6+1 tipů pro lepší výkon podle odborníků aneb jak se mohou obchodníci udržovat v dobré kondici

26. Červenec 2017

Obchodník by měl mít nejen příjemné vystupování, ale také dobře vypadat. Být upravený, hezky oblečený a vyzařovat pozitivní energii. Není jednoduché tuto náročnou práci skloubit se všemi požadavky, nicméně péče o tělesnou i psychickou schránku je velmi důležitá. Oslovila jsem výživové poradce, fitness trenéra i samotné obchodníky a vznikl tento, doufám, že přínosný, článek. Můžete se inspirovat.:-)

hledáme obchodníka

 „Obchod je prostředí s velkým tlakem na výsledky a takový tlak přináší stres,“ říká výživový poradce

„Důležité předpoklady pro dlouhodobé prodejní výsledky jsou i fyzické a psychické zdraví. Vysoké nároky kladené na zaměstnance mají negativní dopad na zdraví a psychiku, pokud zaměstnanci neregenerují a nedoplňují do těla látky, které se ve stresu v těle nejrychleji spotřebovávají,“ vysvětluje Richard Husovský, který se zabývá změnou životního stylu.

Richard se zabývá zdravým životním stylem a vytváří vlastní zdravé recepty. Jeho motto zní: „Co je zdravé, může být také dobré!“

1. Lidé, kteří sportují, jsou úspěšnější v pracovním životě

Obchodníci, podnikatelé a manažeři mají jedno společné. Mnoho hodin každý den prosedí v kanceláři, na schůzkách nebo v autě. Pohybu je žalostně málo. Je tedy důležité jej kompenzovat alespoň ve volném čase.

Proč je pohyb tak důležitý a jak může ovlivnit pracovní výkon? „Obecně lze říci, že lidé, kteří více sportují, jsou také úspěšnější v pracovním životě. Mají větší disciplínu. Při sportu se navíc vyplavují endorfiny (hormony štěstí – poznámka redaktora). Člověk, který pravidelně sportuje, nepodléhá tolik únavě a stresu. Aktivním pohybem, sportem a časem stráveným na slunci a čerstvém vzduchu uvolňujeme nahromaděný stres. Tím se preventivně chráníme proti vzniku mnoha civilizačních chorob fyzických i psychických. Snižujeme také riziko syndromu vyhoření, který bývá u duševně pracujících jedinců zaměřených na výkon velmi častým jevem,“ zasvěcuje nás do této problematiky Business owner a Business mentor Mgr. Martina Heinrich.

Pohybu se rozhodně nebrání obchodnice Simona Čechová z Business Animals. „Učím, tancuji latinu a standardní tance, takže se pohybu věnuji skoro denně pár hodin. A co se jídla týče, snažím se jíst relativně zdravě. Ale kdo by občas odolal mamčině svíčkové s knedlíky,“ říká s úsměvem.

2. Strava založená na proteinech a mikrovýživě ovlivňuje mozek

Říká se, že to co tělu dáváme, to nám vrací. Ať už v dobrém, nebo špatném slova smyslu. „Prokázalo se, že lidé, kteří jedí proteiny, mají lepší náladu a lépe se rozhodují. Proto doporučuji do stravy zahrnout proteiny a mikrovýživu, do které patří vitamíny, minerály a nenasycené mastné kyseliny,“ říká Martina.

Poukazuje také na to, že tato strava výrazně ovlivňuje náš mozek, kvalitní spánek a kognitivní funkce (odolnost vůči stresu). Pokud strava není vyvážená, člověk je více nesoustředěný a unavený.

Vyzkoušejte leady

3. Začátkem regenerace je voda

Richard poukazuje na důležitost pitného režimu, který stále mnozí z nás berou na lehkou váhu. „Mam na mysli regeneraci na úrovni buněk. Rozštěpením stresových hormonů vznikají volné radikály, které potřebujeme neutralizovat a dostat z těla ven. Potřebujeme dodávat tělu volnou bez bublinek, čaje či šťávy. Proto doporučuji čistou vodu v množství alespoň 30 ml na kg váhy,“ popisuje. A ještě poukazuje na to, že není vhodné pít příliš mnoho vody najednou. Ideálně po menších dávkách a častěji.

4. Antioxidanty – silní bojovníci, kteří prospívají našemu zdraví

O antioxidantech jste jistě slyšeli. „Jde o vitamíny, minerály, stopové prvky a nenasycené mastné kyseliny. Můžeme je přirovnat k dobrým vojákům v našem těle, které naše buňky chrání před degenerativními procesy a vznikem civilizačních onemocnění,“ vysvětluje nám opravdu podrobně Martina Heinrich, která se mimo jiné také zabývá měřením antioxidantů.

Martina Heinrich nás zasvětila do problematiky mikrovýživy a antioxidantů

Dále upozorňuje na to, jak je důležité antioxidační hladinu monitorovat a hlídat si, jak je naše tělo na mikroúrovni vyživené. „Od toho se pak odvíjí jeho schopnost prosperovat a zachovat si zdraví. Mikrovýživa a antioxidanty mají vliv na všechny funkce v našem těle, a když se obchodník cítí skvěle ve svém těle, pak může být úspěšný,“ dodává Martina.

A kde antioxidanty hledat? „Jsou součástí všech barevných částí ovoce a zeleniny. Od fialových borůvek až po oranžové pomeranče, mrkev, lilek – tam je spolehlivě najdete,“ říká s úsměvem Richard.

A jaký je výsledek pravidelného pití čisté vody a konzumace ovoce a zeleniny? „Budete se cítit celkově méně unavení a v práci podáte lepší výsledky,“ doplňuje Richard.

5. Naše tělo není přizpůsobené nečinnosti ve statické poloze

V dnešní době má více než 80 % lidí sedavé zaměstnání a většinu dne prosedí za monitorem, v autě nebo pak doma u televize či knížky. Na to ovšem naše tělo není přizpůsobené,“ vysvětluje Radka Neubertová, lektorka Jogy, Pilates a Kompenzačních cvičení ve fit2b.

Dále poukazuje na to, že ochablé svalstvo nedokáže být kvalitní oporou pro páteř a dochází tak ke špatnému držení těla. Mohou se objevovat bolesti a napětí. Jaké sportovní aktivity tedy doporučuje? „Určitě není vhodná jednostranná fyzická zátěž. Lepší je kombinovat různé pohybové aktivity minimálně 2x týdně, ideálně však 3x – 5x týdně dle časových možností,“ dodává Radka.

„Pro dobrou kondici hraji malou kopanou (Hanspaulku) a rád hodně chodím. Stravu si vybírám zdravější, ale také se někdy neubráním rychlovkám a nezdravým dobrotám. Chuťové buňky je potřeba sem tam nakrmit,“ směje se náš obchodník Jakub Jágl.

Pravidelný pohyb je důležitý také pro Janu Velinskou, obchodnici projektu ŽENY SRO. „Snažím se běhat, je to pro mě příjemná relaxace a navíc dělám i něco pro své zdraví,“ říká Jana.

6. Snídaně je základ dne

Štěpánka Procházková, akreditovaný výživový poradce bez léků z běžných potravin

Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ. Pokud půjdete do práce s prázdným žaludkem, bude vám chybět potřebná energie. Na pravidelnost v jídle upozorňuje také Štěpánka Procházková, akreditovaný výživový poradce bez léků z běžných potravin. „Pokud nesnídáte, je třeba se to naučit. Budete se cítit mnohem lépe a také podáte lepší výkon. Co se stravy týče, doporučuji zvolit 5 až 6 menších porcí za den,“ říká Štěpánka.

„Na snídani si dávám záležet,“ říká náš obchodník Jan Falešník. „Každé ráno si dopřávám vločky na 100+1 způsob (chia semínka, oříšky atd). K svačině většinou banán a oběd, jak to vyjde. Záleží na množství schůzek. Občas si dám dobrý řízek, jindy zdravý salát,“ vypočítává.

7. Naučte se od businessu vypnout

A ještě jeden tip na závěr. Práce je důležitá, ale stejně důležité je odpočívat a to doslova. Vypnout a nemyslet alespoň pár hodin na práci (víkendy, prodloužené víkendy, dovolené, čas jen pro sebe).

S tím rozhodně souhlasí naše obchodnice Veronika Ježková. „Téměř každý víkend se snažím trávit někde mimo město, nezapínat počítač. Poslední dobou jsem si oblíbila procházky lesem či vinicemi se psem,“ uzavírá.

Takže milí obchodníci WORK HARD, PLAY HARD a hlavně NO STRESS!:-)

 

© 2024 imper.cz