Best of: 5 knih pro obchodníka, který potřebuje pauzu

21. Září 2018

V našem oboru je potřeba být neustále aktivní, naspeedovaný a nepolevit. Jsou dny, kdy jste plní sil a klidně byste pohnuli horami (nebo alespoň tvrdohlavými klienty), jenže pak nutně přijdou i ty slabší a pomalejší. Jste na sebe naštvaní za dosavadní výsledky, když víte, že máte na víc? Potřebujete pauzu a dovolená je zatím daleko? Ponořte se do jedné z 5 knih napříč různými tématy, které vám dají novou perspektivu nad životem:

knihy

1. Dokonalý život, Pavel Vosoba

„Být průměrný není normální“

Stokrát omílané téma učitele a žáka, co se můžeme ještě dozvědět nového?, říkali jsme si. Kniha známého českého poradce a podnikatele se však těší velkému ohlasu, chtěli jsme jí proto dát šanci. Nutno podotknout, že jsme zhltli za víkend! Síla příběhu není ani tak v putování mladého Richarda Drakina, kterému v životě něco shází a vyhledá tak služby stárnoucího manažera Johna Rocka, aby jej mentoroval k úspěchu – jsou to hlavně drobné ale povedené symboliky typicky českého mindsetu, které dávají knize přidanou hodnotu.

Vyzkoušejte leady

Vosoba skvěle vystihuje složitost a komplexnost situace soudobého mladého podnikatele v Česku, který chce jít za úspěchem, už má otevřenější myšlení než starší generace i potřebnou sebedůvěru, stále jej však něco brzdí. Co je to pověstné něco? Na to si spolu s Richardem, který za učitelem Johnem cestuje po celém světě od Bratislavy přes New York, San Francisco až do Moskvy, musí přijít každý sám.

2. Jak zvládnout syndrom vyhoření, Mirraim Priess

„Snažíme se najít všude – jen ne sami v sobě“

Tohle téma jsme museli nakousnout už proto, že se u nás stále bere na lehkou váhu. Málokomu navíc dochází (a to kniha právě zmiňuje), že syndrom vyhoření nejsou jen momenty totálního pádu, kdy rok chodíte k psychiatrovi, nejste schopni pracovat, fungovat – malá vyhoření právě prožíváme každý den, aniž si to uvědomujeme. A je potřeba s nimi pracovat. Vyhoření údajně vznikají z konfliktů, jak navenek tak uvnitř sebe sama.

Kniha proto zdůrazňuje, že ať řešíte ve svém životě cokoli (a nutno říct, že obchodníci jsou workoholici a jako takoví mají k syndromu vyhoření pravidelně blízko), je potřeba zachovat integritu sám k sobě. Cokoli vám nedělá dobře v těle, je špatně, a postupně přeroste v chronický stres, závislost nebo psychické problémy.

button registrace obchodnika transparent

Domluvte si konzultaci

3. Jak otočit každou situaci ve svůj prospěch, Michael Heppel

Původně jsme měli v ruce knihu Pravidla pozitivního sobectví, přišla nám ale z hlediska seberozvoje hodně pro začátečníky, sáhli jsme proto pro mnohem praktičtější variantě. Základní poselství knihy je, že život je jednoduchý, komplikujeme si ho však myšlením.

Někdy, když jsme uprostřed všeho dění, chybí nám nadhled a možnost podívat se na celou situaci svrchu. Jde tedy o to naučit se změnit úhel pohledu a ptát se místo proč se mi toto děje raději jak to můžu otočit ve svůj prospěch? A to ať už se jedná o vaši současnou situaci v práci, v oblasti zdraví, rodiny, tvořivosti nebo když prostě nemáte svůj den. Publikaci doporučujeme jako instantní řešení pro ty dny a týdny, kdy prostě máte všeho dost…

4. Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli, Eric Harrison

Kdo nemá ani půl hodiny na zklidnění mysli, měl by meditovat alespoň hodinu, říká se. My jsme realističtí  a víme, že v dnešní době je potřeba hledat rychlá inovativní řešení. Návod jsme našli v knize, která nabádá, jak meditovat bez vyhrazení speciálního času – ve frontě u pokladny, čekání na metro, při jídle, ale i na záchodě!

Ač téma meditace nezaujme každého, může vám v obchodě hodně pomoci – například praktické tipy, jak dýchat do břicha pro zklidnění (po poradě nebo jako rituál před těžkou schůzkou), i jak dýcháním okysličit tělo a dobít energii. Cítíte se neustále ve stresu? Kniha přináší zamyšlení, že tento stav není dám množstvím položek na to-do listu, náročným zaměstnáním nebo okolím, ale jen a jen tím, že naše mysl je neustále zaneprázdněná a neumíme ji vypnout. Knihy pro seberozvoj jsou mezi obchodníky velice oblíbené.

5. Who says you can´t? You do, Daniel Chidiac

„Všichni jsme neustále v procesu stávání se někým“

Někdy, když se nedaří a máte všeho plné zuby, je potřeba distancovat se od okolí a ponořit se hlouběji do sebe. Pro ty z našich čtenářů, kterým angličtina nedělá problém a jsou zvyklí objednávat si nejnovější know-how ze zahraničí, doporučujeme tuto novinku.

Kniha se stala fenoménem na sociálních sítích. A ač začíná jako každá jiná americká publikace příběhem autora, který se z drogového dna vypracoval na kouče top celebrit a byznysmenů, velmi záhy vám dojde, že máte v roce skvělý nástroj, jak pracovat se svou hlavou; jak poznat a nabourat limitující přesvědčení, přenastavit systém hodnot a dokázat všechno, co v životě chcete. Kniha je psána hodně prakticky, sugestivně a vtáhne vás hluboko do vás samotných.

 

© 2024 imper.cz