Lifehacky: Jak přežít období, kdy jste několik měsíců nevydělali na výplatu?

11. Srpen 2017

Jsme komunita obchodníků a měli bychom tedy psát o tom, jak vydělávat víc. Známe ale různé stránky salesu, i tu, kdy se rozhodnete přejít do nového oboru, startupu nebo začnete s vlastním podnikáním a na několik měsíců spadnete s příjmem dolů – samozřejmě s vizí, že krátkodobě to zvládnete a budujete si dlouhodobý, udržitelný lifestyle snů. Pád může být ale tvrdší, než jste čekali. Safe není ani ostřílený obchodník –  stereotyp, tvrdý konkurenční boj, slabá sezóna, to vše zapřičiní nižší příjem. Mnoho firem navíc nenabízí žádný fix, nebo zcela minimální. Jak zvládnout tohle přechodné a náročné období?

man_at_tram_stop

1. Když slábnou peníze, musíte mít jasno, proč to děláte

Vezměte papír, tužku a ujasněte si, zda tahle práce a firma jsou opravdu to pravé ořechové a stojí za všechnu námahu a odříkaní. Nesnažte se přesvědčovat sami sebe falešnými důvody, které vás nemotivují. Na konci to stejně vzdáte a budete ještě víc frustrovaní.

Proč? Když slábne finanční tok, slábnou i falešné důvody, proč něco děláme. Abyste dokázali překonat i skutečně těžké chvíle, padnout na finanční dno a následně povstat jako Fénix z popela, musíte mít opravdu silné PROČ. Pokud tomu tak nebude, nic vás nebude motivovat jezdit za klienty jen proto, abyste slyšeli další NE.

2. Jaký je pravý důvod, proč nevyděláváte?

Na místě je také zamyslet se nad tím, proč máte sotva na splacení účtů. Je to běžná praxe a všichni začínající obchodníci bojovali první měsíce s bídou? V opačném případě zjišťujte, proč se zrovna vám nedaří. Co děláte špatně? Nebojte se o své situaci mluvit s druhými. Pokud si netroufáte svěřit se přímo šéfovi, oslovte seniornější kolegy. Poproste je, aby s vámi týden jezdili na schůzky. I když z počátku můžete být z další osoby nervózní, ve výsledku vám pomohou odhalit chyby a dají vám cennou zpětnou vazbu. Nebo naopak, můžete jezdit vy s nimi a stínovat, jak uzavírají dealy.

TIP: Někdy stačí pouze procvičit si modelovou situaci nanečisto a bez stresu, třeba v autě těsně před schůzkou. Takhle to dělají například v Coca-Cole a funguje jim to.

Vyzkoušejte leady

3. Jestli nevyděláváte v práci, vydělejte si (dočasně) jinde

Sales je skvělý v tom, že je opravdu flexibilní. Ve své podstatě nejste placení za čas, ale za výsledky. Že nejste v kanclu od 9 do 17 vám nikdo vyčítat nebude (spíš by vám vyčítali, kdybyste tam byli místo běhání po schůzkách). Pokud vás práce opravdu baví a pracujete na tom, abyste v ní byli úspěšní, jen prostě potřebujete čas, než naberete zkušenosti a kontakty, najděte si vedlejšák. Jednoduchou práci na zkrácený úvazek, ze které budete odcházet s čistou hlavou. Na tuhle myšlenku nás přivedl Martin Bečvář, senior obchodník v UPC Business divizi (přečtěte si celý rozhovor), který to nechtěl vzdát, a tak v těžkých začátcích odbíhal pokrývat střechy.

Přivydělat si můžete i zcela bez námahy. Zbavte se nepotřebných věcí. Proč by vaše saka a značkové košile měly sedět na dně skříně, když je můžete skvěle zpeněžit? Osvědčeným kanálem jsou různé skupiny na Facebooku, ideálně vybírejte podle města, abyste si nemuseli přidělávat starosti s poštovným. Na stejném principu můžete prodat nepotřebnou, ale funkční elektroniku, nábytek a spoustu dalších věcí. Vy si přilepšíte a někomu dalšímu navíc uděláte radost. Tomu se říká win-win.

Tip: Potřebujete rychlou finanční injekci? Vaši dočasnou finanční krizi pomůže vyřešit online půjčka.

4. Kde utrácíte nejvíc a přitom nemusíte?

Smyslem života je hledat balanc, a to platí i o financích. Jestli do vašeho rodinného rozpočtu nepřitékají žádné nebo minimální příjmy, přemýšlejte, jestli a jak můžete dočasně seškrtat výdaje. Cílem není měsíc přežívat na suchých rohlících. Každý z nás však zaručeně najde alespoň pár položek, které může zcela anebo aspoň částečně omezit, než se začne blýskat na lepší časy.

  • Zkuste si jeden měsíc zapisovat detailně všechny výdaje a vsadíme se, že stravování mimo domov bude dominovat. Schůzky, meníčka a kafíčka pekelně lezou do peněz. Někdy jsou nutné, ale věříme, že část jde omezit. Dělejte víc schůzek po Skypu či za klientem přejeďte až k němu – kávu vám určitě nabídne. Business partnery, které znáte delší dobu, pozvěte na procházku s tím, že žijete zdravěji.
  • Finančně náročné jsou i tolik oblíbené posezení v hospodě s kolegy nebo kamarády. I když si řeknete, že půjdete jenom na jedno, málokdy u prvního zůstane a po 2 hodinách při placení jen převracíte oči v sloup, když vidíte výši účtu. Nechceme, abyste byli za odpadlíka a zůstávali sami doma. Domů pozvěte kamarády. Společná večeře a drinky ze supermarketu vás vyjdou daleko levněji.
  • Uvědomujeme si, že teď rozvíříme vlnu kritiky a vášniví kuřáci se jistě vzbouří. Nemusíte přestat kouřit hned teď, to je jen vaše věc. Cigarety však nejsou zrovna levná záležitost. V době krize zkuste alespoň snížit spotřebu. Nechte si cigaretku ke kávě či před náročnou schůzkou, nemusíte si najednou dávat tři. Se snižující se nervozitou z klesajícího rozpočtu zákonitě bude klesat i chuť zapálit si.
  • Další věc, za kterou nás nebudete mít rádi: Auto je někdy luxus, za který zbytečně utrácíme majlant. Hlavně ve velkých městech, kde dobře funguje hromadná doprava. Když už není jiná možnost, zkuste se s někým svézt, čímž ušetříte náklady. Pokud nemáte nikoho z rodiny či přátel, existuje spousta platforem, aplikací a webových stránek, kde volné místo v autě můžete nabídnout.
  • Každý si potřebujeme od práce i odpočinout, vypustit myšlenky a stres. Nejlepším odreagováním bývají koníčky, za které ale často utrácíme kopu peněz. Pokud je váš příjem na minimu, hledejte neplacené alternativy. Místo kina se na film podívejte doma, sportujte venku a na dovolenou si zajeďte ke známým na chalupu.

Abyste tohle období lépe zvládli, vymyslete si odměnu na čas, až to celé zvládnete. Ideálně věc, kterou si odříkáte. Celý proces vám rychleji uteče. A napište nám o tom. Třeba zrovna váš příběh zařadíme do magazínu 😉

© 2024 imper.cz