Na detailech záleží: 9 tipů, jak pozvednout business outfit

15. Červenec 2015

V našich zeměpisných šířkách jsme navyklí, že formální oblečení je potřeba brát vážně. Takže nejlépe tmavý oblek, bílá košile, kravata a výraz nesmiřitelného bankéře. Že tak už se byznys v 90 % případů nedělá, víme z každodenní praxe – tak proč se uvolněnější a lidštější vztahy nepromítnou také do oblékání?  S odborníky jsme dali dohromady několik hravých detailů, které neuberou na úctě, ale outfitu dodají tolik potřebnou osobitost.

suits

Nemusíte hned kupovat kostkovaný blazer, žluté ponožky a razit si to ulicemi v hipsterských brýlích, abyste dodali vaší obchodní image ten správný šmrnc. Jsme toho názoru, že etiketa a pravidla by se měly dodržovat – ovšem za předpokladu, že se do nich promítnou moderní trendy a ochota zdravě zariskovat. „Krejčovství je jako medicína. Také má propracované postupy a pravidla, podle kterých je potřeba pracovat,“ říká Jacky Damwani, zakladatel salonu Suit & Me. A dodává, že preciznost se projeví právě v detailech, které mohou podtrhnout, ale i pokazit celý dojem. Jak na to?

1. Kontrastní obšití na zápěstí omladí, ale neubere na vážnosti

Že byznys oblečení nemusí být nuda, naznačíte kontrastním obšitím knoflíkových dírek na zápěstí obleku. Každý si jej všimne, odlišíte se od stáda, ale zároveň stále zapadnete do korporátního dresscodu. „Oblíbená kombinace je modrý oblek s červenou či růžovofialovou podšívkou a obšitím ve stejné barvě,“ informuje nás Damwani o trendech. „A když už jsme u toho zápěstí, je škoda jej neozdobit elegantními (tady naopak nekontrastními) jednoduchými hodinkami, jejichž řemínek má ladit s obuví i páskem kalhot,“ dodává.

1

2. Knoflíky oživí jednotvárnost

Knoflíky jsou další způsob, jak oblek oživit a vyjádřit svou osobitost – zde však pozor. Ke standardnímu obleku se barevné knoflíky nehodí, k letním modelům nebo blazerům si je však klidně pořiďte. Trendy jsou kontrastní barvy nebo třeba modrý blazer se stříbrnými nebo zlatými knoflíčky. A zjistili jsme ještě jednu věc: „Existuje takové nepsané pravidlo nebo poznávací znamení mezi těmi, co si nechávají ušít oblek na míru – pokud mají oblek z krejčovství, nechávají si na něm poslední dírku u rukávů otevřenou,“ prozrazuje Jacky. Tak ukažte, že patříte ke „gangu“.

2

3. Strčte konkurenci do kapsy

Také kapsy jsou chytrým detailem. „Klasický oblek mívá většinou kapsy typu flap pockets, častá je i malá kapsička na pravé straně, kterou si oblíbili právníci, inspirovaní americkým seriálem Suits. Hodí se i jako stylovka na mince,“ říká Jacky a dodává, že na blazerech zase frčí patch pockets neboli našité kapsy bez zavírání.

3
Zdroj: Pinterest

4. Vzory volte ke casual stylu

Vzorů už jsme se dotkli v předešlém článku. Pro byznys sice platí jednoduchost a jednobarevnost, dovolit si můžete ale střízlivější vzory typu prince of wales nebo glen plaid v tlumených barvách. Výraznější varianty jako window pane a gingham check zase skvěle sednou mladým obchodníkům či segmentům obchodu, kde se obecně nosí víc kreativity, například startupům.
Zajímavou volbou je trojdílný oblek, ale místo klasického konzervativního v jedné barvě si nechat ušít vestu z kontrastní látky právě se vzorem (mistrem v tomto stylu je například český fashion blogger na Instagramu Robin Bery).

4

5. Špičaté klopy – vystupte z řady

Špičaté klopy směrem nahoru, tzv. peak lapels, jsou přesně tím drobným detailem, který udělá hodně parády. „Má je málokdo. V klasické konfekci najdete tyto klopy minimálně – a pokud ano, jsou často zpracovány nekvalitně a výsledek nevypadá, jak by měl,“ upřesňuje Václav Kotyk ze Suit & Me a doporučuje se také vyvarovat dvoubarevných límců s pseudokoženou aplikací, které mívá konfekce. Působí totiž amatérsky a hodí se nejvýše k sakům na party. Příjemným detailem obleků na míru (popř. kvalitnější konfekce) jsou pak jemné stehy po okrajích klop.

5

6. Kontrastní podšívka dodá šmrnc

Podšívka v kontrastní barvě přitáhne pozornost jako nic jiného! Procházíte ulicemi s rozepnutým sakem, na první pohled není nic vidět, ale zafouká vítr a odhalí další rozměr vašeho obleku. „Podšívka může být jednobarevná, vzorovaná nebo mít podobu natisknutého obrázku. Například na svatbu si pánové často nechávají natisknout květiny,“ shrnují trendy pánové ze Suit & Me. Abyste se v obleku cítili dobře, měla by podšívka být z přírodních materiálů, třeba bavlněno-bambusová nebo hedvábná.

podsivka

7. Kapesníček je naprostý magnet

Kapesníčky zažívají obrovský comeback, dámy si jich všímají a celkově nevidíme důvod, proč do nich nejít. Začněte s klasickým bílým a užívejte si ten pocit, který vám jeho nošení dá. Co radí módní konzultanti? „Kapesníček dodá eleganci, a i když sundáte kravatu, nebudete vypadat jako student po zkoušce, stále si zachováte glanc gentlemana. Navíc ten bavlněný případně můžete použít na otření čela nebo jako první pomoc dámě v nesnázích.“ Letí také další doplňky, jako například květina nebo jiné detaily do klopy, které se dříve nosily jako znamení příslušnosti k určité skupině.

7

8. Kravata musí barevně ladit s kapesníčkem

„Kapesníček by pak neměl nikdy být ze stejné látky – vzoru – jako kravata, zapomeňte proto na u nás tolik populární sety. Je dobré, když bude ladit, ale nepřebíjet – ideální je, když je jedna z barev kravaty jako doplňková barva kapesníčku.“ Z materiálů volte hedvábné, bavlněné nebo vlněné. „Při nákupu vybírejte přímo do saka, protože se často stává, že klienti koupí kapesníček impulzivně a doma zjistí, že jim k outfitu nesedí,“ dodává Jacky.

suits
Zdroj: Pinterest

9. Kontrastní ponožky a další doplňky pro odvážné gentlemany

Ještě donedávna byly barevné ponožky rostoucí trend a chtěli je mít všichni, mladí gentlemani se od toho proto znovu odklánějí. Znáte to, co je moc mainstream… Přesto jsou ponožky stále stylovým doplněním obleku, vzory by však neměly být příliš výrazné pro byznys ani působit zženštile. „Když už volíte výrazné ponožky, je nutné si uvědomit, že přitáhnou daleko víc pozornosti k botám. Dbejte proto na to, ať je obuv hezká, čistá a vyleštěná,“ nabádá Václav.

9

Při vybírání dalších doplňků dodržujte jedno easy pravidlo – nepřekombinujte je! Zvolte maximálně 2–3 výraznější detaily (mezi ty populární se v poslední době dostaly i různé splétané náramky, např. s kotvami) a zbytek upozaďte. Pravý gentleman ví, kde je ta správná míra.

Text: Pavla Lokajová ve spolupráci Suit & Me. Sledujte je i na FBInstagramu

Zdroj úvodní fotografie: lookastic.com

© 2024 imper.cz