5 knih jako napsaných pro obchodníky, 3. díl

13. Říjen 2014

Po prvním a druhém díle pokračujeme seznamem praktických a čtivých knih, jejichž obsah by měl znát každý obchodník. Už máte vybavenou knihovničku? 

knihy3

1. 7 návyků skutečně efektivních lidí, Stephen Covey

Jeden ze světových bestsellerů z oblasti osobnostního rozvoje, kterou časopis Times v roce 2011 zařadil mezi 25 nejvlivnějších knih o managementu. Osvojení 7 důležitých principů má čtenáře dovést ke štěstí a úspěchu ve všech oblastech života. „Tyto principy jsou součástí téměř každého významného náboženství, sociální filozofie nebo etického systému, které prošly zkouškou času a přetrvaly,“ říká autor. „Jsou natolik evidentní, že jejich existenci není potřeba prokazovat.“ Kniha patří k těm, které je nejlepší zařadit nastálo do své knihovny a pravidelně se k ní vracet.

Domluvte si konzultaci

2. Joy Management, Václav Rathouský

Krátká čtivá knížečka od majitele české MLM společnosti Green Ways. Volně navazuje na Snězte tu žábu od Tracyho, jejím zásadním poselstvím je ale to, že bychom kvůli práci neměli upozaďovat osobní ani společenský život. Cílem života by podle Rathouského měla být radost! A autor s oblibou říká: „Pojďme si ji naplánovat!“ Před přečtením knihy by mě nikdy nenapadlo plánovat si věci, které každý den udělám pro druhé, ani to, co udělám pro sebe. Přitom v době velké pracovní vytíženosti je to jedna z nejlepších věcí, které lze do itineráře zařadit.

3. Restart, Jason Fried a David Heinemeier Hansson

Tato kniha by měla být povinnou četbou pro vrcholové manažery, majitele firem a všechny, co se rozhodli začít podnikat. Vůbec však neuškodí, pokud si ji přečtou i všichni ostatní. Minimalistická kniha provokuje, boří mýty, často zvedá ze židle a hlavně – nutí vás dělat to, co je skutečně podstatné.

Český vydavatel Jan Melvil Publishing o ní píše: „Díky jednoduchému jazyku a nabídce jednoduchých řešení je ideální knihou pro každého, kdo někdy snil o tom, že se postaví na vlastní nohy. Cílevědomí podnikatelé, majitelé malých firem, lidé ponoření do své každodenní práce, kterou ale nenávidí, oběti „zeštíhlování“ a umělci, kteří už nechtějí strádat – ti všichni najdou na jejích stránkách neobyčejně cenné rady.“

4. Zen a hotovo, Leo Babauta

„Vybral jsem ty nejlepší myšlenky z nejlepších systémů produktivity, které byly kdy vynalezeny: Mít vše hotovo Davida Allena a 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephena Coveyho, přidal k nim pár užitečných myšlenek a vydestiloval je v použitelný systém pro zvýšení produktivity nazvaný ZTD čili Zen to done,“ popisuje autor své dílo. Pokud se někomu běžné GTD metody zdají příliš složité, ZTD může být ideálním řešením. Zenovou knihu o zenovém přístupu k životu vřele doporučuji úplně všem. A podívejte se také na autorův blog www.zenhabits.net, který je plný praktických tipů a zkušeností.

5. Pravidlo 80/20, Richard Koch

Kniha s podtitulem „Umění dosáhnout co nejlepších výsledků s co nejmenším úsilím“ vysvětluje, proč z 20% činností vychází 80% (nebo více) výsledků (a naopak), a jak s tím pracovat. Hodně lidí mi říkalo, že kniha je neetická a nemotivující, někteří naopak říkají, že je to jedna z nejlepších knih, které kdy četli. Já asi jen dodám, že je to celé hlavně o tom, co si člověk z knihy chce odnést, a jak je schopen její myšlenky aplikovat do života. Což ostatně platí pro všechny knihy.

hledáme obchodníka

Text: Matouš Vinš

Foto: Bestpaperz.com

© 2024 imper.cz