Palmer Luckey (24): „Chtěl jsem jen vytvořit něco cool pro sebe a další geeky.“ Výsledný Oculus VR prodal Facebooku za 2 mld. $

18. Září 2016

Virtuální realita je v Silicon Valley horké téma – taky proto se Palmeru Luckeymu, americkému studentovi žurnalistiky a zapálenému fanouškovi počítačových her, podařilo se svým prototypem herních displejů namontovatelných na hlavu vybrat nejprve neuvěřitelných 2,5 milionů dolarů na Kickstarteru (mezinárodní obdoba našeho HitHitu) a následně prodat Marku Zuckerbergovi za 2 miliardy. Palmer prý přitom chtěl jen zlepšit herní zážitek sobě a pár dalším geekům, kteří k němu domů chodili po večerech hrát. Dnes sledují andělští investoři každý jeho další krok.   

1395872625000-xxx-img-media-usatoday-test-1-1-0d68b1q9

hledáme obchodníka
  • Palmer Luckey, 24 let
  • Zakladatel technologické firmy Oculus VR, která se zabývá virtuální realitou.
  • Odmala ho fascinovaly herní displeje připevňované na hlavu. Začal je sbírat a vydělával si na ně opravováním starých telefonů a umýváním lodí.
  • Oculus VR založil poté, co vymyslel vlastní prototyp herního displeje.
  • Na realizaci chtěl vydělat nějaké peníze, umístil proto nápad na crowdfundingovou platformu Kickstarter. Vybral neuvěřitelných 2,5 milionů dolarů.
  • Po 2 letech prodal firmu Facebooku, utržil za ni 2 miliardy dolarů.
  • Přestože se pro mladou generaci stal tváří virtuální reality a Elonem Muskem snapchatové generace, jako celebrita se necítí. Často chodí bos a nosí sandály i na veřejné show. Přestože díky firmě zbohatl, stále sdílí byt s několika spolubydlícími, se kterými hraje videohry.

1. Nedávejte koníčky stranou kvůli kariéře. Mohou ji naopak urychlit!

Když se o virtuální realitu začal zajímat, byl ještě studentem střední školy. Vždy po zazvonění se zajímal, jak hru posunout na realističtější zážitek. Rychle mu secvaklo, že musí vymyslet systém, kde více zapojí další smysl, zejména zrak. Helmy neboli displeje na hlavu byly dalším logickým krokem.

Na aukcích začal skupovat archivní vzácné kusy herních displejů. Aby své ne zrovna levné nákupy zvládal financovat, přivydělával si prodáváním nakoupených rozbitých mobilů, které opravil a prodával za vyšší částky. Také vypomáhal v plachetnicovém centru, kde čistil lodě a uklízel zahradu.

button registrace obchodnika transparent

2. Rozšiřujte si znalosti a nebraňte se oborům, u kterých nemáte diplom z vysoké

Přestože Luckey studoval na vysoké škole žurnalistiku, přesunul se ze svého původního oboru úplně jinam. Ve studiu mu pomáhala sbírka starých herních displejů, které nakupoval na aukcích: „Rozmontoval jsem je a zkoumal, jak fungují. Snažil jsem se také zjistit, co dělají správně a co špatně. Poté jsem se je snažil přeměnit na něco, co bych reálně chtěl používat.“ Začal hledat uplatnění v oboru, a ačkoli ho nikdo nezaměstnal vzhledem k nedostatku zkušeností, absolvoval stáže v několika hi-tech firmách.

3. V mladém věku máte výhodu, že peníze nejsou na prvním místě. Využijte ji

Hlavní výhodou Palmera Luckeyho bylo to, že se za každou cenu nehnal za výdělkem. Dělal to, co ho baví, a proto práci dělal kvalitně. Ani na Kickstarter původně nešel kvůli penězům: „Mým plánem bylo udělat kampaň a vybrat peníze na zhruba 100 kusů displejů. V podstatě jsem jen chtěl nakoupit všechny součástky v trochu větším množství a potom je poslat lidem jako sadu, aby si je podle mých instrukcí složili. Aby měli stejnou věc, jako mám já. Přišlo mi dost cool mít pár nových nerdů, kteří by si doma hráli se stejnou věcí.“ Jeho kampaň zaujala známého amerického inženýra Johna Carmacka, který se rozhodl jeho kampaň propagovat. I díky jeho pomoci se na Kickstarteru z původně žádané částky 250 tisíc dolarů vybralo 2,5 milionu dolarů. Kampaň zároveň zaujala programátora her Brendana Iriba, který později s Luckeym spoluzaložil firmu Oculus VR.

Vyzkoušejte leady

Kdy naposledy jste využili své hobby v pracovní sféře? O co šlo a jak konkrétně vám to akcelerovalo business? Komentáře jsou tu od toho, abyste se pochlubili!

Foto: Usatoday.com

© 2024 imper.cz