25. Listopad 2022
Když se řekne kancelář, mnozí z nás nad jejím vybavením mávnou rukou. Vždyť pracovat se dá třeba i u jídelního stolu. Jenže zkusili jste si někdy spočítat, kolik hodin v kanceláři trávíte? V drtivé většině případů to nebude zrovna nízké číslo. Kvalita vybavení se tak rázem stává klíčovou záležitostí
Důsledky nesprávného sezení asi nemusíme dlouze popisovat. Snad každý, kdo tráví hodiny prací na počítači, někdy poznal bolesti zad, krční páteře nebo hlavy. Kromě toho pracovní prostředí přímo ovlivňuje i výkonnost. Když se v kanceláři necítíte dobře, negativně se to promítne do vašich pracovních výsledků. Tak si na to vzpomeňte, až budete kupovat novou kancelářskou židli nebo řešit kompletní přestavbu kanceláře s vašimi kolegy, zaměstnanci a nadřízenými.
Kvalitní židle je základ
Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má kvalitní kancelářskou židli, ten snižuje riziko potíží se zády i celým pohybovým aparátem. Mezi nejdůležitější parametry tady patří rozměry sedáku a opěradla. Sedák by měl být dostatečně pohodlný, aby nikde netlačil. Samozřejmostí už bývá možnost plynulého nastavení výšky. Správně by vaše kolena měla při sezení svírat úhel přibližně 90 stupňů, zatímco chodidla se vždy po celé ploše dotýkají země. Nastavitelné potom standardně bývá i opěradlo židle, u kterého můžete měnit sklon. U moderních židlí se většinou setkáváme s funkcí, kdy se opěrák při opření nakloní mírně dozadu a poskytne zádům příjemnou oporu a přirozený sklon. U sedáku i opěradla potom hraje důležitou roli také materiál. Je třeba, aby židle zůstala prodyšná a dobře plnila svou funkci během léta i zimy.
Neméně důležitým faktorem je kvalita základny. Některé židle mají tendenci začít po pár měsících používání vydávat nejrůznější zvuky. Vrzající židle potom spolehlivě dokáže přerušit proud myšlenek – a nadšeni nebudou ani další „obyvatelé“ vaší kanceláře. Je také důležité včas vyřešit otázku, jestli zvolíte židli s kolečky nebo bez nich. Roli tady hraje především povrch, na kterém bude židle umístěná.
Pečlivě vybírejte i stůl
K židli samozřejmě neodmyslitelně patří stůl – a i u něj je kvalita rozhodující. Stůl by měl být stabilní a také dostatečně prostorný, aby se vám na něj vešlo vše, co při své práci používáte. Uvádí se, že na monitor počítače byste se měli dívat ze vzdálenosti 50–80 centimetrů (záleží na rozměrech monitoru), což je také třeba zohlednit v hloubce stolu. Dalším důležitým parametrem je výška. Obecně se doporučuje, aby byla deska stolu umístěna alespoň 60–70 centimetrů nad zemí, záleží ale samozřejmě na vaší výšce. Sedák židle by od desky stolu mělo dělit alespoň 30 centimetrů, aby nechyběl prostor na nohy. Velkým hitem posledních let se staly stoly s nastavitelnou výškou, které můžete využívat při práci vsedě i vestoje. Právě střídání poloh je podle některých odborníků způsobem, jak se i při dlouhodobé práci na počítači vyhnout bolestem zad a krční páteře.
Chaos, nebo pečlivá organizace?
Každý dává přednost něčemu jinému a organizace pracovní plochy není výjimkou. Někdo bez problémů zvládá i chaos – a vysoké stohy papírů nebo souvislá vrstva kancelářských potřeb zakrývající desku stolu pro něj nepředstavují žádný problém. Pro druhou skupinu lidí je ovšem takové pracovní prostředí zdrojem stresu a věčných ztrát pozornosti. Pokud do této skupiny patříte i vy, neobejdete se bez kvalitní organizace. Poslouží vám k tomu komody, zásuvkové regály nebo i obyčejné papírové bedny. Čím víc dokumentů a dalších věcí při své práci potřebujete, tím pečlivější organizace bude zapotřebí. Pracovní prostor si ale v každém případě uzpůsobte přesně podle sebe a svých potřeb. Pokud používáte zvýrazňovače, lepicí papírky nebo plánovací kalendáře, mějte je vždy po ruce. Není nic otravnějšího než hledání kancelářských pomůcek uprostřed rozdělané práce.
Příjemné prostředí přispívá k lepším pracovním výsledkům
Není nutné, abyste se hned v kanceláři cítili stejně jako doma, určitě by vám tam ale mělo být příjemně – a toho se stroze zařízeným pracovním koutkem a holými zdmi jen tak nedosáhnete. Proto se nebojte vyzdobit si kancelář věcmi, které máte rádi. Mohou to být rostliny, rodinné fotky, grafiky na zdech nebo další drobnosti, které zútulní prostor. U větších úprav prováděných mimo váš pracovní stůl se samozřejmě nezapomeňte poradit s kolegy. Cílem je, aby se všichni zúčastnění cítili v kanceláři co možná nejlépe.