Nákup ready made společnosti – jaké má výhody a nevýhody?

01. Březen 2023

Nákup ready made společnosti může být ideální volbou pro lidi, kteří si hned ze startu podnikání chtějí ušetřit čas a starosti. Přemýšlíte i vy o nákupu hotové společnosti? Tak to jste tu správně! V tomto článku se totiž podíváme na to, jaké výhody a nevýhody s nákupem ready made společnosti přicházejí.

Co je ready made společnost?

Představte si, že máte nějaký podnikatelský nápad, chcete si založit firmu, ale o této problematice nevíte zhola nic. Máte dvě hlavní možnosti. Buď investujete svůj čas a celým procesem založení projdete zcela sami, nebo se obrátíte na odborníky a ideálně si od nich rovnou zakoupíte hotovou společnost

Firmy jako SidloFirmyPraha5, které se zabývají prodejem ready made firem, poskytují svým klientům mnoho dodatečných benefitů. Například nabízí na určitou dobu pronajaté virtuální sídlo společnosti – Praha jakožto business centrum celé České republiky je pro tyto účely pochopitelně nejvhodnější. Je ale možné nalézt vhodné alternativy i v jiných krajích. 

Akciovka vs společnost s ručením omezeným

Jaké výhody koupě ready made společnosti ale ve skutečnosti má? K vysvětlení této problematiky musíme začít zeširoka – specifikací toho, o jaký typ společnosti se bude jednat. V tomto ohledu se u nás nabízí dvě hlavní možnosti, a sice akciová společnost (a.s.) a společnost s ručením omezeným (s.r.o.). Jaké jsou jejich hlavní rozdíly?

  • Jiný proces zakládání – u akciových společností existuje povinnost schvalování stanov, která u s.r.o. odpadá. Založení s.r.o. je proto výrazně snazší, rychlejší a levnější.
  • Rozdílná výše základního kapitálu – zatímco s.r.o. je možné založit se základním kapitálem ve výši pouhé 1 Kč, u akciové společnosti je minimální hranice stanovena na celé 2 miliony.
  • Zveřejnění jména zakladatele/majitele – oba typy firem může založit jeden i více lidí. Avšak zatímco zakladatele s.r.o. lze dohledat v živnostenském rejstříku, a.s. nemají povinnost zveřejňovat jména svých majitelů. Akcionáři se totiž mohou často měnit.
  • Různé formy vedení společnosti – vedení s.r.o. patří do rukou jednateli, zatímco řízení a.s. má na starost představenstvo.
  • Liší se i způsob ručení – akcionáři za závazky a.s. neručí, riskují pouze ztrátu prostředků, které investovali do nákupu akcií.

K výhodám s.r.o. patří zejména jednodušší a rychlejší proces zakládání, minimální základní kapitál a lepší ochrana majetku společníků. Zakoupení ready made s.r.o. proto vychází podstatně levněji než pořízení ready made akciové společnosti – i ta má ale své výhody. Se svými akciemi může obchodovat na kapitálových trzích, a tím získávat další prostředky umožňující její expanzi. 

Vyplatí se nákup ready made společnosti?

Odpověď na tuto otázku není snadná. Ano i ne. Každý člověk má totiž jiné potřeby, priority a požadavky, a zatímco někomu vyhovují výhody koupě ready made společnosti, někdo jiný by je mohl považovat spíše za slabiny.

Proces založení s.r.o. na vlastní pěst zpravidla trvá několik týdnů. I když je dnes možné vyřídit mnoho věcí online, stejně musíte navštívit potřebné úřady i notáře a připravit celou řadu dokumentů. Když se navíc na vaší straně stane chyba, celý proces se zkomplikuje a ještě více protáhne.

Je tedy asi zřejmé, proč koupě ready made s.r.o. představuje rychlejší a jednodušší možnost. Náklady na pořízení ready made společnosti navíc zpravidla nepřevyšují 10 tisíc, nejedná se tedy o zas tak výraznou investici. Obzvlášť když si to porovnáte s tím, kolik byste mohli vydělat, kdybyste čas strávený běháním po úřadech věnovali samotnému podnikání.

Ready made akciové společnosti mnohdy bývají ještě výhodnější. Cenově se sice pohybují kolem 50 tisíc korun, ale jsou k dispozici okamžitě, připravené k použití, a především mají splacený základní kapitál. Pokud tedy chcete začít podnikat s tímto typem subjektu, ale nemáte k dispozici 2 miliony korun, může pro vás být nákup ready made a.s. ideální volbou.Ať už se rozhodnete jakkoliv, buďte obezřetní. I když si koupíte hotovou firmu, nikdo vám nezaručí, že vám s ní skutečně podaří dobýt trh – to už je pouze ve vašich rukou. Volte proto své kroky moudře a nikdy se nebojte říct si o radu zkušenějším, když k tomu budete mít příležitost.

© 2024 imper.cz