Chceme posílit pozici Business Animals jako největšího tuzemského hráče kariérního portálu pro obchodníky, říkají noví majitelé Ivo Prax a Michal Hardyn

25. Srpen 2018

Chceme vám představit někoho, kdo sehraje v následujících letech v Business Animals důležitou roli. První pětiletku máme úspěšně za sebou a Michal Hardyn (34) a Ivo Prax (34) se těší na tu další! Kromě budování komunity a produkování obsahu pro obchodníky má BA i svoje místo v HR poli a právě na upevňování a další ambiciózní růst této pozice se pánové zaměří.

Podnikáte spolu už hodně let, prozraďte, odkud se znáte?

Michal: Známe se ještě z dob slevového byznysu a to bylo v roce 2010. Společně jsme začali spolupracovat v roce 2014, a to právě na portálu VímVíc.cz.

Vyzkoušejte leady

Jakou jste v pracovním světě každý z vás zatím zanechali stopu? 

Michal: Měl jsem na starosti marketing v ePojištění.cz, když mělo kolem 20 lidí a rostlo na 200 lidí. Dneska je z něj největší online pojišťovna na trhu. Založil jsem a prodal slevový srovnávač SlevyDnes.cz a potom digitální agenturu.
Ivo: Nejprve jsem v brněnské firmě Neogenia řešil Zlaté slevy a pak jsem spoluzaložil VímVíc.cz.

Jak vznikal portál Vímvíc.cz, a jak se postupně vyvíjel?

Ivo: Nápad vznikl v roce 2014, kdy jsme s Michalem dlouhodobě sledovali trendy ze zahraničí. Je docela zajímavé, že VímVíc byl nejprve portál s online vzdělávacími kurzy (doposud je máme na webu), směřování na kariérní portál jsme začali až v roce 2016. Od tohoto roku se plně soustředíme na HR.  

Jaké byly hlavní milníky za dobu vašeho podnikání?

Michal: U mne to bylo rozhodnutí opustit teplé místo ve vedení ePojištění.cz a vrhnout se do vlastního podnikání.
Ivo: U mě mohu za nejvýznamnější považovat právě spuštění VímVíc.cz, a to i když jsem už v tu dobu byl pár let v online byznysu.

Jakou největší businessovou lekci jste dostali?

Michal: Stále se učím. Lekce přichází každý den a každý týden. Asi největší lekce jsou kolem lidí a vedení týmu. Lidi mě nepřestávají překvapovat.
Ivo: Za mě je to asi to, že v podnikání se nic neutají. V zaměstnání se můžete na něco občas vykašlat, ale v podnikání se vám vše vrátí jako bumerang.

Co je pro vás oba úspěch?

Michal: Mít svobodu rozhodovat o svém životě. To je velká výhoda podnikání.
Ivo: Pro mě to znamená dělat smysluplné věci (jako např. hledat lidem práci) v rozumném měřítku. Určitě nechceme dělat věci v malém.

Vyzkoušejte leady

Koupili jste 100 % Business Animals. Jak jste BA vnímali po celou dobu našeho 5 letého fungování? Vzpomenete na moment, kdy vám začalo dávat spojení smysl?

Ivo: Jelikož mám ve firmě na starosti obchod, BA jsem samozřejmě znal. Smysl nám začalo spojení dávat až v době, kdy jsme překonali ve VímVíc určitou hranici, získali zajímavé klienty a potvrdilo se, že máme našlápnuto být větší hráč na HR trhu.

Michal: BA patří mezi jednu z nejznámějších značek na tuzemském internetu. Vnímám BA jako jednu z nejviditelnějších firem, je plná pracovitých a chytrých lidí. Spolupráce začala dávat smysl, jakmile jsme se začali věnovat více kariérnímu řešení, v tom má BA silnou pozici.

Můžete uvést, za kolik jste BA koupili?

Michal: Domluvili jsme se, že částku v tuto chvíli nebudeme zveřejňovat. Nicméně můžu prozradit, jak byla vypočítána valuace společnosti. Vycházeli jsme z kombinace následujících parametrů (poměrně tradiční postup i u jiných dealů): tržby, klienti, zisk, osobnosti founderů, míra zapojení founderů dále na projektů, zkušenosti a výsledky týmu, synergie s našimi ostatními businessy a naším know-how. (Pozn. redakce: Určitá část částky se váže k výsledku obratu za rok 2018/2019.)

Čeho chcete docílit s BA, jaká je vaše vize?

Michal: Máme cíl posílit pozici BA jako největšího kariérního portálu pro obchodníky. Vidíme v BA ohromný potenciál v růstu směrem k dalšímu budování obchodnické komunity v ČR.

Co si myslíte o obchodnících, jako živočisném druhu? (upřímně:)

Ivo: Někde jsem slyšel, že se nic nestane, dokud někdo něco neprodá 🙂 Obchodníci jsou maximálně důležití, protože to jsou oni, kteří nosí tržby do firem. Na obchodnících se mi líbí jejich energie a tah na branku.

Ve svých firmách máte cca 120 lidí. To je masakr, jak to zvládáte? Jak udržujete životní balanc?

Michal: Co vám budu říkat, není to pro každého. Oba dva pracujeme hodně a vlastně neustále. Tahle práce nás baví, máme velké cíle a plány, a to obrovské množství práce prostě někdo musí udělat. Ve volném čase hodně běhám, to mi pomáhá pročistit hlavu a být fit na ty každodenní pracovní výzvy.
Ivo: Já se zase ve volném čase věnuji rodině, a taky hraju šachy.

Co si myslíte o situaci HR v Čechách? Jak jsou zde rozdané karty, a jaká je budoucnost?

Michal: HR trh je v ČR na velkém vzestupu. Je to dané i tím, že firmám skutečně chybí lidé a snaží se je shánět i online, a to je naše parketa. Aktivně sledujeme nové trendy ze zahraničí a bereme si z nich to nejlepší do ČR.
Ivo: Jednou z důležitých dovedností bude, a už trochu i teď je schopnost oslovit pro firmu relevantní kandidáty online. Dnes už to není jen o řádkovém výpisu, lidé chtějí více.  

Nejlepší businessová rada, kterou jste kdy dostali?

Michal: Jedna z dobrých rad do businessu byla: Nikdy nevíš, jak bolí zlomená ruka, dokud nemáš zlomenou ruku. To mi říká, že osobní zkušenost nic nenahradí. Aby člověk získal potřebné zkušenosti, je nutné si je zažít.
Ivo: Mně se velmi líbí rada, kterou kdysi řekl J.D.Rockefeller: Nejdůležitější věcí pro úspěch je vytrvalost. Vytrvalost překoná skoro vše.  

—————————————–

 

Michal Hardyn

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/michalhardyn/
Blog: https://www.hardyn.cz/

Nadšenec do nových projektů a startupů založil kromě VímVíc i Stario a Tipli. Je vegetarián a zapálený běžec – půlmaraton zaběhne za 1 hodinu a 25 minut. Na Twitteru mu naslouchá přes 6 000 followerů. Za odpočinkem utíká zaneprázdněný Pražan na Moravu nebo do sousedního Rakouska.

Ivo Prax

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/ivoprax/
Blog: http://ivoprax.cz/

Vystudovaný právník z Brna s mnoha různorodými zálibami. Rekreačně hraje šachy, v minulosti šéfoval řečnickým klubům Toastmasters a nadšeně se věnuje i cizím jazykům – angličtině, němčině a ruštině. Obchodník tělem i duší, který volný čas věnuje rodině, hlavně dceři Zuzance.

© 2024 imper.cz