Konec excelu v Čechách? Aneb jak lépe řídit byznys pomocí dat

05. Září 2022

Dne 22. září se v Národní technické knihovně sejde špička českých datových odborníků na konferenci Primetime for Business Data od Blue Events. Akce je určená všem, kdo se zajímají o data jako strategický nástroj. Její letošní podtitul zní: Excel ne, raději dashboard!

Konferenci moderuje Daniel Stach z České televize a její program je zaměřený hlavně na praktické příklady, jak s daty v rámci firmy pracovat. Reflektuje přitom současné výzvy, jak v komerční, tak ve veřejné sféře.

Akce navazuje na úspěšnou řadu sedmi ročníků konferencí Primetime for Big Data. Na tom loňském se hodně diskutovalo o vyčíslení hodnoty dat a zazněl silný apel, abychom data více vnímali jako aktivum, zvláště v době, kdy po nich roste poptávka. Na toto téma letos ve svém úvodním příspěvku naváže Ondřej Tomas, CEO & Co-Founder společnosti CleverMaps. Podívá se na data jako na surovinu pro datové produkty. „Pro lepší monetizaci dat a jejich následné využití v byznysových situacích se z nich nejprve musí stát produkt s jasným účelem, funkcemi, cenou a prezentací,“ připomíná Tomas.

Jak obohacení platebních dat zásadně změnilo jejich hodnotu a potenciál jejich využití, vysvětlí na konkrétních příkladech Ivan Dovica, spoluzakladatel Dateio, jedné z nejrychleji rostoucích technologických společností u nás podle žebříčku Deloitte Fast 50. „Když jsme před lety založili Dateio, velice rychle jsme si uvědomili, že banky disponují velkým množstvím dat, ale často z nich ani není jasné, kde klient platil. Takhle jsme si dobu datovou opravdu nepředstavovali,“ říká Dovica.

Silné zastoupení v programu budou mít odborníci pracující s geografickými daty. Petr Paščenko, hlavní datový odborník společnosti Profinit, ukáže plastický datový obraz České republiky a jejích obyvatel, a jak z něj získat množství cenných podkladů pro strategická rozhodnutí. Petr Švarc z firmy Sophia Solutions zase ukáže, jak s použitím vhodných grafových algoritmů vytěžit zajímavé podklady např. pro sledování a řízení elektrické distribuční soustavy.

Data se ukazují také jako důležitý nástroj k urychlení přechodu na udržitelné zemědělství. „Neustálé plýtvání vodou, hnojivy nebo chemickými postřiky s negativním vlivem na půdu, životní prostředí či lidi nás motivuje pracovat na platformě, která učí zemědělce rozhodovat se na základě dat, a nejen na základě předchozích zkušeností,“ říká další z řečníků Tomáš Brzobohatý ze společnosti CleverFarm.

Jiří Gregor, člen představenstva společnosti Plastika, popíše své zkušenosti s vyhledáváním anomálií ve velkých datech průmyslového podniku, a to nejen zpětně, ale i v reálném čase. „Během spolupráce jsme získali zajímavé zkušenosti v interdisciplinárním týmu složeném z technologů a dalších specialistů výrobce komplexních dílů pro automotive, univerzitních odborníků z oblasti statistiky, AI a špičkových vývojářů,“ upozornil Gregor. Jan Haken z Dell Technologies poradí, jak spolehlivě sbírat a vyhodnocovat informace v náročných podmínkách, tedy v oblasti průmyslu, v dopravních prostředcích, rudných dolech nebo na ropných plošinách.

Celý e-commerce trh se aktuálně potýká s řadou výzev. Tou klíčovou z hlediska nákladů je optimalizace skladových procesů. Martin Kavřík ze společnosti Notino vysvětlí, jak na základě dat skladové procesy zefektivnit, zvýšit dostupnost zboží a zrychlit jeho dodávku. Zkrotit divoké vody „chytrých dat“ a vyhnout se obchodní prokrastinaci se bude ve svém příspěvku snažit Martin Hošek ze společnosti Imper.

Michal CharvátKindredu se s kolegy podílel na implementaci Google Looker jako inovativního nástroje pro kompletní řešení firemního reportingu a self-service BI. Podělí se o to, s čím musí počítat organizace, která by o přechodu na Looker uvažovala, a jak se může její přístup k Business Intelligence změnit.

Program uzavírá panelová diskuze o digitální transformaci firem a institucí. Panel s pestrým zastoupením odborníků nám poskytne šanci porovnat efektivitu práce s daty v různých odvětvích. Účastní se Pavel Bulowski (Meiro), Radek Hájek (Kofola), Radovan Jirka (BizzTreat), Karel Macek (Generali Česká pojišťovna) a Radovan Parrák (Alza).

Primetime for Business Data je platformou pro všechny, kteří se zajímají o to, jak se orientovat ve víru dat a využít jejich potenciál pro rozhodování, a to napříč celou firmou. Minulé ročníky jasně ukázaly, že ačkoliv je práce s daty nezbytnou součástí fungování firem, jejich potenciál často není zdaleka využit. V publiku budou hlavně marketingoví, obchodní i finanční ředitelé a manažeři, a to napříč odvětvími.

Business Animals je hrdým mediálním partnerem akce a srdečně zve k účasti všechny své čtenáře a čtenářky.

© 2024 imper.cz