérní a nejsou proto doporučovány ani na neformální jednání.

Roli hraje i materiál

Při výběru trička či košile má rozhodující vliv i materiál, který zvolíte. Prim si stále nese bavlna, a to v nejrůznějších provedeních a kombinacích s dalšími složkami. Přijatelná je ještě vlna, ale zapomeňte na hedvábí, viskózu či len.

Pozor na správný výběr kalhot

I když se jedná o neformální obchodní setkání, rozhodně si neoblékejte džíny. Zvolte společenské nebo manšestrové kalhoty, a to v tlumených barvách, jako je černá, hnědá, tmavě modrá, tmavě zelená nebo khaki. Rozhodně u kalhot zapomeňte na výrazné barvy, jako je červená, žlutá nebo fialová. Nedoporučuje se ani bílá barva, která je považována za velmi ležérní.

Délka kalhot musí sahat až k botám, nebo být ještě o něco delší, u bot se mohou nohavice lehce rozšiřovat.

Další kombinace

Chcete-li si na košili obléci svetr, můžete zvolit jednobarevný s výstřihem do V, ve kterém nejlépe vynikne košile s límečkem. Stejně tak je vhodná i vesta. V kombinaci se sakem můžete nosit i roláky. Jedná se o méně obvyklou, ale zcela přípustnou variantu.

Boty a ponožky

I pro neformální schůzky zvolte kožené boty a do nich ponožky vhodné k obleku. Barvu bot volte černou, hnědou nebo šedou. Přípustné jsou jak šněrovací boty, tak mokasíny.

boty

Rozhodně vynechejte

Na neformální jednání rozhodně nechoďte ve sportovních tričkách, mikinách nebo sportovních bundách. Zapomeňte i na džíny, šortky či capri kalhoty. Na nohách pak rozhodně nemějte tenisky, sandály, žabky či pantofle. Stejně tak nepřípustné jsou kalhoty s úzkými, obepnutými nohavicemi.

Rada na závěr

I když se říká, že méně je někdy více, v případě neformálního setkání si dejte na sobě radši více záležet, než udělat faux pas…

© 2024 imper.cz