10 pravidel úspěchu podle Michaela Jordana

22. Únor 2016

I pokud nemáte rádi basketball, jméno Michaela Jordana jste už pravděpodobně slyšeli. Ačkoliv je považován za nejlepšího basketbalového hráče všech dob, úspěšný je i v dalších oblastech. Je vlastníkem jednoho z amerických basketbalových týmů, zároveň má za sebou několik spoluprací se značkami jako Nike či Chevrolet. Svých úspěchů nedosáhl díky zázračnému daru schopností, ale díky tvrdé práci. I o tom si můžete přečíst v jeho 10 pravidlech úspěchu. 

Chicago Bulls' Michael Jordan

hledáme obchodníka

1. Pracujte tvrdě

„Každý den byl na hřišti jako první, ještě před rozedněním. A nebylo to proto, že by nebyl dobrý. Pracoval tvrdě celý den na tom, aby se zlepšoval. A zároveň jako poslední člověk ze hřiště odcházel.“ To říká o Michaelu Jordanovi jeho otec. Přestože si často můžeme myslet, že někteří lidé dosáhli svého úspěchu jen díky štěstí, které měli, není to pravda. Je důležité tvrdě pracovat a jít si za tím, co chceme dokázat.

2. Zapalte v sobě oheň

„Už na střední jsem tvrdě pracoval. Vzbudilo to ve mně osobnost, která chtěla excelovat a být nejlepší. Ta touha ve mně vždy zapálila oheň. A to se mnou už zůstalo.“

3. Buďte odlišní

Přestože často máme potřebu srovnávat se s ostatními a snažíme se je napodobovat, opak nám může být ku prospěchu. I to zmiňuje Michael Jordan: „Chtěl jsem odlišit svoji hru od všech ostatních. Chtěl jsem dělat všechny věci, které dělal už někdo jiný, jinak. Chtěl jsem být skvělý, ale jinak skvělý než ostatní. To pro mě bylo motivační.“

4. Dosáhněte úspěchu svými prohrami

„Za svoji kariéru jsem zkazil více než sto hodů. Asi 300 her jsem prohrál. 27krát jsem dostal šanci trefou zvítězit zápas, ale zkazil jsem to. Selhával jsem znovu a znovu. To proto teď mám úspěch.“ Základem není mít jen úspěch, ale zvednout se po neúspěchu. To nás dělá silnějšími a díky tomu se přibližujeme čím dál tím více k našemu vytouženému úspěchu. Proto se nenechte odradit po prvním neúspěchu, který vás potká.

5. Mějte vysoká očekávání

„Nikdy se necítím, že dělám svoje maximum. Vždycky si připadám, že mám hodně co zlepšovat. Vždycky si dávám cíle, kterých chci dosáhnout. Nikdy si se svými výkony nepřipadám spokojený.“ I díky tomu je Michael Jordan jeden z nejlepších hráčů basketballu. Zároveň ještě dodává: „Vždycky si připadám, že mám co dokázat. Nejen jako hráč, ale i jako otec, role model. Vždy od sebe očekávám, že dokážu dosáhnout ještě něčeho mnohem víc.“ Proto si nastavte vysoká očekávání a snažte se neustále sami sebe zlepšovat.

hledáme obchodníka

6. Buďte pozitivní

„Sport je nástroj, který nás učí spoustu věcí. Špatných i dobrých. Záleží na tom, jak se na věci díváte. Díval jsem se na každou zkušenost, kterou jsem získal, negativně i pozitivně. Ale vybral jsem si to pozitivní. Nikdy bych nic nezměnil, protože všechno k něčemu vedlo. Takže když se podívám zpátky, nemůžu říct, že mám nějaké špatné zkušenosti. Všechno mi bylo k něčemu užitečné.“

7. Buďte tím, kým jste byli narozeni

„Není to o botách. Je to o tom, že víte, kam jdete. Že nezapomínáte, kde jste začali. Je to o tom, že máte kuráž selhat. Že se nezlomíte, když selžete. Že přijmete všechno, co jste dostali, a uděláte z toho něco lepšího. Je to o tvrdé práci předtím, než zazáříte. Je to o tom, že děláte něco, co vám ostatní říkali, že nezvládnete. Není to o botách. Je to o tom, co zvládnete v nich. Je o tom, že budete tím, kým jste byli narozeni.“ Přestože se vás mnoho lidí bude na vaší cestě za úspěchem snažit odradit, nenechte se. Je to vaše cesta k úspěchu, ne jejich.

8. Mějte vizi

I pro Michaela Jordana je základem úspěchu mít jasnou představu toho, čeho chceme dosáhnout: „Jasně, už jsme staří a po celé sezóně se unavíme. Ale máme vizi, které chceme dosáhnout. Je to test, který zkouší naši vůli, když se musíme vypořádat s něčím negativním.“ Proto si i vy nastavte v hlavě, čeho chcete dosáhnout, a jděte si za tím.

9. Přestaňte vymýšlet výmluvy

„Možná je to moje vina. Možná jsem vás nechal věřit, že to bylo jednoduché, i když nebylo. Možná jsem vás nechal věřit, že moje kariéra začala někde náhodou, a ne v posilovně. Možná jsem vás nechal věřit, že každý hod, který jsem udělal, zvítězil celou hru. Možná je to moje vina, že jste neviděli, že můj neúspěch mi dal sílu. Že moje bolest mi dala motivaci. Možná jsem vás nechal věřit, že basketball byl dárek od Boha, který jsem dostal, a ne něco, co jsem vydřel. Možná jsem zkazil hru nebo si jen vy hledáte výmluvy.“

10. Buďte připraveni

V cestě za úspěchem je spousta věcí, které se mohou pokazit, ale důležité je být na ně připraveni. I díku tomu je Michael Jordan úspěšný: „Cvičím různé momenty ve hře, takže když ten moment přijde, není to pro mě nic nového. To je ten důvod, proč cvičíte. Když máte ten moment natrénovaný a on přijde, nemusíte přemýšlet, co uděláte.“ Být připravený je důležité nejen ve hře, ale i v businessu.

Foto: OKmagazine.ro

© 2024 imper.cz