7 věcí, které mě naučil odchod z korporátu

17. Září 2017

Mnoho lidí touží pracovat pro velkou a stabilní společnost. Korporát, to je svým způsobem jistota, zázemí, prestiž, jasně daná pravidla a pravidelný příjem. Oslovila jsem několik obchodníků, kteří zde začínali svou kariéru a vesměs se shodují na tom, že korporát je skvělá škola do života. Nakonec se ale vydali jinou cestou.

Domluvte si konzultaci

1. Naučit se samostatně rozhodovat a být „sám za sebe“

V korporátu nejedete sám za sebe. Jste součástí firmy, značky, jedním z mnoha. Obvykle je žádoucí držet krok a přizpůsobit se. Musíte se držet určitých pravidel, která jsou striktně stanovena. Když vyjdete z firmy ven, nikdo vás nezná, pokud si nebudujete svou značku.

S tím má své zkušenosti i podnikatel Ondra Ratajský. „Korporát ti dá režim vlastní informace, zázemí, ale člověk zde není svým pánem, vše je předem dané,“ říká a pokračuje: „Nejprve jsem dělal Door to door, poté jsem přešel do Home Creditu. Zde jsem obrovsky lidsky vyrostl, dostal jsem spoustu příležitostí se realizovat. Pokud se chcete posunout, tak v korporátu můžete. Obrovsky mi zde narostlo sebevědomí díky silné značce za zády. Člověk nemusí začínat od píky. Naučil jsem se spoustu věcí.“

2. Budovat svůj brand

V korporátu za vámi stojí známá značka. Když podnikáte na vlastní triko, musíte si svou značku vybudovat, pracovat na tom. Ale ten výsledek rozhodně stojí za to.

S tím má Ondra Ratajský bohaté zkušenosti. „V korporátu mě vadilo to, že když vyjde ze dveří, tak mě nikdo nezná. Chtěl jsem usilovat o to, aby mě lidé znali, vybudovat si své jméno a svou značku,“ vysvětluje.

3. Uplatníte získané znalosti a zkušenosti

Mnozí obchodníci dnes říkají, že korporát je ta nejlepší škola. Když jdete po škole do práce jako nepopsaný list papíru, v korporátu se můžete hodně naučit.

hledáme obchodníka

„Korporát mě naučil obchodovat. Dělal jsem obchodníka v O2, kde jsem se hodně naučil. Poté jsem začal podnikat a dělat věci po svém,“ říká David Kolář z Business Animals.

„Po 13 letech jsme se rozhodli se ženou, že začneme společně podnikat. Začali jsme podnikání budovat v online světě,“ vysvětluje Ondřej Ratajský. V podnikání uplatnil znalosti a zkušenosti získané v korporátu a také přiznává, že se hodně inspiroval u kluků z Business Animals.:-) „Člověk je svým pánem, může se dál rozvíjet a vzdělávat podle toho, co on sám chce dělat, co ho zajímá. Ale ten základ z korporátu je určitě k nezaplacení,“ dodává.

4. Naučíte se pracovat pod tlakem a být psychicky odolnější

S korporátem má své zkušenosti i náš obchodník Jan Falešník, který rok pracoval v AAA Auto na exportním oddělení. Sám říká, že se toho opravdu hodně naučil a setkal s mnoha zajímavými lidmi. „V korporátu jsem získal skvělou průpravu ohledně telefonování a adaptace na práci pod tlakem. V týmu se mluvilo mnoha různými jazyky, protože každý měl na starost jinou část Evropy, což bylo skvělý,“ říká.

Z koporátu nakonec odešel, protože hlavní smysl své práce vidí v tom, aby měl člověk možnost budovat svůj brand, být pro lidi atraktivní, zajímavý. „Když člověk pracuje v menší společnosti a je pracovitý, může jít příkladem pro ostatní. To je cesta, kterou chci kráčet já,“ dodává Jan.

5. Naučí vás základní pravidla

Odchod z korporátu vnímá každý jinak, vesměs se však všichni shodují na tom, že se zde naučili určitému řádu. „Korporát mě naučil určitá pravidla, co a jak správně dělat. Ve startupových firmách se na tyto věci přichází postupně, kdežto korporát už má zavedená pravidla a osvědčené systémy. Naopak však jakékoliv inovace v korporátu je velmi těžké prosadit,“ říká náš obchodník Jakub Jágl.

Sám přiznává, že mu korporát dal hodně. „Pracoval jsem v Citybank a později v České spořitelně. Nakonec jsem zakotvil v Business Animals a jsem spokojený,“ dodává Jakub.

6. Jistotu, že i pod velkým korporátem může fungovat malý dynamický subjekt

Tomáš Veselý, manažer přímého prodeje Yello má s korporátem také své zkušenosti. Léta pracoval pro společnost PRE, mateřskou společnost Yello. „Cením si toho, že i pod velkým korporátem může úspěšně fungovat malý dynamický projekt, kterého jsem se stal součástí,“ říká Tomáš o společnosti Yello. A co si na tom nejvíce chválí? „Je to taková štika, co funguje na jednoduchých principech, výrazně jiných než jsou běžné v korporátu. A přitom dokážeme udržet smysluplný ekonomický rámec,“ říká. A také poukazuje na to, že na rozdíl od korporátu je zde více kladen důraz na férovost, osobní vazby a vzájemnou komunikaci.

Přečtěte si také článek o společnosti Yello a rozhovor s Tomášem Veselým nejen o práci v korporátu ZDE.

7. Sebedisciplínu

Aleš Richter říká: „Práce na vlastní triko má své pro ale i proti. V okamžiku kdy se team rozšiřuje, mám odpovědnost za celý team, ale svobodu v rozhodování podle mého nic nenahradí.“

„Máte sami za sebe zodpovědnost, za rodinu, což je na druhou stranu motor, který mě žene dopředu,“ dodává Ondra Ratajský.

A co říci závěrem? Snad jen poukázat na hlavní myšlenku obchodování. Ať už pracujete v korporátu, nebo sami na sebe, důležité je mít osobní značku a tvrdě na ní pracovat a rozvíjet ji. Výsledky se brzy dostaví.

PS: A co vás naučil korporát? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích.

 

© 2024 imper.cz