Jak během 5 vteřin zlepšit náladu v sales týmu? Kouč radí 5 ověřených způsobů

11. Říjen 2018

Známe to všichni, někdy prostě z postele vstaneme špatnou nohou nebo něco nevychází podle našeho plánu a my se cítíme špatně. Špatná nálada nám na produktivitě rozhodně nepřidá, ba naopak, dokonale nás zbrzdí. Jak si rychle zlepšit náladu? Zeptali jsme se koučů i obchodníků.

1. Neberte si nic osobně. Klient to tak nemyslí

Lidé reagují na různé situace různě, ale především tak reagují kvůli sobě, ne kvůli vám. Klient na vás reaguje nepříjemně nebo vás nechce poslouchat? Jeho reakce je jeho obrana, nesouvisí to s vámi, tak si to neberte osobně.

hledáme obchodníka

Jako obchodníci se spíš zamyslete nad tím, proč tak reaguje? Špatná zkušenost z minulosti? Nedůvěra? Hlavně se nenechte reakcí rozhodit. „Vy jste strůjce svých nálad, ptejte se tedy sami sebe, jestli chcete, aby jedna nepříjemná situace ovlivnila celý váš den,“ radí kouč David Kocna.

2. Oprostěte se od negativního myšlení

Negativní myšlení většinou pochází ze dvou emocí – strachu a vzteku. Ráno vstaneme a přemýšlíme, co nás dneska čeká – důležité schůzky, nepříjemné rozhovory, velká rozhodnutí… Předem si vytváříme scénáře situací a nakonec jim sami uvěříme. „Naše postoje ovlivňují naše naladění. Překonejte strach a řekněte si, co se stane? Uspějete nebo se něco nového naučíte – pokaždé zvítězíte,“ vysvětluje David a dodává: „Na zlepšení nálady asi nejvíce funguje otevřenost a to, že se lidé nemusí bát udělat chybu, popřípadě sdělit svůj odlišný názor.“

3. Jak udržet týmového ducha: Povzbuzujte se a chvalte se

Jak zlepšit náladu v týmu nebo někomu jinému? Zeptali jsme se přímo obchodníků, jak se jim daří udržovat dobrého týmového ducha. Accounti Honza i Petr se shodli na tom, že pokud se nedaří, hrají velkou roli vztahy v týmu. Znamená to umět společně oslavit úspěchy, umět se navzájem pochválit a pokud vládne v týmu špatná nálada, navzájem se povzbudit a podpořit. Pokud jsou slova navíc doprovázena dotykem (poplácání po zádech či obejmutí) nálada se rychle zlepšuje.

4. Zavřete oči a dýchejte

Kouč David Kocna i kluci ze salesu se shodli, že v krizových situacích pomáhá dýchat. „Prostě zavřít oči a 5× se zhluboka nadechnout a vydechovat tak, aby to bylo slyšet. Takový, jako že úlevný, vzdych.“

5. Soutěžte, kdo se směje nejvíce

Zkoušeli jste se někdy zasmát, když máte špatnou náladu? Když vás něco naštve nebo jste ve stresu, David radí začít se smát. Můžete to podpořit nějakou vtipnou vzpomínkou nebo historkou a špatná nálada je pryč. Tuto techniku můžete využít sami, ve dvojici nebo ve skupince a soutěžit o to, kdo se směje víc. Navíc už pouhým úsměvem někomu zlepšíte náladu. Odvážnějším doporučuje David jógu smíchu.

hledáme obchodníka

 

© 2024 imper.cz