Obchodníkem na zkoušku? Představujeme možnosti, jak na to

26. Duben 2016

Dnes něco pro naprosté nováčky, studenty či čerstvé absolventy. Dokončujete školu a váháte, kam zamířit ve své profesní kariéře? Pokud nás čtete, pravděpodobně máte pocit, že kariéra obchodníka by minimálně mohla být jednou z možností. V dnešním textu se podíváme, jak do tajů obchodování proniknout na zkoušku a zjistit, jestli je to pro vás to pravé.

ING_19064_02205

1. Stínování

Krátkým, ale intenzivním nahlédnutím do nejen obchodního světa, může být přihláška do takzvaného stínování. V Česku ho nabízí například Business Leaders Forum, které má s organizací programu Stínování manažerů více než dvacetileté zkušenosti, jejich programem už prošlo přes tisíc studentů.

„Studenti mají možnost týden až dva trávit ve společnosti jednoho z vrcholných manažerů vybraných firem, mají možnost vidět, jak řídí obchodní jednání, jak si vybírají lidi, jak každodenně pracují,“ popisuje koordinátorka projektu Vladimíra Bendová.

Do projektu organizátoři vždy vybírají deset studentů. Počet je omezený, aby mohli zachovat co nejlepší kvalitu krátkodobé stáže. Při přihlašování si studenti mohou předběžně vybírat, o místo v jaké firmě by měli zájem, ale vybrané místo jim zaručit nelze. „Snažíme se však především propojovat studenty a firmy, které mají podobný profil,“ dodává Vladimíra Bendová. Pokud vás obchodní svět láká, je to jedna z možností.

2. Obchodník-dobrovolník

Skvělou příležitostí, jak si v praxi vyzkoušet obchodní pozice, nabízí v České republice i mezinárodní nezisková studentská organizace AIESEC, která mladým lidem zprostředkovává možnost vyjet na zahraniční dobrovolnickou či pracovní stáž. Aby mohli studenti-cizinci jezdit do Česka, je nutné pro ně najít pracovní místa v českých firmách. A právě tady je potřeba obchodníky, pracovní příležitosti pro stážisty je totiž nutné aktivně vyhledávat. Možnosti obchodovat se ale skrývají i jinde.

„Student si může zkusit obchodní meeting v korporátní sféře, s firmami nebo start-upy, ale i komunikaci se základními a středními školami. Díky tomu pozná, jak funguje prodej, naučí se metodám networkingu, zlepší komunikační a obchodní dovednosti,“ vysvětlila mluvčí AIESEC Karolína Gumulcová, „neobchoduje se sice se zbožím za závratné částky, ale o to lepší je to průprava pro postupné získávání sales skills.“

„V AIESEC jsem měl příležitost poprvé si vyzkoušet sales v profesním světě. Poskytl mi kvalitní produkt a možnost jednat v jeho zastoupení se zástupci firem různého zaměření. Vždy jsem si říkal, jak skvělou možností sales je,“ přibližuje Filip Bajko, který má v národním vedení organizace na starost vztahy s korporátními partnery. Podle vlastních slov mu působení v organizaci postupně pomohlo odhalit nejsilnější techniku sales: vlastní přirozenost.

AIESEC má pobočku v každém větším studentském městě (v Praze hned tři) a členy pravidelně nabírá se začátkem semestru. Pokud jste ambiciózní, je to skvělá možnost, jak se do obchodního světa začlenit už v prvních semestrech na vysoké škole.

3. Stáže a trainee programy

Další možností, jak se do obchodního světa vrhnout po hlavě, je stáž nebo trainee program. Příležitosti tohoto typu dnes vypisuje mnoho velkých firem a záleží tak jen na vás, do které z nich byste se rádi dostali. Můžete začít tím, že si vyberete firmu, v níž vás kariéra láká, a zjistíte, jaké vám nabízí možnosti. Většinou stačí jen chvilka googlení a zjistíte, že možnosti jsou nepřeberné. Největším úskalím stáží bývá často nulová mzda, ale pokud k ní přistoupíte jako k investici do své budoucnosti a zatnete zuby, určitě se vám vyplatí, i když budete chvíli třít bídu s nouzí.

Osmnáctiměsíční trainee program pro obchod v Česku nabízí například Heineken. Slibuje aktivní zapojení do chodu obchodního oddělení, možnost vyzkoušet si práci obchodního zástupce v terénu, zodpovědnost za tři až čtyři projekty, osobní mentoring a vyhlídku pracovní smlouvy, pokud se v programu osvědčíte. Odvážnější nechť vyzkouší sales možnost v Economia, kde nabírají i obchodníky bez zkušeností, zato s chutí se učit.

Text: Barbora Hanousková

© 2024 imper.cz