#girlboss: Moderní etiketa a proč se jí zabývat, když stoupáte nahoru?

11. Prosinec 2016

Čím je moderní ženě etiketa? Klíčem ke všem dveřím, které má v plánu odemknout. Znát a především dodržovat pravidla slušného chování a společenského styku není známkou zastaralosti, usedlosti nebo nedostatku invence – naopak! Čím mladší jsme, tím více nám vychování pomáhá při budování nebo rozjezdu kariéry. A čím lépe to vše ovládáme, tím snadněji si ve světě byznysu najdeme vlastní cestu. Podívejme se, proč je užitečné zapojit moderní #girlboss etiketu do svého každodenního života!

splitshire-6275-1024x683Svůj úspěch neovlivňujeme pouze my

Ovlivňují ho lidé kolem nás – naši zákazníci. Uzavření či neuzavření obchodu totiž vždy nakonec záleží na tom, jak k zákazníkům přistupujeme. Profesionální obchodnice ctí své zákazníky, protože si uvědomuje jejich důležitost a hodnotu – úcta a respekt se projevují v jejím chování. Profesionalita je rozhodujícím faktorem pro naši kariéru a profesionalita znamená – mimo jiné – vychování.

1. Jak přistupujete ke svým zákazníkům? Zamyslete se, jak na vás nejčastěji reagují? Co byste mohla zlepšit? Jaká pravidla etikety by mohla být užitečná, kdybyste je ovládala? Doplňte si znalosti, získejte zpětnou vazbu, pracujte na sobě!

hledáme obchodníka

2. Spíše než „zákazník – náš pán“ přemýšlejte ve směru „zákazník – náš partner“. Jak se chováme k partnerovi? S úctou, ohledem, respektem, na úrovni – PROFESIONÁLNĚ.

button registrace obchodnika transparentVychování vzbuzuje respekt

Všimly jste si toho? Pokud přicházíme do styku se ženou, která působí a vystupuje distingovaně a sebevědomě, máme tendenci chovat se k ní s respektem – jako k dámě. Její projev nám vlastně ani nedává příliš na výběr! Navazovat obchodní vztahy s respektem – vzájemným – je výborným krokem pro budování vlastní sítě kontaktů i úspěšné uzavírání obchodů. A především: možná jsme mladé, ale respekt si zasloužíme v každém věku. Nedejte tedy druhým na výběr – ukažte jim, s kým mluví. S dámou!

1. Rozšiřte si své znalosti v oblasti etikety, naučte se nejzákladnější pravidla a začněte je zapojovat do svého běžného života. Děkujte, usmívejte se, podávejte ruce, zdravte, nepřehlížejte, nepokládejte kabelku v restauraci na zem!

2. Hlavu vzhůru, a to doslova! Vyzařujte sebevědomí svým postojem – narovnejte ramena, zatáhněte bříško, zvedněte bradu trochu výš než obvykle, kráčejte pevným krokem. Nestyďte se zabrat svůj prostor ve světě kolem vás!

Dáma není nána

Často je slovo „dáma“ vnímáno jako ekvivalent namyšlené paničky, arogantní a protivné. Začněme ho tedy definovat jinak! Dáma je žena, která se umí chovat – a to způsobem, který je pro ni přínosný a užitečný. Je natolik inteligentní, aby si uvědomila svou vlastní hodnotu i hodnotu druhých, a chovala se podle toho. Je dostatečně vnímavá, aby uměla správně a elegantně reagovat v nejrůznějších situacích. Dáma má svou ÚROVEŇ a nepotřebuje se před nikým povyšovat či ponižovat. Zní to lépe?

Domluvte si konzultaci

1. Respektujte ženy ve svém okolí – chovejte se k nim jako k dámám, i když do nich možná mají daleko. Jděte příkladem a buďte změnou, kterou chcete vidět!

2. Naučte se umění komplimentu! Pokud se vám něco líbí, dejte to najevo – pochvalte kolegyni hezkou sukni, neznámému kolemjdoucímu psa, prodavačce obratné a rychlé ruce. Je skutečně jedno, co budete chválit – pokud se jedná o upřímný projev!

Slušnost je lidskou kvalitou

Kdokoliv se dokáže chovat hrubě, arogantně, přehlížet všechny kromě sebe, ponižovat a ubližovat. Chovat se s ohledem, porozuměním a respektem vyžaduje silnou osobnost a vnitřní energii. Zlepšit někomu náladu pouhým „Děkuji, přeji krásný zbytek dne!“, usmát se a podržet dveře ženě, která vstupuje hned po nás, projevit lidský zájem a respekt – nestojí vůbec nic, ale dává mnoho.

Buďte tou, která v lidech zanechá pozitivní pocit i tehdy, když by vůbec nemusela. Naučte se být slušná na ty, kteří vaši slušnost neočekávají. Budujte tímto způsobem druhé i sama sebe. Uvidíte, že i drobný projev úcty a lidskosti zvedne náladu nejen dotyčné osobě, ale také vám.

1. Tzv. random acts of kindness. Všimla jste si, že v kopírce už není papír? Doplňte ho, aby to nemusel dělat ten, kdo bude tisknout jako další! Dostala jste na pokladně za velký nákup dárek, který ale nevyužijete? Nechte ho pro toho, kdo přijde po vás! Vidíte situaci, ve které můžete být užitečná? Nabídněte pomocnou ruku neznámému člověku i kolegům! Jednoduše: chovejte se lidsky.

2. Pokud máte špatnou náladu, neventilujte ji směrem ven – nezapomínejte, že ostatní nejsou oprávněni dělat vám fackovacího panáka! Snažte se naopak vykompenzovat své emoce pozitivně – čím hůř je vám samotné, tím laskavěji se chovejte k druhým! Trénink chce sice trochu času, ale brzy zjistíte, že jde o skutečně terapeutickou záležitost!

Jak jste si jistě všimla, etiketa není jen o našem chování a vystupování vůči okolnímu světu. Je také o chování „nás k nám“. O vztahu, se kterým bychom měly začít nejdříve. Jak řekla Carrie Bradshaw v seriálu Sex ve městě: „Ze všech nejvíce vzrušující, náročný a důležitý vztah je ten, který máme samy se sebou.“

Zabývejme se tedy #girlboss etiketou nejprve kvůli sobě a poté kvůli druhým. Souhlasíte?

© 2023 imper.cz