Jak řešit problémy radí Nápady na ubrousku

03. Duben 2016

Moderní technologie nabízí celou škálu nejrůznějších programů, jejichž cílem je zjednodušit řešení problémů. Lidé pak snadno zapomenou na to, že ta nejlepší řešení jsou povětšinou ta nejjednodušší. Dan Roam, zakladatel a prezident manažerské konzultační společnosti Digital Roam Inc., vám ve své první knize Nápady na ubrousku poradí, jak pomocí jednoduchého náčrtku nalézat a rozvíjet nové myšlenky. Zapomeňte na Excel či PowerPoint, vše, co potřebujete, je tužka a papír, případně ubrousek.

writing-notes-idea-conference

Nový pohled na pracovní problémy

Představte si, že byste své pracovní i osobní problémy mohli řešit jednoduše a do jisté míry i zábavně. K tomu vám pomůže vizuální myšlení, tedy schopnost vidět jak očima, tak i pomyslným vnitřním zrakem. Vizuální myšlení nemá nic společného s uměleckým talentem, nemusíte být Leonardo da Vinci, abyste dokázali správně zakreslit podstatu vašeho problému. Základem vizuálního myšlení je umění přicházet s nápady, které většina lidí nikdy nevymyslí.

Domluvte si konzultaci

Čtyři kroky vizuálního myšlení

„I když se každý z nás narodí s neuvěřitelným zrakovým systémem, většina z nás jen málokdy přemýšlí o svých vizuálních schopnostech a ještě méně z nás si dokáže představit, jak je můžeme zdokonalit,” píše autor. Proces vizuálního myšlení můžeme rozdělit do čtyř jednoduchých kroků, přičemž většinu z nich už ovládáte:

  1. Dívat se
    Tento částečně pasivní proces shromažďování vizuálních informací z vašeho okolí neznamená nic jiného, než sbírat podněty neboli vstupy a provádět jejich prvotní vyhodnocení. Vytváříte si tak první ucelený obraz svého okolí a pokládáte si první otázky.
  2. Vidět
    Vidět neznamená se jen letmo podívat na scénu kolem sebe, nýbrž si vybrat takové vstupy, které stojí za detailnější prozkoumání. Často i podvědomě rozhodujete o tom, co je a není pro danou situaci klíčové. Stojíte-li kupříkladu na přechodu, je pro vás automaticky důležitější sledovat jedoucí auto než bílé pruhy namalované na vozovce.
  3. Představit si
    Nejlépe se dá tento krok vysvětlit jako spatření něčeho, co ve skutečnosti není. Jde o roztřídění vizuálních podnětů; právě v tento moment přichází čas s nimi nadále manipulovat.
  4. Ukázat
    V momentě, kdy dovedete rozpoznat to nejdůležitější a kdy víte, jak s těmito vzory dál zacházet, můžete výsledky konečně předvést, tedy ukázat ostatním. Musíte shrnout vše, co jste viděli, najít nejlepší schéma pro vizuální reprezentaci myšlenek a zachytit je na papíře.

Šest způsobů vidění a prezentování

Dívat se a vidět není vždy totéž. Autor knihy tyto dva pojmy vysvětluje v souvislosti s nefungujícím automobilem. Představte si, že se vaše auto porouchalo a že zastavíte u krajnice. Otevřete kapotu a snažíte se přijít na to, co je špatně. To je dívání. Jakmile si všimnete, co je ve vašem motoru poškozené, a jste schopni to i pochopit, tak se již nedíváte, nýbrž vidíte. Zatímco dívání je pouhým procesem shromažďování informací, vidění je procesem porozumění.

Roam tvrdí, že existuje celkem šest způsobů, jakým vnímáme okolí. Schopností, které rozhodují o tom, co do svého schématu nakonec zakreslíte. Jako příklad uvádí jednoduché cvičení, jehož princip spočívá ve vytvoření jednoduché scény – představte si vám blízkou osobu, posléze vaši oblíbenou psí rasu a také pár lidí s dětským kočárkem a malého ptáčka. Závěrem si vybavte vaše oblíbené místo v nějakém parku; představte si, že si sedáte na lavičku a sledujete své okolí. Do parku kolem sebe pak umístěte všechny výše zmiňované tvory a scénu si důkladně prohlížejte. Až si nebudete vědět rady se svým úkolem a uchýlíte se ke kresbě, uvědomte si, které z následujících šesti schémat vašemu problému odpovídá.

  1. Vidíte objekty – kreslíte postavu
    Jako první jste si představili vám blízkou osobu, vaše oblíbené psí plemeno a ptáčka. Závěrem jste do fiktivního parku podvědomě umístili i pár dalších osob a objektů. Podstatné je, že dovedete rozpoznat, koho a co jste viděli.
  2. Vidíte veličiny, tedy počet a množství – kreslíte graf
    Zatímco jedna část vaší mysli byla zaměstnána identifikací objektů, ta druhá se zabývala jejich počtem. Viděli jste jednoho psa, jednoho ptáčka, určitý počet osob a stromů. Dokázali jste téměř okamžitě rozpoznat počet objektů bez sebemenších problémů.
  3. Viděli jste polohu v prostoru – kreslíte mapu
    V téže chvíli, kdy jste si prohlíželi objekty a pokoušeli jste se je spočítat, jste přemítali o tom, kde se nacházejí. I to vaše mysl dokáže vypozorovat bez sebemenších problémů.
  4. Viděli jste polohu v čase – kreslíte časovou osu
    Jakmile jste děj scény nechali volně plynout, postavy i objekty se po ní začaly pohybovat. Abyste viděli kdy, musíte mít nejméně dva okamžiky v čase, tedy před a po, včera a dnes, teď a za okamžik.
  5. Viděli jste vlivy, příčiny a důsledky – kreslíte vývojový diagram
    Mohlo by se zdát, že předchozí způsoby vnímání světa spolu nijak nesouvisí. Tento pátý bod vás ale přesvědčí o opaku. Když jste sledovali osoby, jejich pohyb po scéně a jejich konání, zpozorovali jste řetězce souvisejících událostí. Tedy příčiny a následky.
  6. Viděli jste, jak všechno toto do sebe zapadá, a věděli jste něco o své scéně – kreslíte vícerozměrný graf
    Je neuvěřitelné, že ačkoli se jedná o pouhou představu parku, většina událostí a objektů je popsána věrohodně. Vše funguje tak, jak by mělo, jelikož vycházíte z vlastní zkušenosti, vše odpovídá vašemu způsobu chápání proč.

Jak můžeme zdokonalit naše podnikání?

Chcete-li někoho přesvědčit o tom, že váš nápad je užitečný, že vaše představa dává smysl (podobně jako v předchozím cvičení), měli byste mu ukázat, jak jste k němu došli. Načrtnout vývojový diagram, který odpovídá na otázku jak. Na každý problém, se kterým před ostatní předstupujete, byste měli mít i rovnou řešení. Pokud jej nemáte, diskuse zkrátka končí.

Ke zdokonalení vašeho vizuálního myšlení autor radí nakreslit si na závěr (a to třeba i na ubrousek) náčrtek švýcarského armádního nože. Ten reprezentuje vše, co jste se v knize naučili. Od schopnosti vidět přes čtyři kroky vizuálního myšlení až po samotnou realizaci (ukázku) podle šesti klíčových myšlenek.

© 2024 imper.cz