07. Srpen 2021
Ve chvíli, kdy se od nás očekává nejvíc, panikaříme. Ovládne nás strach, úzkost zvládne zákeřně zamlžit dobrý úsudek a nadhled bere do zaječích. Zní vám to povědomě? Hop na další odstavec.
Určité situace, které pro nás nejsou součástí zaběhlé rutiny, v nás vyvolávají úzkost. Neznáme je a jejich překonání nám připadá nemožné. Dnes se to moderně nazývá komfortní zóna. Seth Godin, marketér, spisovatel a motivační řečník, však vysvětluje vznik strachu příhodnějším příměrem.
Stříháte zvědavě ušima, co že má autor motivační knihy „Kopni do tý bedny“ za lubem?
Na vině je ještěrčí mozek
Ohnisko strachu našel v nejstarší části lidského mozku. V tzv. ještěrčím mozku jsou uloženy nejstarší biologické pochody a rutinní reakce. Kdykoli se dostaneme do zvýšeného nebezpečí, spustí se obranný systém. Turbulence v letadle, vystoupení na veřejnosti, krach na burze – pro ještěrku nastává boj o přežití. Jak zareaguje?
https://www.youtube.com/watch?v=XqozprFZ_38
Sabotovat pokrok je bezpečnější, než jednat
Našeptává nám, ať proboha volíme tu bezpečnější cestu a nevymýšlíme pitomosti. Jinými slovy nejednáme. Nehlásíme se před celou přednáškovou místností, protože náš dotaz může vyznít trapně. Neřekneme si o vyšší marži, protože protější strana nevypadá, že chce diskutovat. Raději to zahrajeme na jistotu.
Naučili jsme se očekávat neúspěch ještě předtím, než přijde. Takhle ještěrčí mozek přežívá už miliony let. Ale co tímto přístupem získáváme? Nezodpovězené dotazy, které nám udělají díru v seberozvoji? Neuskutečněný telefonát, který nás mohl posunout dál?
Buďte těmi, kteří nebojácně prošlapávají cestu
Nenechte se paralyzovat obyčejnou ještěrkou – ve chvílích zvýšené úzkosti si vizualizujte bonusy, které získáte, když se do situace beze strachu pustíte. Vždycky můžete víc získat, než ztratit.
Autorka článku: Pavla Lokajová