Když je čas na změnu: Proč a kdy odejít z práce a hledat novou výzvu pro svou kariéru?

01. Květen 2023

Pokud se nacházíte v životní fázi, kdy uvažujete o tom, zda zůstat ve své současné práci nebo hledat novou výzvu, tento článek se vám může hodit. Rozebírám v něm různé faktory, které je třeba zvážit před tím, než uděláte první krok ke změně. Připojuji i zkušenosti z praxe, jak při změně zaměstnání postupovat a na co si dát pozor. Třeba vás moje tipy a zamyšlení budou inspirovat nebo motivovat k vašemu rozhodnutí, ať už je jakékoliv.

Signály pro změnu zaměstnání

Každý člověk je originál a situace a oblasti, se kterými se v práci setkává prožívá a pociťuje velmi individuálně. Pro jednoho zaměstnance je třeba přijatelný arogantní a nepříjemný šéf, kterého ale dobře ustojí a situace s ním zvládá v klidu. Důležitější je pro něj zajímavé finanční ohodnocení. Pro druhého zaměstnance na stejném pracovišti a pozici je takový šéf zase nepřijatelný. Zaměstnanec je z vedoucího ve stresu, obětuje raději dobrý plat než setrvání v takovém prostředí. 

Znamená to tedy, že každý člověk prožívá okolnosti jinak a svůj hodnotový žebříček má také postavený individuálně. Proto se nedají jednoznačně určit signály, při kterých je čas odejít.  Obecně si ale myslím, že je nejvyšší čas zvážit odchod, když v práci pociťujete dlouhodobou frustraci.

Vyzkoušejte leady

Z HR průzkumů a z rozhovorů s našimi klienty a uchazeči, vyplývá, že nejčastějšími důvody frustrace a následného odchodu ze zaměstnání bývá toxické prostředí a problematický vztah s přímým nadřízeným nebo s kolegy, nespokojenost se mzdou, nemožnost kariérně růst a rozvíjet se, nekompatibilní firemní kultura nebo nedostatek důvěry a ocenění za vykonanou práci.

Dalším faktorem, který ovlivňuje vnímání našeho zaměstnání, je smysl práce. Jde o přesah nad pouhým plněním zadaných úkolů a získávání finanční odměny. Většina z nás chce mít pocit, že naše práce má smysl. Přináší hodnotu nejen nám ale i ostatním. Dlouhodobý pocit, že tomu tak není, může vést také k frustraci. 

Zkuste si tedy odpovědět, který z pocitů převládá. Vyhoření a demotivace nebo pozitivní emoce?

Můžete si představit i jednoduchý vzorec, který vám dá další odpověď. Zhodnoťte vztah mezi investicí, kterou do práce vkládáte a výstupy, které z práce získáváte. Pokud vám vyjde, že víc do pracovní oblasti vynakládáte, než z ní dostáváte, máte další argument pro to, přemýšlet o změně. 

Je naprosto normální mít v práci špatný den. Váš pocit nespokojenosti by ale neměl převažovat. Správně si tedy vyhodnoťte, kdy jde ještě o běžnou denní výzvu, jejíž překonání vás posune, a kdy už je na čase hledat štěstí jinde. 

Vyzkoušejte leady

Buďte k sobě upřímní. Sami sobě si nic nenalhávejte, hrajte vůči sobě čistou a férovou hru. Vyplatí se zvážit všechna pro a proti v souvislosti s vaší prací s nezatíženou a odpočinutou hlavou, ideálně někde mimo pracovní prostory. Zbytečně také své pocity nepodceňujte ale ani nepřeceňujte. 

Kdy je vhodná doba na změnu zaměstnavatele?

Jakmile vyhodnotíte, že důvody pro změnu zaměstnavatele převyšují nad důvody, proč zůstat, udělejte to hned. Neodkládejte další kroky a hledání nové práce na lepší dobu. Mám za to, že vhodný čas je právě v tu chvíli, kdy jste si uvědomili svou hodnotu. Samozřejmě s plnou sebereflexí.

Každá doba má sice svá specifika, zvlášť v posledních turbulentních letech, ale dobří uchazeči jsou na trhu práce stále žádaní. Vyplatí se být aktivní a jít příležitostem vstříc. Vnímám, že první polovina letošního roku je na trhu práce napjatá. Spousta firem vyčkává s náborem, uchazeči jsou nerozhodní. Lidé čekají, co se stane a jak se situace na trhu práce, způsobená vnějšími vlivy, bude dál vyvíjet. 

Já naopak podporuji a jsem pro rozhýbání trhu. Říkám to i našim klientům a uchazečům, kteří také vyčkávají. Udělejte první krok, buďte aktivní. Když budeme všichni čekat, ke změně na trhu práce nedojde. Trh bude déle stagnovat, nové pracovní příležitosti se budou objevovat pomaleji. 

Jak postupovat při změně zaměstnání?

Začněte s otázkou proč. Vraťte se znovu k důvodům, proč jste se rozhodli odejít. Podle toho si vytvořte strategii pro další kroky.  

Ujasněte si své priority a cíle. Proč chcete práci změnit a co očekáváte od nového zaměstnání. Přemýšlejte o svých zkušenostech a dovednostech, které můžete na nové pozici uplatnit. Mějte otevřenou hlavu, nebraňte se změně náplně práce nebo dokonce i celého oboru, pokud vás láká a máte pocit, že by vás bavil. Snažte se získat co nejvíc informací o oboru, do kterého chcete jít, novou oblast prozkoumejte. 

Někteří zaměstnavatelé jsou osvícení a své nováčky zaškolí a naučí novým dovednostem. Prioritní je pro ně osobnost a nastavení uchazeče. Takové hledejte. Zvažte také seberozvoj. Spoustu webinářů a školení najdete i online a zdarma. Aktivně hledejte podporu a inspiraci. 

Udělejte si průzkum trhu, hledejte nové pracovní příležitosti na pracovních portálech, kontaktujte personální agentury. Neváhejte odpovědět i na inzeráty, které na vás působí příliš seniorně nebo v nich najdete nároky, které nesplňujete. Firmy občas volí taktiku “hledání supermanů” a zbytečného přeceňování dovedností. Ve skutečnosti pak přijmou lidi, kteří zdaleka výčet požadavků v inzerci nesplňují, ale líbili se jim osobnostně.

Vytipujte si zaměstnavatele, jejichž firemní kultura je vám blízká nebo kteří jsou vaše srdcovka. I když takové firmy nemají zrovna zveřejněný inzerát pro vás, napište jim, představte se. 

Doporučuji být také aktivní na profesních sítích. Od středních pozic výš se vyplatí být na LinkedIn. Vyšperkujte si osobní profil, dejte všem najevo, v čem jste dobří a jaké zkušenosti a praxe za vámi stojí. Dobrých návodů, jak na to, je na internetu dost. Využijte také networkingu na sítích i mimo. Ptejte se známých kolem, dejte vědět, že jste otevřeni nové příležitosti.

Věřím, že aktualizovaný životopis bez chyb, s pěknou grafikou a srozumitelným formátem, je pro vás standard. 😊 Doporučuji životopis šít na míru nabídce, na kterou odpovídáte. Určete si a vypíchněte klíčová slova, dovednosti a vaše úspěchy, které jsou pro danou pozici žádoucí. Při filtraci bude vaše CV pro recruitery atraktivnější, budou mu věnovat pozornost. 

Na trhu je i spoustu poradců a HRistů, kteří vám mohou s výběrem zaměstnání nebo při hledání nového směru v kariéře pomoci. I v takovém případě doporučuji porozhlédnout se po LinkedIn, který je plný inspirace a kontaktů. 

I my v Novitim poskytujeme poradenství. Naší diagnostikou umíme pomoci, pokud se rozhodujete o další kariéře nebo stojíte na rozcestí v osobním životě. Ukážeme vám, co je vaším hnacím motorem a jak toho využít. S naším konzultantem proberete váš potenciál, možnosti a cestu, která vám nejlépe sedne. 

Pasti, kterým se při hledání nového zaměstnání vyhnout

Občas se setkávám s notorickými hledači – “job seekers”. I když jsou takoví lidé celkem spokojení u současného zaměstnavatele, chodí od pohovoru k pohovoru, aby se ujistili, že jejich práce je nejlepší. Samozřejmě jde o četnost a míru, ale občas nemusí být na škodu, dojít se podívat jinam a porovnat. Pozor na představu, že tráva je jinde zelenější. Uvažujte realisticky, sundejte si klapky z očí a zhodnoťte všechna pro a proti.

Dalším palčivým tématem v náboru je takzvaný “job hopping”. Jde o situaci, kdy člověk často a pravidelně mění zaměstnavatele nebo pracovní pozice v relativně krátkém časovém období, obvykle do jednoho až dvou let. Mění pracovní místa bez zjevného důvodu. Tito lidé jsou mnohdy zaměstnavateli považováni za rizikové zaměstnance. V očích firem jde o nestabilní, neukotvené a neloajální uchazeče, náboráři se bojí takové lidi oslovit, manažeři zaměstnat. Trh se ale rychle vyvíjí. “Přeskakování” je častým jevem u nejmladší generace. Zoomeři chtějí všechno vyzkoušet, nabrat zkušenosti a jít zase o dům dál. Možná se i negativní pohled na časté střídání práce změní. 

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. V inzerátu slibují hory doly, z výčtu benefitů vám jde hlava kolem, v textu samé superlativy a klišé. Při pohovoru vám ale něco nesedí, máte pocit, že jste jen další číslo, náborový proces trvá, komunikace vázne… Příklad toho, co se může stát. Doporučuji, mějte mysl otevřenou, kriticky zhodnoťte plusy i mínusy, společnost a nabízené místo vnímejte už od prvního kontaktu jako celek. Mějte na paměti, že tak, jak se k vám chovají zástupci firmy při výběrovém řízení a při počáteční komunikaci, zřejmě se stejně budou chovat lidé ve firmě i po vašem nástupu.

Jste tvůrci vlastní kariéry

Rozhodnutí změnit práci může být občas tíživé. Je to krok, který s sebou přináší určitou míru rizika a období nejistoty. Hodně úvah vyžaduje porovnávání faktorů jako jsou stabilita, platové ohodnocení, pracovní prostředí a další. Může se jednat o náročné období. 

Vyplatí se být klidný, neunáhlit se, ale ani příliš dlouho neotálet a rozhodnutí neodkládat. 

A ještě pár slov z pohledu zaměstnavatele. Buďte ke svým stávajícím zaměstnavatelům empatičtí. Zvlášť dnešní doba přináší spoustu výzev i pro ně, někdy musí učinit i nepopulární rozhodnutí. Spoluvytvářejte ve firmě kulturu zpětné vazby a respektu. Pomáhejte k otevřené diskuzi, mluvte se svými nadřízenými. Řekněte jim, co vás na práci trápí nebo, co si přejete jinak. Kde je vůle, tam je i cesta. Vaší otevřeností se mohou věci rozhýbat, možná najdete řešení a změnu či posun ve vaší kariéře i ve stávajícím zaměstnání. 

Pamatujte si, že jste tvůrci své vlastní kariéry a můžete ji formovat podle svých představ a cílů. Buďte aktivní a hledejte příležitosti, při kterých můžete rozvinout své schopnosti a talent. 

A když se vám podaří najít práci, která vám dává smysl a naplňuje vás, pak to bude stát za to. 😊 

Autor: Anna Schwarzová, Novitim

© 2024 imper.cz