10 pravidel úspěchu podle Baracka Obamy

25. Leden 2016

Ač se nechceme pouštět do politiky a stranických preferencí každého z vás, nelze prvnímu černošskému prezidentovi USA upřít cílevědomost a schopnost vypracovat se z mála velmi vysoko – a to jsou schopnosti v obchodě velmi oceňované. Z poměrně neznámého senátora z Illinois se během několika let stal jeden z nejmocnějších mužů planety, ačkoliv jeho život nezačínal nejsnadněji. 3 roky po narození ho opustil otec a v šesti letech se Obama se svojí matkou a nevlastním otcem odstěhoval do Indonésie, kde zůstal až do svých deseti let. Poté se odstěhoval zpět do Ameriky, kde byl vychováván svými prarodiči. Ačkoliv se mu ne vždy dařilo, dokázal se vypracovat až na vrchol, o kterém si málokdo dovolí i snít. Podívejte se na jeho 10 pravidel úspěchu.

obamaup

1. Posouvejte se dál

„Když jsem se stal prezidentem, zamyslel jsem se nad oblastmi, které bych rád zlepšil. Ne všechno se mi podařilo dotáhnout do cíle, ale alespoň jsem ve všem udělal malý pokrok. Pohnul jsem se o kus dál, než kde jsem byl předtím.“

Vyzkoušejte leady

Nastavte si cíle v každé oblasti, ve které se chcete zlepšit, a snažte se v nich posouvat dál. Nezáleží, že nedosáhnete cíle hned, snažte se posunout aspoň o trochu. V případě, že cíle dosáhnete hned, váš cíl nebyl pravděpodobně dostatečně vysoký.

2. Mějte naději

I když se vám něco zdá jako nepokořitelný cíl, nikdy neztrácejte naději. Jak říká Barack Obama: „Martin Luther King také nestál na schodech u Lincolnova památníku a neřekl si, že to nemá cenu. Mohl poslat lidi domů, ale místo toho je vedl dál za tím, čeho chtěl dosáhnout.“

3. Nebuďte přehnaně sebevědomí

„Často si myslíme, že díky materiálnímu bohatství jsme lepší než jsme. Ale nenechte svoje materiální bohatství, aby vám zabránilo se zlepšovat. Nenechte majetek vám zabránit, abyste dělali věci nejlépe, jak je umíte,“ radí Barack Obama.  I když v něčem vynikáte, nikdy si nemyslete, že se nemůžete dále zlepšovat. Vždy můžete být lepší. Nepovyšujte se nad ostatní a nepohrdejte těmi, o kterých si myslíte, že jsou méně schopní než vy. Vždy se můžete od nich něco naučit.

4. Soustřeďte se na váš cíl

„Věci se zlepší, když na nich budete pracovat a zaměříte se na svůj cíl,“ podporuje Obama. Ne vždy dostanete vše hned. Přesto byste se neměli vzdávat a měli byste zůstat soustředění na váš cíl. Přestože se vám může zdát, že se spousta věcí, na kterých pracujete, zlepšuje, nevzdávejte to a zůstaňte zaměření na to, co chcete. Nepolevujte a běžte za tím, po čem toužíte.

5. Nezvládnete to sami

„Základem veškerého úspěchu je mít skvělý tým,“ říká Barack Obama. Klíčem úspěchu není vynikat ve všem, ale mít skvělý tým, který vám dopomůže k úspěchu. Najděte si k sobě schopné lidi, kteří vám pomůžou s tím, v čem zaostáváte.

Vyzkoušejte leady

6. Zavažte se k něčemu důležitějšímu

Nemusíte se snažit dosáhnout světového míru, abyste se zavázali k něčemu důležitějšímu. Nezaměřujte svůj úspěch jen na zbohatnutí, ale na něco, co bude mít vyšší poslání. Služba, která pomůže lidem, či produkt, který vyřeší problémy domácností, můžou být jedním z těchto věcí. Zaměřte se na něco, v čem budete vidět vaše vyšší poslání.

7. Přestaňte se vymlouvat

„Někdy jsem měl tendenci se vymlouvat sám před sebou, proč jsem něco neudělal,“ přiznává Barack Obama. Ale nyní není čas na to se vymlouvat. Přestaňte vymýšlet důvody, proč nemůžete něco zvládnout. Když vidíme úspěšné lidi, říkáme si, že oni mají něco, co my nemáme. Ale není to pravda. Oni se jen přestali vymlouvat na věci, které my jsme doposud nezvládli překonat. Přestaňte se vymlouvat a udělejte další krok ke svému úspěchu.

8. Neberte se příliš vážně

„Jeden ze způsobů, jak přežít stres v Bílém domě, je zasmát se se svým týmem nad některými šílenými věcmi, které se stanou. Neberte sebe příliš vážně, berte práci vážně. Musíte brát vážně zodpovědnost, kterou máte, ale nemusíte brát vážně sám sebe,“ radí Barack Obama.

9. Držte se plánu

„Musíte mít plán, strategii, a poté se toho musíte držet,“ zdůrazňuje Obama. Váš plán bude něco, k čemu se budete upínat, když budete ztrácet motivaci. Díky plánu překonáte všechny vaše překážky a dostanete se tam, kde jste vždy chtěli být. Bude to pro vás jasná vize, na kterou se budete moci vždy podívat, a vzpomenout si, jaký další krok máte udělat dál.

10. Sledujte svou vášeň

„Můžete zažívat neúspěchy a pády. Neznamená to ale, že jste skončili. Stačí se podívat do historie: Thomas Paine selhal jako výrobce korzetů, jako učitel i jako výběrčí daní. To vše předtím, než poznamenal historii tím, že sepsal knihu Common Sense.“

Spousta úspěšných lidí pracovala v zaměstnáních, která neměla společného nic s tím, co milovali. Až když tato zaměstnání opustili, stali se úspěšnými. Díky tomu, že následovali to, co milovali. Zamyslete se nad tím, co vás naplňuje, a držte se toho. Když budete sledovat svoji vášeň, budete pracovat s větším nadšením a práce vás bude naplňovat. Úspěch se už potom dostaví.

Foto: i.telegraph.co.uk

© 2024 imper.cz