7 důvodů, proč dlouhodobě nezůstávat v nevyhovujícím jobu

23. Listopad 2016

Spousta lidí zůstává tam, kde jsou nešťastní, a přichází o své profesní sebevědomí. Platí to jak pro obchodníky, kteří ve svých firmách nemohou adekvátně růst, stejně tak pro lidi mimo sales, kteří jsou ve svých jobech neštastní, přáli by si víc peněz a svobody, ale obchodu se bojí. „Já osobně bych si přála, abych méně často narážela na otrávené pokladní; na obchodníky, kteří o svém produktu vědí méně, než zákazník; na nekompetentní manažery, kteří jsou na míle daleko respektu a přirozené autoritě,“ řekla nám personalistka Martina Koláčková, se kterou vyšel na BusinessAnimals.cz rozhovor – a tak jsme ji požádali, ať na téma sepíše článek, proč nezůstávat v takovém pracovním prostředí a jak z toho ven.

dock-336669_1920

1. Přicházíte o spoustu energie

Tuto energii spotřebováváte, abyste se soustředili na splnění svých úkolů a nemysleli na to, co vás pravidelně vytáčí. Je to jako kdyby vám na počítači běžel na pozadí antivir. Fungujete, ale jste mnohem méně výkonní.

button-zajimaji-me-nove-prilezitosti

2. Fixujete si špatné návyky a vaše morálka se ztrácí

Pokud včas neodejdete, prostě se přizpůsobíte prostředí. Začnete být třeba laxní a starat se jenom o sebe. Za čas možná začnete říkat, že pracujete pouze do výše svého platu apod. Přece proč byste se měli namáhat víc než kolega, když on má vyšší plat a na všechno kašle, že?! Proč byste měli někomu pomáhat, když za to nic nedostanete, že?!

hledáme obchodníka

3. Ztratíte životní cíl a potřebu chtít od života víc

Ta jiskra, kterou v sobě máte na začátku, slábne a může se stát, že dočista uhasne. Když nemáte cíl, nikam nedojdete. Rezignujete a stanete se součástí stáda.

4. Vaše pracovní výkony budou horší a horší

Budete-li chodit do práce s odporem nebo se staženým žaludkem, pak vám bude chybět síla překonávat každodenní překážky k dosahování cílů/KPI´s. Začnete si hledat výmluvy, proč to nejde.

5. Plýtváte časem – nejdražší komoditou, kterou máme

V životě jsou tři věci, které už nevrátíte. Slovo, které jste vyřknuli, moment, který jste propásli a čas, který uplynul!

6. Vaše psychika může být pod velkým tlakem

Můžete chodit domů vyčerpaní a otrávení. To se projeví i na vašem soukromí. Navíc se vám postupně může snižovat sebevědomí.

7. Fyzické zdraví reaguje na podněty, které dostává

Když nemůžete něco strávit, začne vás trápit žaludek; budete-li se cítit ohrožení, můžete se obalit kily bolesti a podobně. Psychosomatika je velmi mocná.

Vyzkoušejte leady

Nečekejte, že vám teď řeknu, ať dáte ihned výpověď a začnete si hledat něco jiného. Nemám ráda zbrklá rozhodnutí. Pokud jste frustrovaní a necítíte uspokojení z vaší práce, položte si otázku, co můžete zkusit udělat, aby se situace změnila.

4 tipy, co dělat, pokud vám současné zaměstnání nevyhovuje

  • Přijměte současnou situaci jako výzvu k tomu, abyste se posunuli dál (po profesní i osobnostní stránce). Berte to tak, že je to správný čas vykročit ze své komfortní zóny, protože nemáte co ztratit. Zbaběle utéci můžete kdykoliv potom. Vyzkoušela jsem si to sama na sobě. Když jsem nastoupila po škole do personální agentury, byla jsem nemile překvapená, že se nejedná o pomoc lidem, ale o regulérní obchod. Chtěla jsem pár dní po nástupu doslova prchnout, ale se slzami v očích jsem si uvědomila, že určitá forma obchodu je všude. Udělala jsem dobře, že jsem to hned nevzdala. Moje tehdejší šéfová byla ženou na úrovni a já jsem záhy pochopila, že obchodník nemusí být jenom vlezlý chlápek. Stačí nabízet služby v té nejlepší možné kvalitě a zákazníci si vás najdou sami. Dodnes z této zkušenosti čerpám.
  • Zapřemýšlejte, jestli vaše stávající práce není nějakou životní lekcí, kterou jste si měli prožít. Co vás tato situace učí? Stali jste se někdy svědkem nebo obětí šikany? Využívají vás kolegové, protože vědí, že neumíte říci ne a nedá vám to, abyste práci neodvedli precizně? Tak schválně, kde si myslíte, že je chyba? V okolí? Musím vás zklamat. S největší pravděpodobností je to ve vašem nedostatečném sebevědomí. Pokud si nejste vědomi své hodnoty, nemáte dostatečně nastavené hranice a lidi to velmi rychle vycítí. Odejdete-li hned do nové práce, tento model se jednoduše zopakuje.
  • Zkuste změnit ostatní tím, že jim půjdete příkladem. Někdy stačí namotivovat se a pustit se do nějakého projektu. Motivace bývá nakažlivá a třeba to přiměje i ostatní, aby se sebou začali něco dělat. Můžete přijít s nějakým zlepšovákem, nějakým projektem, který přinese zaměstnavateli hmatatelnou hodnotu a vám seberealizaci. Nejen že si tím můžete přilepšit finančně, ale sami si dokážete, co všechno zvládnete. A pokud to ve firmě neocení, není nic lepšího než jít jinam, kde vám tento přístup i zkušenost mohou otevřít dveře.
  • Promluvte si s nadřízeným nebo s majitelem firmy – prostě s někým kompetentním o tom, jak situaci nebo vaše postavení ve firmě vnímáte. Třeba jsou tak zaměstnaní svými úkoly a pohledy, že nevidí situaci objektivně (anebo jen vašima očima) a budou ochotni to změnit. Pokud ne, budete vědět, na čem jste a ušetříte si čas, po který byste se chlácholili, že to bude třeba za čas lepší. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to hodně důležitý životní krok. Navíc vám to zvyšuje odvahu v dalších životních situacích.

button-zajimaji-me-nove-prilezitosti

Dejte si načas a sledujte vaše pocity, myšlenky, jakékoliv změny v sobě i okolí. Velmi doporučuji vzít si tužku a papír (nestačí to mít jenom v hlavě, je důležité to opravdu napsat a vidět!) a ten si rozdělit na 2 sloupečky. Do jednoho si pište důvody, proč zůstat v současném zaměstnání (plusy současné práce: peníze, benefity, šéf, atmosféra, možnost se rozvíjet, jistota, pohodlí, dobrá dopravní dostupnost…) a do druhého, proč nezůstat v současném zaměstnání (mínusy současné práce: stagnace, šikana, demotivace, špatná dojezdnost, pocit vyčerpání, všichni na něco neustále nadávají…). Vracejte se k nim v průběhu dní a případně týdnů, dopisujte, přepisujte a nechte působit váš rozum i intuici. Díky této malé sebe-analýze si uvědomíte, co opravdu (ne)chcete.

Jakmile se rozhodnete, vaše šance najít si novou práci budou vysoké, protože budete motivovaní a hlavně budete znát konkrétní důvody, proč odcházíte a co od nové práce očekáváte.

Tip: Rádi byste rozjeli vlastní podnikání, ale máte za sebou insolvenční řízení nebo jiný škraloup v rejstříku dlužníků? V nabídce některých společností se objevuje i půjčka po skončení insolvence. Vybírejte však pouze spolehlivé produkty u prověřených poskytovatelů.

© 2024 imper.cz