Bouráme 7 představ, které mají čeští muži o oblecích

06. Květen 2015

Oblek je neforemný, člověk se v něm potí a celý den se místo dobrého pocitu tak akorát těší, až jej konečně večer sundá! Zní vám to povědomě? Tak to ale není! Rozhodli jsme se zažité stereotypy o formálním oblékání přeformulovat:

suitandme1

1. Správně zvolený oblek pocítíte jako druhou kůži

 „Obleky nosím hlavně z nutnosti, protože se často pohybuji mezi movitějšími klienty a tam je nějaký dress code potřeba. Nemůžu však říct, že bych si to užíval, a nejvíc se těším na večer, kdy ze sebe sako a kalhoty konečně sundám,“ doneslo se k nám od několika z vás. Záleží samozřejmě na tom, jaký oblek zvolíte. Polyester z konfekce vám skutečně příliš komfortu neposkytne, nedýchá a nesedí.

Zato na míru šitý oblek skvěle padne, kopíruje postavu a „volně dýchá“. Místo jako v nepříjemném skafandru se najednou budete cítit, jako byste měli sílu tisíců koní. Zařadí vás do určité kategorie a řekne za vás všechny osobností prvky, které si přejete vyjádřit. Budete působit sebevědomě na muže i ženy v okolí a místo nutnosti oblek shodit jej naopak hezky složíte, neboť k němu budete pociťovat respekt.

2. V obleku se můžete cítit svěže a lehce

Při dlouhých jednáních se člověk nepříjemně zapotí – a to doslova. Jistě nám dáte za pravdu, že pobíhat po schůzkách s kruhy v podpaží na zpoceném saku není nic reprezentativního. A přicházející léto? Raději nemyslet! „To je potíž většiny obleků z konfekce. Jsou vyráběny z větší části z polyesteru a viskózy, které se sice, jak říká reklama, méně mačkají, ale nedýchají tak, jak by měly. V kombinaci s podšívkou ze stejně neprodyšných materiálů se nechuti nosit oblek nedivím,“ prozrazuje Václav Kotyk ze Suit & Me.

Přitom se správně zvolenými materiály nemusíte podobné trable řešit. Sáhněte po obleku z pohodlných materiálů (vlna, hedvábí, kašmír, bavlna). Látky se vyznačují různými stupni jemnosti – nejlepší pro business je oblek z vlny Super 120–150‘s. „Na léto se pak používají speciální látky jako tropical suiting, mohér, lněné materiály, ve kterých se člověk tak nepřehřívá a lépe větrají,“ vyjmenovává Kotyk a dodává, že specialitou je tzv. flap, speciální látka navíc do podpaží, aby se oblek nepropotil ven.

3. Oblek skvěle kopíruje postavu

„Čeští muži často, patrně ze zvyku, sahají po oblecích o velikost až dvě větších, než by bylo záhodno. Působí pak často neforemně, nevědí, jak má správně čouhat košile, jak mají být dlouhé rukávy. V obleku plavou, nehledě na to, že se takto ani nedá cítit atraktivně a sebevědomě. Ve většině konfekčních obchodů neporadí nebo odhadnou velikost špatně,“ reaguje Jacky Damwani, zakladatel salonu Suit & Me. Jak tedy na to?

  • Základem jsou ramena, v těchto místech musí oblek sedět už při nákupu (těžko se upravuje).
  • Délka rukávů by měla sednout přesně na zápěstní kloub, z rukávu má pak vykukovat 1–1,5 cm košile.
  • Límeček má přiléhat rovně na krk, nikoli odstávat.
  • V pase by měl oblek mít vyštíhlenou siluetu, která se dá dále upravovat, ale zase ne příliš upnutou.
  • Délka kalhot by měla být nejvýše 1 záhyb na botu, čeští muži je však nosí často mnohem delší, než by měly být. Ve vrchní části musí sedět a nepnout.

4. Oblekem vyjádříte svou osobnost

Z bankovnictví a dalších konzervativnějších oborů jsme zvyklí na obleky jako přes kopírák – černá, šedá, v ojedinělých případech modernější modrá. Oblek však nemusí být unylý ani nudný, dnes můžete vybírat z desítek barevných nuancí a jemných vzorů. Díky Vlku z Wall Street se vrátil pinstripe, frčí také Prince of Wales a herringbone (rybí kost). Tyto vzory jsou nejčastějším řešením, když chcete z jednolité látky přejít do něčeho elegantnějšího, ale stále v mezích. Veselejší je pak windowpane nebo check plaid, například pro mladé.

„Hodně udělají také detaily, ty ale konfekce skoro nepoužívá, jako pravé knoflíkové dírky na rukávech anebo kontrastní obšití. Hezkým detailem může být širší klopa do špičky – peak lapel. Působí formálněji a dodá ,tvrdost‘, doporučuji ji proto zvolit bankéřům a právníkům,“ radí Václav Kotyk. Díky filmu Kingsmen se také znovu vrací do módy dvouřadé obleky (se dvěma řadami zapínání). Skvěle vypadají na sportovních i hubených postavách, působí velmi elegantně a mužně. Sečteno, podtrženo – správně zvoleným oděvem vyjádříte osobnost, aniž byste vystoupili z byznys dress codu.

5. Oblek je pro každého

„V Česku stále panuje mylná představa, že obleky jsou snobská záležitost. Mnoho mužů nechce být vnímáno, že na sebe zbytečně strhávají pozornost, ukazují určitý status nebo přehnaně řeší módu,“ odkrývá další téma Jacky Damwani, který se v oblasti pánské módy pohybuje již 20 let. „Řešením i pro ty konzervativnější je 3dílný tmavě modrý oblek. Ten by měl vlastnit každý muž. Je šik, nikdy nezestárne, skvěle se kombinuje s košilemi a kravatami a využijete jej jak přes den, tak navečer.“ Základem je oblékat se vhodně podle situace. Přes den můžete obléct jen vlněné kalhoty a k nim košili nebo polotričko, stejně tak pod sáčko dát bílé tričko a k němu kalhoty jiné barvy a navíc získáváte i vestu, kterou můžete různě kombinovat s dalšími outfity.

 „Etiketa říká oblékat se tak, jak se od nás očekává, maximálně pak o úroveň výš. Na tom není nic snobského, mělo by to být standardem,“ doplňuje Václav Kotyk.

6. A každý si ho také může dovolit

Stále u nás panuje zažitá představa, že tailor-made obleky jsou drahé a jsou jen pro starší bohaté byznysmeny. „Prvním vážným krokem v životě dospělého muže by měl být vlastní pořádný oblek,“ shodují se pánové ze Suit & Me. Dvojdílný oblek na míru se dá pořídit od 11 tisíc, což je často níž než vlněná konfekce, která se pohybuje v relaci 12–14 000 Kč. Navíc není jisté, jak padne, nesedí na všechny typy postav, odstává, barevně nesedí.

Oblek ušitý na míru je oproti tomu k nezaplacení. Jedná se o váš osobní střih, navolíte barvy, vzory a detaily. Mladé progresivní firmy a obchodníci v prostředí startupů se navíc nemusí nutně svazovat oblekem. Dobře poslouží separátní sako nebo blejzr a chinos kalhoty ve světlé barvě. Za 8 500 Kč můžete mít sako na míru z vlny a kašmíru, které tady nikdo jiný nemá.  „Je to investice, obzvlášť, když si k obleku vezmete i druhé kalhoty (opotřebovávají se častěji než sako, proto je lepší pořídit rovnou dvoje a střídat je pro delší životnost). Ale do čeho víc investovat než do sebe,“ poznamenává Jacky Damwani. Když dbáte o sebe, budete působit, že dbáte i o zakázku a vztahy s klientem. Oblek vydrží lidem, kteří jej nosí obden, 5–6 let. Navíc nestárne, roste do krásy!

7. Nechat si ušít oblek na míru není nic složitého

„Mít mladistvě vypadající oblek přímo na míru by se mi líbilo. Ale chodit do krejčovství? To je na dlouho a navíc bych se nedoplatil,“ svěřilo se několik obchodníků v našem okolí. Opak je však pravdou. Odborníci jsou dnes tak zkušení, že 40 měr, které k vytvoření obleku skutečně „na tělo“ potřebují, naměří do 15 minut, a to klidně přímo u klienta v kanceláři. „Nejvíc času zabere vybírání látek, barev a vzorů, protože možností je skutečně nepřeberně. Klienti kolikrát sedí nad vzorky hodiny a často si je berou na konzultaci k manželce nebo přítelkyni,“ směje se Václav Kotyk. Následně se vše posílá do Hongkongu – 80 % je šito ručně, včetně stehů na klopách, podšívky a vložky (v konfekci bývají lepené a dělají časem bubliny). Následně probíhá druhý fitting, případné změny se udělají na místě a jsou v ceně. Do 4 týdnů máte vysněný oblek na sobě!

Na závěr dodejme, že jakkoli vyšperkovaný oblek máte, gentlemana z vás dělá vaše chování. Slovy Václava Kotyka: „Oblek zvládne skutečně hodně, ale nemění charakter.“

Text: Pavla Lokajová ve spolupráci Suit & Me. Sledujte je i na FB a Instagramu

 

© 2024 imper.cz