Trainee programem odblokováváme předsudky, že finance jsou místem pro povrchní a slizké byznysmeny, říká ambasador Ondřej Karasz

30. Říjen 2017

Ondra je jedním z našich sedmi ambasadorů pro rok 2017/2018. Ve svých 34 letech má za sebou už 13 let zkušeností v obchodě ve financích. Vážíme si ho za moderní přístup, který zhmotňuje ve svém projektu „Zápočet z byznysu“, kde se svou manželkou Hankou cílí zejména na vysokoškoláky. Poprosili jsme Ondru, ať nám přiblíží více svou vizi a on to vzal pěkně od podlahy.

Začali jsme podnikat ve třetím ročníku vysoké školy na VŠE v Praze. Podnikáme 13 let v oblasti financí a jako studenti jsme začínali na pozici řadového poradce, obchodníka. Za dobu našeho podnikání jsme vybudovali firmu o 60 aktivních spolupracovnících.

Kombinujeme naše podnikání ve financích a byznysové vzdělávání mladých lidí. Tím jsme nejen otevřeli pandořinu skříňku, ale zároveň využili obrovskou tržní příležitost. Je to unikátní byznysová kombinace v rámci České republiky. Vstoupili jsme na tenký led, odkryli naše karty a teď z toho těžíme.

Řešíme problémy hned několika subjektů na trhu:

Když jsme si tyhle věci dali na papír a viděli lépe souvislosti bylo nám to jasné. Samozřejmě, že jsme si mohli říci, že to je nějak moc problémů a průšvihů najednou, ale my jsme v tom všem uviděli velkou díru na trhu a úžasnou obchodní příležitost. Viděli jsme, jak díky našemu podnikání propojujeme a pomáháme řešit problémy všech zúčastněných subjektů. Jenže problém byl, že jsme se stále drželi offline a vsázeli jen na osobní kontakt.

V roce 2016 jsme se pustili do velké akce

Udělali jsme přesně to, co učíme naše spolupracovníky a stážisty. Zmapovali jsme si naše možnosti a zpracovali si osobní vizi (10 % úspěchu) následně jsme se začali propojovat s důležitými lidmi, kteří nám pomohli vizi realizovat (60 % úspěchu) a podařilo se nám je pro naši vizi nadchnout díky tomu, že jsme na ně udělali skvělý dojem (30 % úspěchu). Tím se koláč úspěchu začal naplňovat a světlo světa spatřil online projekt Zápočet z byznysu, který je propojen i s fanpage na FB.

Věřili jsme tomu, že když máme dobré zpětné vazby z offline světa na náš styl podnikání, uspějeme i online

Online svět je jiná liga. A stejně jako peníze nemění charakter, jen ho zvýrazňují, tak online svět nezmění projekt k lepšímu ani horšímu, jen ho zvýrazní. Takže pokud děláte opravdu dobrou věc, tak v online světě budete získávat obrovské množství pozitivních zpětných vazeb a pokud špatný projekt, pak budete velice rychle zatraceni a vyhejtováni. Důležitý je tedy obsah, jestli opravdu to, co děláme, reálně řeší problémy zmíněných subjektů na trhu. My věříme, že ano a feedbacky našich followerů nás v tom utvrzují.

 

Z uvedených čtyř subjektů se nejvíce zaměřujeme na pomoc mladým lidem v rámci obchodní spolupráce nebo stáže

Prostřednictvím systému práce následně pomáháme i našim klientům získat potřebné informace a služby z finančního trhu. Klienty nenaháníme, protože díky nastavení spolupráce a servisu si nás doporučují sami. Díky tomu každý spolupracovník pracuje na bázi dobrého doporučení své osoby. Nejvíce uklidňující zpráva pro lidi, kteří s námi začínají v obchodní spolupráci je pravděpodobně ta, že nemusí nikde shánět klienty. Díky našemu trainee programu, kde se vzdělávají a trénují své komunikační a obchodní dovednosti, si sami vytvoří svoji první klientskou základnu a poté již pokračují na bázi doporučení.

Kdo si prochází trainee programem, sám poznává, jak také může fungovat podnikání na finančním trhu. Tady se podle mého názoru nejvíce odblokovávají různé předsudky, domněnky a staré vzorce myšlení o tom, že finanční trh je místo pro povrchní, slizké byznysmeny, kterým jde především o vlastní prospěch a dosažení zisků na úkor klientů. Najednou existuje pohodová, lidská varianta, kde peníze jsou fajn odměnou, za podmínky, že kontinuálně pomáháte lidem zlepšit jejich životní a finanční situaci.

Tohle je sice všechno moc fajn, ale my si uvědomujeme, že přes všechny možné důvody pro obchodní spolupráci se stejně do reálného obchodu pustí menšina mladých lidí

Odhadujeme 20 % z oslovených, protože prostě ti ostatní na to nejsou stavění a mají jiný životní směr. Dalších 10 % vůbec neřeší téma propojení studia a praxe a zbývá 70 %, kterým jsme se rozhodli dát něco navíc. Něco „zdarma“. Stejně jako když si kupujete verzi online aplikace zdarma, abyste si ji vyzkoušeli. Jestliže je dobrá, koupíte si PRO verzi. Takové úrovni spolupráce u nás říkáme Stáž. Je to model, kde účastníci „zdarma“ dostávají byznysové vzdělání postavené na našich dlouholetých zkušenostech s podnikáním, managementem, komunikací, psychologií a samozřejmě financemi. Je to úroveň dobrovolná a probíhá formou přednášek a workshopů, kde účastníci musí vystupovat ze své komfortní zóny, ale nepracují na bázi žádného pracovního poměru.

Jde pouze o dobrovolnou gentlemanskou dohodu dokud oběma stranám dává účast ve Stáži smysl

Takový stážista, pokud absolvuje poctivě celý náš program, od nás získá ověřitelné doporučení do svého životopisu. Nás těší, když účastník Stáže chce pokračovat i v Obchodní spolupráci, to je na něm. V případě, že využije pouze Stáž a končí, často nám poté pomáhá budovat naši komunitu podporovatelů a fanoušků.

Když to sečteme a podtrhneme díky Zápočtu z byznysu jsme začali realizovat něco, čemu pracovně říkáme „Zero waste recruiting“, protože pro každého máme individuální řešení. Lidé, kteří si prošli Zápočtem z byznysu rozhodně neřeší problémy, které jsme si v úvodu definovali v našem kvadrantu „Mnoha problémů a velké tržní příležitosti“.

Každý ať si sám promyslí otázku, jestli je lepší získat nejdříve aplikaci zdarma a až po ověření si zakoupit placenou verzi nebo by preferoval distributora, který nabízí pouze placenou verzi a až poté má zákazník možnost si ji prověřit. Když na trhu existuje více podobných aplikací, tak pro kterou se zákazník rozhodne? Já odpovídám, že pravděpodobně pro tu zdarma. Dává to větší smysl. Je to určitě bezpečnější a méně nákladná varianta. 🙂

Neustále pracujeme sami se sebou a prožíváme neskutečný osobní rozvoj

Náš záběr je ovšem daleko širší než jen finanční trh. Vzhledem k tomu, že jsme rodiče a právě k nám přichází druhé dítě, neustále pracujeme sami se sebou a prožíváme neskutečný osobní rozvoj. Děti jsou zrcadlem dospělých lidí. My díky tomuto uvědomění můžeme neustále dělat věci lépe, protože děti nám vždy spolehlivě ukážou, kde zapracovat. Život mimo byznys pojímáme také velmi svobodně až možná alternativně tedy individuálně.

Ondra se pravidelně účastní mužských skupin, kde čerpá mužskou energii a sílu. V rámci toho absolvoval dva přechody přes žhavé uhlíky a několik vision questů. Hanička se věnuje psychologii formou kineziologie a také pořádá ženské kruhy podporující ženskou energii. Rádi pracujeme s lidmi a za tu dobu, co podnikáme, víme, že nikdo není tzv. „normální“:-). Je dobře, když poznáme sami sebe a přijmeme to, že takoví jsme. Následně je umění využít svých silných stránek a naopak minimalizovat ty slabé. Díky možnosti propojení různých stylů vedení Ondry a Haničky u spolupracovníků vzniká neuvěřitelná synergie a v takovém prostředí se mohou rodit opravdové osobnosti podnikatelů a team leaderů.

Rád bych také zmínil tyto lidi, se kterými jsme se propojili, a kteří nám velmi pomohli. Jsou to Martin Luňák, Šimon Srp, David Kolář a Jakub Pacanda.

Ondřej Karasz, 34 let

  • Podnikatel v oblasti financí, mentor v Zápočet z byznysu.
  • WebFB.
  • Nejlepší rada: „Nehoň se za penězi, budou před tebou utíkat.“
  • Co pro mě znamená obchod: Obchod a podnikání je pro mě open-minded životní styl, zábava, akční pozitivní lidé, inspirace, pokora, svoboda a také odpovědnost.
  • Moje mise: inspirovat, vzdělávat a podporovat mladé lidi, aby se co nejdříve zajímali o možnosti podnikání, byznysu a osobního rozvoje. Ideálním výsledkem mé mise je úspěšný mladý člověk.

© 2024 imper.cz