12 životních lekcí o leadershipu, které si můžete odnést od Ježíše

11. Listopad 2015

Originalita a nové nápady jsou zásadní pro každého, kdo se pohybuje ve světě businessu. Všichni ale máme větší šanci na úspěch, pokud se učíme od těch, kteří už uspěli. My se tentokrát odklonili od klasiky typu Steve Jobs, Bill Gates či Nelson Mandela a zapátrali hlouběji v dějinách. Bibli asi mezi povinnou literaturou pro obchodníky nenajdeme, ale proč nepřemýšlet trošku outside the box? I v Česku, kde na křesťanství moc nedáme, musíme vzít v potaz masy followerů Ježíše Krista. Podívejte se na 12 metod, díky kterým ovlivnil celý svět – a zvyšte své šance na skvělou kariéru v salesu

people-walking-in-city

1. Řiďte se Zlatým pravidlem

Toto pravidlo je úplně jednoduché. Zamyslete se, co chcete, aby pro vás lidé udělali. A pak běžte a udělejte to pro ně.

Domluvte si konzultaci

Jednoduchý a účinný princip. Nebo jak se u nás také říká: „Cokoliv chcete, aby lidé činili vám, čiňte vy jim“. Možná vám někdo prokázanou laskavost hned neoplatí, ale můžete se spolehnout, že se vám někde v tomhle báječném vesmíru vrátí.

2. Každý, kdo chce něčeho dosáhnout, musí umět sloužit druhému

„Čím více budete ochotni dát, tím méně vám toho bude v životě chybět.“ Šéfové firem a obchodních týmů by možná koukali, kdyby místo za drahá školení a koučování hledali inspiraci v Bibli. Ač už jste na tom s náboženstvím jakkoli, to, co říká, má hlavu a patu. Tajemství vedení lidí není v nařizování ostatním, co mají dělat. Jde o to pomoci jim – a ten pocit, když tohle zafunguje, zná každý vedoucí týmu.

3. Všechno berte s nadhledem

Nic není tak horké, jak se v první chvíli zdá. Pokud máte chuť praštit telefonem (někomu o hlavu), běžte do přírody. Zastavte se, rozhlédněte kolem sebe, a pusťte se do života s přesvědčením, že bez přehnaných nároků a zbytečných obav bude krásný. Pozorujte ptáky, jak jsou šťastní a svobodní. Prohlédněte si květiny, které budou vždy krásnější než my, ať už si oblékneme cokoliv – a přeskočte stresující odpoledne v nákupním centru. „Bůh nás stvořil nejlépe, jak mohl, a tak se nemusíme snažit být dokonalí.“

4. Respektujte i ty, kteří vám „nevoní“

Ježíš ve svém učení říkal, že musíme milovat boha, v překladu 21. století tím však myslel něco jako: „Milovat ostatní, stejně jako milujeme sami sebe.“

Nebo jinak… Nesnažte se žít podle zásady oko za oko, zub za zub. Naučte se milovat, nebo alespoň respektovat, své nepřátele – tedy problémové klienty, otravné kolegy a vystresované šéfy. Nechte je, aby ve vás probudili ne ty nejhorší, ale jen ty nejlepší vlastnosti. Využijte je k tomu, abyste objevili své lepší já. Přejte jim štěstí a uvidíte, že i váš život se obrátí k lepšímu.

Domluvte si konzultaci

5. Když něco potřebujete, řekněte si o to

Buďte přímí. Nemá smysl hrát si na schovávanou. Něco chcete? Tak běžte a řekněte to. V obchodu více než kdekoliv jinde platí, že líná huba znamená holé neštěstí. Chcete povýšit? Přihlaste se o zodpovědnost navíc, řešte problémy, ještě než se objeví, a dejte nadřízenému najevo, že s vámi může počítat. Také když se chystáte na schůzku, formulujte si jasně, co od ní očekáváte, a předpokládejte, že vaše žádost bude vyslyšena. Obchodníci-rodiče si určitě vybaví nesčetně situací, jak dobře to obvykle vychází jejich dětem.

6. Nesuďte

Nepovyšujte se nad ostatní, nepřipomínejte jim jejich selhání a neúspěch. Pokud tedy nechcete, aby se k vám chovali stejně. Když na někoho ukážete prstem, zjistíte, že na vás ukazují další tři. Vynášení soudů nad ostatními se rychle obrátí proti vám.

7. Dodržte své slovo

Říkejte ano i ne bez dalších přívlastků. Když můžete říct ano, výborně. Pokud ne, rovnou to přiznejte. Neslibujte něco, o čem už na začátku víte, že to nemůžete dodržet. Ne může být až neuvěřitelně osvobozujícím slovem. Všichni, kdo se pohybují v obchodu, chápou, že se nedá stihnout všechno. Vaši partneři potřebují vědět, že se na vás mohou spolehnout.

8. Nechlubte se pomocí ostatním

Když někomu pomáháte, nedělejte to proto, abyste byli odměněni. Pomozte mu tiše a bez dalších nároků. Však sami znáte situace, kdy vám někdo prokáže laskavost, a pak se tím týdny hlasitě chlubí – na zabití, co? Pomáhejte raději nezištně, nakonec se vám to vyplatí.

9. Odpouštějte

Říci „omlouvám se“ nemusí být vždy jednoduché. Když nebudete odpouštět ostatním, těžko budou oni moci odpustit vám. Nečekejte, až za vámi někdo přijde se skloněnou hlavou (to se totiž v mnoha případech prostě nestane!), ale jděte odpuštění vstříc a osvoboďte se od problému ve své hlavě. Když odhodíte staré křivdy, budete se cítit svobodněji.

10. Zanechte po sobě dobrý dojem

Dobří lidé se prezentují dobrými slovy. Jakmile řeknete něco nepříjemného, nemáte šanci to vzít zpátky a bude vás to ještě dlouho mrzet. Berte vážně každou konverzaci a zanechte po sobě dobrý dojem.

11. Víra hory přenáší

Nemusíte věřit zrovna v boha. Ale věřte ve své schopnosti a vědomosti. Věřte, že máte vůli dosáhnout něčeho lepšího. Ale hlavně si pamatujte, že dokud tomu věříte, nic není nemožné.

12. Pracujte na svých schopnostech

Každý z nás má specifický talent, umí něco navíc než ten druhý. Nesnažte se srovnávat s kolegou, který má na první pohled více talentu než vy. Zaměřte se na ten svůj, neustále na něm pracujte, využívejte ho při každé příležitosti. Vyberte si jeden specifický obor a staňte se v něm odborníkem a leaderem.

Tak co, dá se z Bible poučit i v novém miléniu? Co vás zaujalo a jak to aplikujete ve svém profesním životě?

Foto: freestockphotos.name

© 2024 imper.cz