Moderní evidence docházky: jsou lepší čipy nebo biometrické čtečky?

05. Prosinec 2022

Klasickým docházkovým hodinám ve formě píchaček už dávno odzvonilo. Na řadu přišly moderní systémy, které umožňují přesnější a efektivnější evidenci docházky zaměstnanců. Plánujete ve vaší firmě přechod na digitální evidenci docházky? Poradíme vám, zda bude lepší zvolit čipový nebo biometrický terminál.

Evidence docházky pomocí čipů

Docházku zaměstnanců můžete snadno evidovat pomocí přístupových čipů či karet. Čipový systém představuje poměrně tradiční a zároveň spolehlivé řešení evidence docházky, a na jeho další výhody se podíváme blíže.

Biometrický terminál

Elektronickou evidenci docházky pomocí bezkontaktních čipů oceníte zejména v zimním období. Právě zima a sychravé počasí totiž nahrává rychlému šíření nejrůznějších onemocnění.  Věděli jste, že se zaměstnanci nemusí dotýkat čipové čtečky na přímo? Aby proběhla identifikace, stačí čip přiblížit k terminálu na vzdálenost asi 5 centimetrů. Omezením společné dotykové plochy zaměstnanců se tak významně sníží riziko přenosu virů a bakterií

Je mrazivé ráno a vy jste dorazili do práce se zmrzlými prsty? Právě promrzlé ruce ztěžují identifikaci u biometrických čteček. S čipem ale nebude nepřízeň počasí překážkou, funguje bez problému za každého počasí.

Čipy také bezpochyby využijete pro elektronickou evidenci návštěv. Vyčleňte si několik čipů nebo karet, které návštěvám při příchodu zapůjčíte. Jedná se o rychlý a efektivní způsob evidence návštěv. Návštěvníkům s čipy navíc přístupový systém umožní vstup jen do určitých místností ve firmě, které si v systému sami nastavíte.

Čipový systém najde své uplatnění pro evidenci docházky zejména ve výrobním provozu. Pro vstup není nutné, aby si zaměstnanci sundávali pracovní rukavice, na rozdíl od terminálu na otisk prstu. A překážkou nejsou ani špinavé, odřené či jinak zraněné nebo znečištěné ruce.

Moderní evidence docházky s biometrickým systémem

Biometrický systém umožňuje evidenci docházky zaměstnanců na základě otisku jejich prstu. Jedná se o spolehlivý a bezpečný způsob elektronické evidence docházky. Jak funguje? Do databáze systému se uloží kód, tzv. hash řetězec, tedy šifrovaný otisk prstu každého zaměstnance. Při vstupu do práce se tak zaměstnanec snadno identifikuje přiložením prstu na snímač.

Hlavní výhodou biometrického docházkového systému je především přesnost. Identifikace každého zaměstnance probíhá na základě jeho biometrických údajů, můžete si tak být jisti, že si zaměstnanci nebudou vyměňovat čipy. Získáte tak perfektní přehled o tom, kdo se ve firmě pohybuje

Rádi byste využili výhody čipového i biometrického systému? Pak je ideální volbou biometrický terminál, který kombinuje snímač na otisk prstu a zároveň i čtečku na čipy. Tento docházkový systém tak využijete pro efektivní evidenci docházky v každé firmě, v kancelářském i výrobním prostředí. 

© 2024 imper.cz