02. Červenec 2015
Networking hýbe světem. Hlavně tím obchodním. Jako obchodník jste totiž neustále v kontaktu s neznámými lidmi, se kterými potřebujete prolamovat ledy. Možná jste typ člověka, který se rozhlédne po místnosti a do dvaceti vteřin se dokáže bezchybně bavit s každým okolo. Možná ale někdy tápete, jak účinně začít. Čtěte naše tipy.
1. Cvičte, trénujte, vybrušujte
Umění konverzace je jako sval, pravidelným cvičením se dá vyladit k dokonalosti. Trénovat můžete prakticky všude. Podle Michala Hanouska z networkingové platformy Negotium jsou pro nácvik obecně dobrá místa, kde se nepodává alkohol, nejsou v něm židle a je v nich málo lidí. Lidé pak totiž nemají tendence vytvářet uzavřené skupinky a jsou otevřenější novým kontaktům. Trénovat se podle něj dá ale prakticky kdekoli. „Klidně odpoledne v kavárně. Půjčit si noviny, židli, zapříst konverzaci o kávě. Jakýkoliv kontakt je možný začátek networkingu,“ vysvětluje.
Záleží ale také na tom, za jakým účelem nové lidi hledáte. „Otázka je také, zda hledám nové kontakty, či chci pěstovat kontakty a průběžně přidávat nové. Ideální na to jsou fitness centra!“ přibližuje. Chodí do nich totiž především aktivní lidé se zájmem o sebe sama i o ostatní. Nikdo si na nic nehraje (žádné pozlátko, jen pot a slzy) a prostředí je velmi neformální. A navíc tam vždycky potkáte někoho, kdo vám poradí.
2. Sebevědomí je základ
Začněte pevným a sebejistým pohledem, rozhodným krokem a podáním ruky (pozor na zpocené a mokré dlaně!). Důležitý je též oční kontakt, který často sdělí víc než slova a ukáže sílu i vlídnost osobnosti. „Účinné jsou rovněž mimika a gesta. Zejména u vyprávění příběhů, které při obchodním styku mohou potenciální klienty přesvědčit víc než do detailů vypracovaná nabídka,“ doporučuje obchodník Jaroslav Kováč z oboru realit. Dodává však, že gesta by měla být v českém prostředí v obchodním styku spíš podpůrným prostředkem celkového dojmu. A nezapomínejte na úsměv, prolamuje ledy a hory přenáší.
3. Srozumitelně se představte
Když ostatním prozradíte jméno, vytvoří to mezi vámi první spojení. V tomto bodě ale záleží, za jakých účelem na networking přicházíte. „Jestliže reprezentuji známou společnost, tak jméno a příjmení není tak důležité. Ale pokud reprezentuji sám sebe – například chci být známý mezi obchodní komunitou – musím se odlišit. Mé jméno je má značka,“ radí Michal Hanousek.
Originalita a kreativita se vyplácí. „Velmi se mi líbil jeden účastník networkingu, který se chtěl zapsat svým jménem a příjmením. Gustav jako bývalý prezident Husák; Libra jako měnová jednotka v Anglii. Bylo to vtipné a současně zapamatovatelné: A už nikoho moc nezajímalo, co dělá. Upoutal,“ potvrzuje Michal Hanousek.
4. Poproste o pomoc
Požádejte o pomoc společného známého nebo hostitele. Ochotně vám pomůže, zvláště pokud jste na nějaké události poprvé a neznáte nikoho. Navíc vám takové seznámení nabídne téma ke konverzaci a můžete si o člověku chvíli povídat. Ale pozor, nikdy o dotyčném nemluvte špatně a v žádném případě nepomlouvejte ani se nedopouštějte dalších 12 chyb, které mnozí networkeři dělají.
5. Zajímejte se, poslouchejte, reagujte
V případě, že něco konkrétního potřebujete, jasně a stručně popište svou potřebu. V případě, že je možné něco konkrétního dohodnout, vytyčte si čas a prostor, například rovnou schůzku.
6. Rozdávejte komplimenty
Chvalte samozřejmě s mírou, ale pokud můžete upřímně říct, že vás zaujal poslední úspěch vašeho konverzačního partnera nebo se vám prostě jen líbí jeho svetr, řekněte mu to. Lidé mají pochvaly rádi. Snažte se přitom, aby vás komentář zněl objektivně. Místo „líbí se mi vaše šaty“, říkejte „vaše šaty vypadají skvěle“, vynecháním zájmena „já“ větě dodáte na pravdivosti.
7. Používejte osvědčené „startéry“ komunikace
Pokud situace není vhodná proto, abyste za člověkem, který vás zajímá, jednoduše přišli a představili se, zkuste využít jednoduché o osvědčené konverzační háčky.
- Něco pozitivně ohodnoťte. Na konferenci třeba program, na firemní party jídlo nebo víno.
- Zmiňte se o počasí. Sice je to klišé, ale pořád funguje.
- Požádejte o pomoc. Nevíte, kde jsou toalety nebo kdy začíná další přednáška? Potřebujete podat lžičku ke kávě? Skvělý způsob, jak se s někým seznámit. Skvěle zapůsobí, i pokud někomu pomoc nabídnete vy.
- Ptejte se. Jak se líbil skončený proslov, jaké mají víno, kolik je hodin. Klidně to může být banalita, ale nabídne vám prostor pro další konverzaci.
Máte nějaké další tipy, jak spolehlivě začít hovor? Podělte se s námi.
Text: Barbora Hanousková
Foto: incubatemag.com