Jak se starat o byznys oblečení: 7 triků, o kterých jste dosud nevěděli!

21. Květen 2015

Investice do několika kvalitních kousků oděvu je něco, co se vám dlouhodobě vyplatí. Kvalitní košile, oblek, boty, tohle všechno může vydržet pět i deset sezón – jen je třeba vědět, jak o oblečení správně pečovat. A jelikož profesionálové loví horké tipy z rukávu, rovnou jsme se jich zeptali.

obleky_pece

Obchodník musí v první řadě zejména prodávat sám sebe. A také dobře reprezentovat svou firmu. Ani jedno nepůjde bez péče o vzhled – a zejména o oblečení, které nosíte. Protože i sebelepší oblek ztratí na ceně, když je o něj špatně pečováno, máte jej pomačkaný nebo špinavý. Košile s propocenými fleky na meeting nepatří a i ty nejdražší boty jsou fail, jestliže mají podrážku od bláta nebo odřenou špičku.

Vyzkoušejte leady

Přinášíme soubor méně známých triků, jak na správnou péči o byznys oblečení:

1. Oblek potřebuje vydechnout a odpočívat

Zásadní pravidlo pro „zdraví“ oděvu nás překvapilo. „Je to pravda. Tentýž oblek, sako, kalhoty nelze nosit denně. Látka musí alespoň obden odpočívat,“ radí Václav Kotyk ze Suit & Me. Necháváte-li si šít oblek na míru, vyplatí se také investovat do druhých kalhot – opotřebovávají se rychleji než samotné sako nebo blazer a je potřeba, aby odpočívaly častěji. Takhle prodloužíte životnost celého setu až dvojnásobně. Máte-li druhý i vršek, vydrží vám oblek v dobrém stavu 5 a více sezón.

2. Obleky čistěte jen kvartálně

Kvalitní přírodní materiály neničte v klasických čistírnách a prádelnách (zejména v obchodních centrech), kde používají příliš chemické a agresivní prostředky. Lepší volbou jsou místa, kde čistí obleky ručně za pomoci přírodních produktů, které jsou k byznys oblečení šetrnější. Není to moc drahé?, zajímá nás. „Budete-li o oblečení pečovat správně, na čištění nakonec ušetříte,“ upozorňuje Jacky Damwani, zakladatel salonu Suit & Me. „Čištění by správně mělo probíhat jen 3–4× do roka, ne jednou měsíčně, jak je zvykem. Bohatě to stačí a nedochází k předčasnému opotřebování.“ Kalhoty, svetry a košile dobře vyčichnou na topení, ideálně stěnovém v koupelně.

3. Připravte si košile na 2 týdny dopředu

Na rozdíl od saka a kalhot, které si potřebují odpočinout a pak je zase můžete vzít na sebe, je u košil vhodné mít každý den 100% čistou. Pro prodloužení jejich životnosti a taky abyste neměli starosti, kdy vám čisté košile dojdou, si pořiďte do začátku 5 bílých a 5 světle modrých. A máte pokryté 2 pracovní týdny! Bílá je klasika, světle modrá o něco méně formální, ovšem stárne pomaleji a déle drží barvu. Podobně i světle růžová. „Na večerní události doporučujeme také champagne, která působí hodně sofistikovaně a vydrží déle elegantní než klasická bílá,“ radí Václav Kotyk. „Absolutní nutností je pak mít v pracovním šuplíku 1 náhradní košili pro akutní případy. Nikdy totiž nevíte,“ doplňuje jej Jacky.

„Košilím se nejčastěji špiní oblast okolo krku, límeček a manžety proto čistěte speciálními tekutými přípravky. Případné nehody doporučujeme hned zaprat,“ radí Jacky Damwani a dodává, že košile je dobré prát na 30 stupňů anebo přímo v ruce. „První dvě praní můžete dát košili na 40, ubere jí to přibližně centimetr ve všech směrech a pak si velikostně sedne. Při objednávání košile na míru je tak vhodné mít jednu ,testovací‘ a poté míry pro další kousky upravit, případně hned počítat s přesahem.“

Vyzkoušejte leady

4. Žehlení lze zjednodušit speciálními látkami

Byznys oblečení pověste po vyprání na ramínko – látka tak lépe uschne, zacelí se a žehlení je mnohem příjemnější. Samotné žehlení košil je nejlepší, když je látka lehce vlhká, použijte proto rozprašovač nebo napařovací žehličku. „Případně lze zvolit košile z nežehlivé látky, jednodušeji se přežehlují a rozdíl skutečně poznáte. Vzhledem k napuštění látky chemikáliemi pro nemačkavost však vybírejte ty kvalitnější, šetřit se zde rozhodně nevyplatí,“ radí Václav Kotyk a dodává, že dalším a zdravějším řešením jsou pak košile s vyšší hustotou tkané bavlny, které jsou odolnější vůči mačkání.

5. S oblekem choďte zásadně do sprchy

Oblek se nežehlí, maximálně jej můžete lehce přejet přes ručník nebo jemně navlhčenou utěrku, ale jedině pokud je z přírodních materiálů a máte na žehličce nastavené nejnižší teploty. Lepší je tak využít jen silnou páru ze žehličky. „A na srovnání obleku je šikovná i horká pára ze sprchy. Když se půjdete ráno sprchovat, pověste oblek vedle sprchového koutu a uvidíte, že se narovná, vlákna budou pružnější a nebude potřeba nic žehlit,“ prozrazuje tajný tip Václav Kotyk. Případně lze oblek dát do čistírny – v těch kvalitnějších napařují a nažehlují oděv přímo na figuríně a takto profesionálně se materiál nepoškodí.

6. Pocení a mačkání během dne zamezit nelze, triky však existují

Mačkavost obleku během dne příliš neovlivníte, některé materiály jsou však pevnější, odolnější a méně žmolkují. „Dobrou volbou jsou vlny s příměsí kašmíru, mohéru (ten je vzhledově hodně podobný hedvábí a vhodný i na léto) nebo látky s vyšší gramáží obecně. Jsou sice teplejší (na zimu), ale velmi příjemné a vhodné díky odolnosti do práce.“ K počasí je potřeba ještě upozornit, že oblek by rozhodně neměl zmoknout.

A jak proti žlutým skvrnám v podpaží?, zajímalo nás. „Úplně zabránit jim bohužel nejde, je však dobré hned večer zaprat a nenechat zasychat. Proti pocení používejte gelové antiperspiranty (ostatní pouští látky a oblečení zabarvují), pod košili se hodí obyčejné bílé bavlněné tričko či moderní tělová neviditelná trička. Jedno vyjde na 600 Kč, ale je to skvělá investice a navíc patentovaný český výrobek,“ dodává Václav. Skvělým řešením jsou lněné košile či bavlněné s lehčí gramáží, které jsou ideální na léto – zamezíte přílišnému pocení.

7. Správné vyleštění udělá i ze starších bot šmrncovní

Boty musí reprezentovat – i když je celý zbytek outfitu jakkoli ze škatulky, oprýskanými botami můžete efekt zabít. Rozšířeným názorem je, že boty nic nevydrží a je potřeba neustále kupovat nové. Přitom kvalitní obuv za 6 000 Kč může být klidně několik sezón stará, roste do krásy, získává patinu, lze rekonstruovat a v konečném důsledku vydrží déle než troje za 2 000,“ dodává Jacky Damwani s tím, že například princ Charles je proslulý perfektně vyleštěnými desítky let starými botami. Co dalšího radí módní odborníci:

  • Prvním krokem každého gentlemana by měly být rámové boty, třeba od Angličanů Barker, nebo cenově přátelské španělské značky Meermin.
  • Lakovky se hodí na ples, ne k obleku na běžné nošení.
  • Po celodenním nošení nechte botu vyschnout – napněte ji na cedrový napínák, který pozvolně odsaje vodu. Plastové nemají žádný efekt a prudké topení botu ničí.
  • Péči o vnějšek boty začínejte čisticí a vyživující pěnou, následně vkartáčujte speciální vosk na kůži. Teprve poté patří aplikace barevného krému. Doporučujeme přípravky Collonil nebo prémiový Sapphir. Opakujte každé 2–3 týdny, případně zkuste legendárního čističe bot na Můstku.

Rozhodně ale nespoléhejte jen na jeden pár kvalitních bot. Správný obchodník by měl mít nejméně 2–3 páry. Péče o boty celkově odráží váš charakter a způsob, jakým budete přistupovat k péči o klienty a zakázky. A zajisté je ocení i dámy.

Text: Pavla Lokajová ve spolupráci Suit & Me. Sledujte je i na FBInstagramu

© 2024 imper.cz