Last minute tipy, jak efektivně a udržitelně naplánovat obchodnický rok 2022.

10. Leden 2022

Pokud jste napřed a již na konci prosince jste zvládli zbilancovat rok 2021, mentálně i prakticky se připravit do toho nového, klidně tento článek skipněte. V případě, že jste do letoška skočili rychleji, než byste si přáli, a neměli jste zatím čas si utřídit myšlenky, třeba naše tipy oceníte. Balanc je klíč, proto je důležité nejen stihnout v obchodě vše, čeho byste si přáli dosáhnout, ale také si odpočinout, věnovat se rodině a v neposlední řadě především sobě. Cíle by měly být měřitelné, dostatečně motivující a reálně dosažitelné, abyste se na to nevykašlali hned na začátku. Ale i když bude obtížnější dosáhnout všeho, se smysluplně naplánovaným rokem to zvládnete i s předstihem!

1. Nastavte si, čeho chcete v následujících 12 měsících dosáhnout

Při plánování si stanovte, jakého cíle chcete dosáhnout a kdy jej chcete mít splněný (datum, klidně i konkrétní čas). Stanovte si i milníky, které vedou k jeho dosažení a jednotlivé větší úkoly, které bude potřeba splnit. Sepište si všechno, co je potřeba k jeho splnění – včetně jednání, kterými musíte projít, a také rozpočet, který je potřeba.

Při sestavování plánu si také nezapomeňte určit, jakým způsobem zjistíte, zda je cíl splněn. U některých plánů to bude jednoznačné, u jiných bude potřeba si to stanovit – např. pokud si chcete zlepšit angličtinu, můžete svůj cíl považovat za splněný složením zkoušky FCE.

Domluvte si konzultaci

TIP: Abyste na nic nezapomněli, nakreslete si myšlenkovou mapu, kterou si můžete vyvěsit na stěnu kanceláře nebo na nástěnku, abyste ji měli neustále na očích a mohli si do ní zaznačovat, které části již máte splněny. Pokud si sestavíte více cílů (doporučujeme maximálně 4 skutečně velké, na více se nebudete moci plně soustředit), nakreslete si mapu na každý zvlášť. V případě, že se lépe cítíte v online prostředí, zkuste mindmapu v aplikaci Miro.

2. Rozporcujte medvěda

Rozplánujte si cíl do jednotlivých kvartálů, ty pak na jednotlivé měsíce a na začátku každého z nich si jej můžete rozplánovat do jednotlivých týdnů. Leo Babauta v knize Zen a hotovo doporučuje: „Vypište si velké kameny, které chcete během týdne zvládnout, a naplánujte si je do prvních dní. Tento návyk dává smysl vašemu týdnu i dni.“ Těmito velkými kameny by měly být právě činnosti, které vás posouvají k vašemu ročnímu cíli.

3. Skutečně vykonejte to, co jste si naplánovali

Přes tento bod nejede vlak. Pokud si cíl rozdělíte do menších částí, ale ty pak nebudete plnit, bude vám celý systém k ničemu. Každý týden si stanovte činnost, která vás k ročnímu cíli posune, dejte si ji na začátek týdne a udělejte ji hned po ránu, ještě před tím, než vůbec otevřete e-mailovou schránku a zvednete telefon. „Děláte-li cokoli jiného než úkol ze svého seznamu, jste možná vytíženi, ale nepracujete,“ uvádí odborník na efektivitu Leo Babauta. A jakmile danou činnost splníte – nezapomeňte se odměnit!

4. Hodnoťte průběžně

Dívejte se zpětně, zda jste úkol stanovený na týden skutečně splnili. Pokud ne, rozdělte jej na podúkoly a vložte si je do nadcházejícího týdne – vždy na ráno, tyto úkoly mají největší prioritu! A nezapomeňte se také odměnit – saunou, novou knihou či dobrou večeří v restauraci.

hledáme obchodníka

Především si naplánujte takový roční cíl, pro který se nadchnete a jednotlivé kroky k němu vás budou bavit! Za čím si v roce 2022 půjdete vy?

hledáme obchodníka

© 2024 imper.cz