28. Duben 2016
Leadership (vůdcovství) je umění přesvědčování. Snažíte se přesvědčit ostatní lidi, aby dělali více, než si myslí, že je možné, a to za cílem naplnění vize či dosažení „většího dobra“. Status leadera nijak nesouvisí s vaším titulem. Nesouvisí ani s tím, jakou máte autoritu či pozici ve firmě. Nejste leaderem jen proto, že máte zaměstnance, kteří jsou vám odpovědní. Také se nestanete leaderem ve chvíli, kdy dosáhnete určité výše platu. Opravdový leader ovlivňuje ostatní, aby se snažili vydat ze sebe to nejlepší. Leadership je o sociálním vlivu, ne o vlivu vaší funkce. Jak to máte vy?
Setkáváme se s tím v dnešních obchodních odděleních neustále. Jestliže jste otrokem statu quo, postrádáte vizi nebo nemotivujete ostatní, aby ze sebe vydávali to nejlepší, pak jste následovatel. I když máte titul vůdce, lidé vás nebudou následovat, když nemáte potřebné vlastnosti. Vedoucí manažer, který vytváří nadbytečnou byrokracii, zamyká se v kanceláři a nezvládá komunikovat s ostatními nějakým smysluplnějším způsobem, není leaderem o nic víc než antisociální software inženýr, který odmítá dělat cokoliv jiného než psát kód.
Hlavní otázkou tedy zůstává: jste leader nebo následovatel?
Abyste to mohli zjistit, musíte se sami sebe zeptat na několik velmi důležitých otázek. Přemýšlejte pozorně nad odpovědí na každou z nich.
1. Jdete dále než musíte?
Následovatelé dělají jen svou práci a to je vše. Nezáleží na tom, jak dobří jsou ve své práci, jen zřídkakdy dělají víc, než je jejich základní povinností. Leadeři na druhé straně vidí popis obsahu práce jako holé minimum, základ na kterém staví něco většího. Leadeři vidí svojí roli jako přidanou hodnotu a přidávají ji, kdykoliv a kdekoliv vidí příležitost.
2. Jste sebevědomí?
Následovatelé vidí talent a úspěchy ostatních lidí jako hrozbu. Leadeři vidí tento talent a úspěchy jako přidanou hodnotu. Leadeři chtějí udělat věci lepšími a přijmou pomoc kdekoliv, kde ji najdou. Leadeři jsou opravdoví týmoví hráči. Nebojí se přiznat, že potřebují pomoc ostatních lidí, když jsou sami na něco krátcí.
3. Jste optimističtí?
Následovatel vidí své hranice v jakékoliv situaci, leadeři vidí svoje možnosti. Když se věci pokazí, leadeři nelpí na tom, jak je všechno špatné. Jsou příliš zaneprázdnění tím, aby situaci zlepšili.
4. Jste otevřeni změnám?
Následovatelé jsou spokojení, když se mohou držet bezpečí statu quo. Změny berou jako problematické a děsivé. Leadeři vidí příležitosti ve změnách. Protože leadeři chtějí neustálou změnu, nikdy se nebojí zeptat: „Co dalšího je na řadě?“
Přečtěte si také: 6 návyků světových lídrů, které je dovedly k rychlému úspěchu
5. Jste rozhodní?
Následovatelé často váhají ze strachu, že se něco pokazí. Leadeři se nebojí udělat rozhodnutí, i když si nejsou vždy jistí, že je to to správné. Raději udělají rozhodnutí a budou se mýlit, než aby trpěli paralýzou z nerozhodnutí.
6. Jste zodpovědní?
Když se stane nějaká chyba, následovatelé okamžitě začnou obviňovat okolnosti a okolní lidi. Na druhé straně leadeři jsou okamžitě schopní přijmout zodpovědnost za své činy. Nebojí se, že po přiznání chyby budou vypadat špatně, protože ví, že házení viny na jiné by je dělalo ještě horšími.
7. Jste vyrovnaní?
Následovatelé často nechají, aby je překážky a nehody svedly z jejich cesty. Když se něco pokazí, předpokládají, že celý projekt je ztracený. Leadeři překážky očekávají a milují výzvy. Ví, že i ty nejpečlivější plány se mohou zvrhnout do neočekávaných problémů, takže jsou připraveni a zůstanou na cestě.
8. Jste skromní?
Následovatelé vždy honí slávu. Leadeři jsou skromní. Ať mají jakkoliv velkou autoritu, nikdy nenechají, aby je přiměla cítit se, že jsou lepší než ostatní. Stejně tak se v případě potřeby nebojí udělat jakoukoliv horší práci a nebudou žádat ostatní, aby dělali něco, co by oni sami neudělali.
9. Jste zapálení?
Následovatelé jsou často ztraceni ve svém denním stereotypu. Jdou do práce a dokončí své povinnosti, aby mohli na konci dne jít domů a užít si svůj opravdový život. Leadeři milují to, co dělají, a vidí svou práci jako důležitou součást jejich života, ne jako slabou náhražku za jejich opravdový život. Jejich práce není jen to, co je živí. Je to důležitá část toho, kým jsou.
Přečtěte si také: 5 knih o leadershipu pro manažery, kteří to chtějí dopracovat daleko
10. Jste motivovaní zevnitř?
Následovatelé jsou často motivováni jen externími faktory: další titul, další zvýšení platu, další povýšení. Leadeři jsou motivováni zevnitř. Nepracují jen kvůli svému statusu. Jsou motivováni k tomu, aby uspěli, protože to je to, čím jsou. Opravdoví leadeři se snaží jít dál i když před nimi není žádná daná meta.
11. Zaměřujete se na tituly?
Následovatele hodně zajímají tituly, jak vlastní, tak i lidí, s kterými pracují. Hodně řeší to, kdo má vyšší pozici než oni, protože nemají zkušenosti ani motivaci, aby si vytvořili vlastní leadership. Na druhé straně leadeři se zaměřují na to, čím každý jednotlivec přispívá, bez ohledu na to, co má vytištěno na vizitce.
12. Zaměřujete se na lidi?
Následovatelé se zaměřují jen na to, co chtějí individuálně dosáhnout. Leadeři jsou týmoví hráči, protože ví, že síly lze nejlépe dosáhnout kolektivně. Hodnota leadera spočívá v tom, co zvládne dosáhnout skrze ostatní lidi.
13. Jste ochotní se učit?
Přestože jsou leadeři sebevědomí, vědí, že nejsou nadlidé, ani neomylní. Nebojí se přiznat, když něco neví, a jsou ochotni se učit od kohokoliv, kdo je může něco naučit. Nezáleží na tom, jestli je dotyčný nadřízený, kolega či podřízený. Následovatelé jsou příliš zaneprázdnění tím, že se snaží dokázat, že všechno ví, než aby se mezitím učili od ostatních.
Leadership a následovnictví jsou o nastavení mysli. Jsou to dva naprosto rozdílné způsoby pohledu na svět. Jeden je reaktivní, druhý proaktivní. Jeden je pesimistický, druhý optimistický. Kde jeden vidí to-do list, druhý vidí možnosti. Nečekejte na titul. Leadership není něco, co vám někdo může dát. Musíte ho vydřít a získat sami.