Obchod přirovnávám ke sportu. Buď vyhraješ anebo nic! Jsem vlk a to mě baví

23. Únor 2014

Vyzkoušejte leady

Vyzkoušejte leady

Tomáš Pecník – Obchodní konzultant v reklamní agentuře Hipromotion.cz

·        Tomáš Pecník, 26 let

·        Pracuje jako obchodní konzultant v reklamní agentuře Hipromotion.cz

·        Jako obchodník získal zkušenosti jako streetový prodejce paušálů, mediální konzultant v rádiu, obchodník v eventové agentuře a vzdělávacích kurzů pro firmy

clip_image002

Tome, jak jsi se vůbec dostal k obchodu?

 K obchodu mne vedla už střední škola s podnikatelským zaměřením ve Zlíně. Po jejím absolvování jsem se rozhodl přestěhovat do Brna, hledat si práci tam a vysokou školu dodělat při práci dálkově. V Brně to tedy všechno začalo. Ovšem ze začátku to žádná výhra nebyla, protože jsem s kamarádem kompletoval u linky v jedné firmě součástky. Pořád jenom ta stejná práce, při níž mi moje vedoucí neustále připomínala pomalost a nemotornost. Tak jsem si  jednou řekl dost, tohle dělat nemůžu a ještě ten den jsem dal výpověď.

Založil jsem živnost a setkal se s kamarády, kteří mi řekli něco o streetovém prodeji paušálů. Vysoké výdělky, pohodová práce atd… Takže jsem to zkusil. To byla moje první zkušenost s obchodem.

 Jaké byly Tvoje začátky obchodníka?

 Asi jako jeden z mála odpovím, že skvělé. Práce nebyla nějak těžká a vydělával jsem si na svůj věk (18) super peníze. Ale to netrvalo dlouho, práce mne přestávala motivovat a hledal jsem další zkušenost. V době, kdy jsem si prošel pozicemi obchodníka v rádiu, eventové agentuře a vzdělávacích kurzů pro firmy,  jsem teprve zjistil, že vůbec nic neumím a jestli to chci někam dotáhnout, musím na sobě daleko více makat. Začátek tedy s růžovými brýlemi, které rychle spadly a musel jsem začít tvrdě pracovat.

Co Tě na obchodnické práci baví a co naopak nemusíš?

 Nejvíce se mi líbí, že mohu jednat s lidmi, kteří už za sebou něco mají a není jednoduché je přesvědčit, aby dali peníze zrovna mně. Zkrátka ta výzva, že přijdu někam, kde mě neznají a odcházím jako vítěz, hodně to přirovnávám ke sportu. Buď vyhraješ, nebo nic. Není žádné mezi. Prostě na světě jsou vlci a ovečky a buď budeš vlk nebo ovce. Já jsem vlk a to mě baví.

 Co moc nemusím je domlouvání schůzek s klienty, ale dá se to lehce překonat, když si navodíš vítěznou atmosféru. Co ale naprosto nenávidím je administrace. Jakákoliv. Nesnáším ji. Databáze, statistiky, tabulky a vyřizování smluv, to dělám fakt s odporem. Ale dělám.

V čem myslíš, že je tvá hlavní síla při jednání s klientem?

 Jsou to 2 věci. Ta první je to, že jsem uzavřel na začátku pár obchodů a jedu na obrovské vítězné vlně, působím na lidi možná arogantně, ale když přijdu za klientem na schůzku, tak tam vejdu jako vítěz a tohle je to, co v konečném důsledku prodává, ať máš jakýkoliv produkt. Je mi totiž jedno, jestli toho klienta uzavřu a on to vycítí stejně jako to, když ho potřebuju uzavřít, abych si splnil plán. To pak neprodám nic.

 Moje druhá silná stránka je v tom, že jsem silně empatický člověk. Nejsem manuálně zručný, blbě se učím jazyky, ale v tomhle vynikám. A přesně vím, co si teď myslíš :). Ne, vážně, je to podle mne jedna z velmi důležitých vlastností obchodníka. Pokud klienta neposloucháš, nemůžeš mu rozumět, nemůžeš mu dát to co chce a ve finále ho nelze uzavřít. Moje schůzky jsou dlouhé, 80% klientů mi říká křestním jménem a vše jen proto, že vím co jim říct. Lidi ví jenom to, co jim řekneš a já čekám, nechám je mluvit a pak je pomocí pár vět které chtějí slyšet prostě uzavřu.

Máš nějaký oblíbený obchodnický trik?

 Když jednám s ženami, tak na ně mrkám a chválím je . Ale jinak žádný trik nemám, jednám s klienty tak, aby pochopili, že jsem jim přišel pomoci.

Po jak dlouhé době v obchodu jsi si sáhl na větší peníze, kolik to bylo cca a co jsi si za ně koupil?

 Když jsem začal dělat v reklamní agentuře, tak jsem si po prvních dvou měsících zaplatil měsíc dovolené v Thajsku, ale to ještě nebyly ty velké peníze. Ty přišly až tak po roce a kupuju si pořád něco, hodinky, elektroniku, oblečení…nic zvláštního…rád cestuju, takže na to padá dost peněz a taky jsem si doplatil školu.

Měl jsi nějaké „úlety“ za co jsi peníze utratil?

 Jednou jsem si koupil kovbojské boty, parádní , což si moji přátelé nemyslí…takže je mám ve skříni. 🙂

Měl jsi nějakou krizi? Jak jsi ji překonal?

 Myslím že to dolehne na každého obchodníka po nějakém čase. Je to způsobeno i únavou. Já hodně sportuju, takže se skoro každý den někde „vybiju“ a  lépe to zvládám. Myslím, že nejlepší recept je vypnout na týden telefon a vzít si volno, žádný notebook, internet, nic. Já jezdím na Rock for People a vždy se vrátím skvěle odpočatý.

Co je pro Tebe motivací při dalších a dalších výkonech?

 Myslel jsem si, že existuje hranice, kdy vydělávám měsíčně tolik, že už nepoznám rozdíl, jestli je to víc nebo míň, ale není to tak. Pro mě jsou tedy vždy velkou motivací peníze. Nyní na stejnou úroveň stavím uznání ostatních a pocit, kdy mi klient zavolá, že na mě dostal kontakt. To je k nezaplacení a rozhodně se toho nechci nikdy vzdát.

Kde se vidí Tomáš Pecník za 5 let?

 Budu řídit několik obchodních týmů a předávat jim zkušenosti. Rozjedu další svoje projekty, na které zatím není tolik času.

 

 Závěrečný rozstřel:

 Osobní motto:  Aby každej den za to stál!

Oblíbená značka oblečení:  Nejsem vyloženě značkový typ, od všeho trochu, je to spíš otázka stylu než značky.

 V jakém autě jezdím:  BMW 530 D

Oblíbené místo kdekoliv na světě:  Ráno, u vody, když jdu rybařit a nad hladinou je ještě pára. Tomu se nic nevyrovná 🙂

 Good Luck! 🙂

© 2024 imper.cz