Nejlepší podnikatelské půjčky 2020 srovnání

23. Září 2020

Podnikatelé, firmy a živnostníci neměli začátek roku 2020 vůbec jednoduchý. Koronavirová epidemie zasáhla každého: obyvatele České republiky, podnikatele, živnostníky a celou českou ekonomiku. Lidé v této době velmi často využili spotřebitelské úvěry a tím zachránili své rozpočty a dokázali překlenout těžkou finanční situaci. I podniky v této době potřebovaly, a stále potřebují, finanční pomoc. Nejjednodušším řešením se zdají být podnikatelské půjčky. Jaké možnosti podnikatelé mají a kde a od koho si mohou půjčit finance k rozjedu nebo provozu svého byznysu?

Jak fungují a k čemu slouží podnikatelské půjčky?

Půjčky pro podnikatele slouží k financování provozu a chodu podniku nebo k rozjetí nového podnikání. Dříve měly nárok na podnikatelskou půjčku spíše již zajeté podniky s pozitivní obchodní minulostí a stálými plusovými výdělky a jednalo se převážně o větší podniky. V současnosti se už banky snaží také finančně pomáhat středním a malým podnikům a tím se i rozšířila nabídka podnikatelských půjček.

Žadatelé o podnikatelskou půjčku si ale musí být jistí, že zvládnou své finanční závazky vůči věřitelům plnit, je potřeba s těmito závazky také počítat i v byznysovém plánu. Pokud například žadatel o podnikatelskou půjčku s podnikáním začíná, může být podnikatelská půjčka devastující a klient si musí být jistý, že bude schopný úvěr splácet za všech okolností, i v případě, že se podniku nebude dařit.

Vyzkoušejte leady

Jak začít s podnikáním a kde na něj získat finance?

Podnikatelská půjčka by měla být až posledním možným řešením. Pokud existují jiné možnosti, odkud vzít finance na rozjezd nového podnikání, je doporučováno se podnikatelské půjčce vyhnout. V případě, že jiná možnost není a podnikatel/podnik/živnostník má dobrý podnikatelský plán, může být podnikatelská půjčka řešením, které s rozjezdem podnikání může pomoct.

Kde vzít finance pro začátek podnikání?

Pro začátek podnikání jsou určitě nejlepší vlastní úspory. Jaké úspory jsou dostačující pro rozjezd podnikání? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože záleží na tom, zda člověk začíná podnikat jako OSVČ nebo zakládá malý, střední či velký podnik. V případě ambicí na větší podnikání většinou úspory nestačí a podnikatel se musí porozhlédnout po dalším možném financování svých plánů. Jaké další možnosti začínající podnikatel má?

 • financování z vlastních či rodinných úspor
 • investoři
 • spoluvlastnictví
 • dotace
 • podnikatelský úvěr

Jak již bylo řečeno, nejvýhodnější financování podnikání je z vlastních zdrojů. Dalším řešením může být oslovení investorů, založení podniku se spoluzakladatelem či spoluvlastníkem, který vstupní kapitál zafinancuje nebo je možné si zažádat o dotace. Pro mnohé je ale jediné možné řešení zažádat o podnikatelskou půjčku.

Podnikatelská půjčka pro podnikatele zasažené koronavirem

Malé a střední podniky v České republice mají právo zažádat o podnikatelskou půjčku pro podnikatele zasažené koronavirem. Tato podnikatelská půjčka je určena podnikatelům, kteří byli zasaženi epidemií COVID-19 a opatřeními s ní spojenými. Program byl založen pod záštitou Českomoravské rozvojové a záruční banky a Ministerstva průmyslu a obchodu, protože podpora podnikání v ČR byla a je nezbytná.

Klienti si o podnikatelskou půjčku pro podnikatele zasažené koronavirem žádají u jedné z českých bank a Českomoravská rozvojová a záruční banka poskytne pouze záruku za úvěr. O úvěr si může zažádat kdokoliv, kdo splňuje podmínky, ale zároveň je také posuzována jeho schopnost řádně úvěr splácet. Půjčku mohou podniky použít na úhradu běžných provozních výdajů, např. na úhradu mezd, zaplacení nájmu a energií, úhradu faktur, pořízení zásob a materiálu a dalších nákladů vznikajících při běžném provozu podniku.

Vyzkoušejte leady

Pokud má podnik na tuto COVID III půjčku nárok, je v současné době velmi výhodná. Podnikatelská půjčka pro podnikatele zasažené koronavirem je určená malým a středním podnikům do 500 zaměstnanců. Tato půjčka nelze tedy využít pro začátek podnikání. Je zde ale velká snaha na podporu podnikání v České republice.

Nejlepší podnikatelské půjčky 2020

Vzhledem k tomu, že výše zmíněná půjčka pro podnikatele zasažené koronavirovou krizí, není dostupná všem českým podnikatelům, musí ostatní podnikatelé hledat jiná řešení. Také začínající podnikatelé, kteří potřebují finance na rozjezd svého podnikání musí o klasickou podnikatelskou půjčku zažádat jednu z českých bank.

Jednotlivé české banky samozřejmě i nadále poskytují podnikatelské půjčky za jejich podmínek. Některé banky omezily vyplácení podnikatelských půjček, nastavily přísnější podmínky či snížily maximální možnou výši podnikatelské půjčky. Jaké podmínky v současnosti české banky nabízí a která podnikatelská půjčka je v současnosti nejlepší a nejvýhodnější, nejlepší podnikatelské půjčky 2020 srovnání:

 • Česká spořitelna podnikatelská půjčka
 • Fio banka podnikatelská půjčka
 • Komerční banka podnikatelská půjčka
 • Moneta Money Bank podnikatelská půjčka
 • Raiffeisenbank podnikatelská půjčka

Česká spořitelna podnikatelská půjčka

Česká spořitelna upravila současnou nabídku podnikatelských půjček s ohledem na stále probíhající koronavirovou ekonomickou krizi, která bude mít dozvuky ještě mnoho dalších let. Podpora podnikání v České republice je důležitá a je si toho vědoma i Česká spořitelna. Podnikatelské úvěry České spořitelny:

 • Úvěr COVID Plus (Úvěr se zárukou EGAP pro velké tuzemské exportéry a jejich dodavatele)
 • Úvěr se zárukou COVID III pro podnikatele a firmy (Navazující záruční úvěr ve spolupráci s Českomoravskou rozvojovou a záruční bankou)
 • Odklad splátek pro podnikatele a firmy

Fio banka podnikatelská půjčka

Fio banka se již dlouhodobě zaměřuje na financování českých a slovenských podnikatelů a pokračuje v tom i nyní, když se ekonomická situace v České republice zhoršila. Podnikatelská půjčka Fio banky je vhodná pro začátek podnikání i pro financování již zaběhlých podniků.

 • 3 000 000 Kč až 540 000 000 Kč
 • splatnost 1 až 8 let, po dohodě i delší
 • preferováno je ručení nemovitostí, jako doplněk lze akceptovat ručení bonitními pohledávkami, movitým majetkem, případně různé záruky nebo ručení cennými papíry
 • nulové poplatky za vedení úvěru, účtu i platební styk
 • bez poplatku za předčasné splacení půjčky

Komerční banka podnikatelská půjčka

Komerční banka také spolupracuje s  Českomoravskou rozvojovou a záruční bankou a nabízí program COVID III a s ním i financování s novým záručním programem v ČR.

Moneta Money Bank podnikatelská půjčka

Moneta Money Bank již dlouho podporuje české podnikatele a jinak tomu není ani v roce 2020.

Podnikatelské půjčky do 2 500 000 Kč pro živnostníky a firmy: Výhodný úvěr se státní zárukou COVID III.

Podnikatelské půjčky nad 2 500 000 Kč pro živnostníky a firmy: Výhodný úvěr se státní zárukou COVID III.

Bankovní produkty pro svobodná povolání: Splátkový úvěr pro podnikatele se sjednáním plně online a sazbou již od 4,9 % p. a. Klienti si mohou půjčit až 2 500 000 Kč, online do 500 000 Kč.

Raiffeisenbank podnikatelská půjčka

I Raiffeisenbank neopustila od podpory českých podniků a podnikatelů a nabízí solidní podmínky renomované české banky.

Provozní financování: Podnikatelská půjčka Raiffeisenbank bez nutnosti dokládat, na co bude využita.

Investice a rozvoj firmy: Podnikatelské půjčky na rozvoj podnikání.

Financování vozu: Dceřiná společnost Raiffeisen Leasing zajistí výhodné financování vozu nebo vozového parku.

Žadatel o podnikatelskou půjčku si musí důkladně prostudovat smluvní podmínky, aby vybral tu nejlepší a nejvýhodnější půjčku. Sám si musí být jistý, že bude schopný půjčku splácet. Dále by si každý podnikatel měl připravit k žádosti o podnikatelskou půjčku také podnikatelský záměr, kde vyčíslí, kolik si potřebuje půjčit, na co peníze využije a jaká bude jejich návratnost a jaké budou budoucí výdělky.

S výběrem nejlepší a nejvýhodnější podnikatelské půjčky mohou také pomoci úvěrové kalkulačky, které klientům poskytují srovnání podnikatelských půjček na jednom místě. I tak je doporučováno, aby každý žadatel o podnikatelskou půjčku kontaktoval jednotlivé české banky s žádostí o půjčku a banky mu poté připraví nabídku podnikatelského úvěru přímo na míru.

Tip: Řešíte hlubokou finanční krizi a banky vám nepůjčí, takže začátek podnikání je pro vás v nedohledu? Pomoci vám může soukromá půjčka na směnku.

© 2024 imper.cz