Kdy je nejlepší čas sjednat si životní pojištění?

30. Květen 2022

Životní pojištění patří k těm, která většina z nás příliš neřeší. Alespoň ne s dostatečným předstihem. Proč? Odpovědí je nejčastěji, že pojištění představuje „zbytečný“ výdaj navíc. Ovšem životní pojištění se vám v mnoha situacích vyplatí. Kdy si ho sjednat?

Životní pojištění nesmíte brát jako spoření, i když tak některé může fungovat. Toto pojištění slouží zejména v případech nenadálých situací, jako je výpadek příjmu, předčasná smrt či vážná nemoc, a finančně má chránit vaši rodinu.

Kdy je ideální sjednat si životní pojištění?

Životní pojištění je nejvýhodnější tehdy, když si ho sjednáte na delší dobu, například na 15 a více let. To může napovědět, že si ho klidně můžete sjednat ve 20, ale třeba i ve 40 letech. Jelikož životní pojištění primárně představuje finanční pomoc pro vaše blízké, je ideální o něm začít uvažovat po založení rodiny. Ale také například v případech, kdy vykonáváte nebezpečnější práci, a vyplatí se i pro situaci, kdy budete mít nečekaný výpadek příjmu. Jasná odpověď však na otázku, kdy si sjednat životní pojištění, neexistuje a vždy je třeba zvážit všechny okolnosti.

Jaké životní pojištění si sjednat?

Životní pojištění má několik variant. Tou základní je rizikové životní pojištění, které se vztahuje na pojištění rizika. Jako nevýhoda se tu může jevit, že pokud se za celou dobu pojištění nic nestane, tedy nepřijdete k úrazu ani nebudete mít výpadek příjmu, tak z pojistky nic mít nebudete.

Jinak je tomu u investičního životního pojištění, které kromě pojištění rizika zahrnuje rovněž možnost investování peněz, které tak lze zhodnotit. Výhodou je, že na toto pojištění vám může přispívat i zaměstnavatel, ovšem investiční riziko leží pořád na vás.

Kapitálové životní pojištění už přenáší riziko investice na pojišťovnu, která podle vaší strategie investuje a ručí za to, že o peníze nepřijdete. Výhodou je, že pokud ukončíte smlouvu a budete v minusu, dostanete zpět to, co jste do spoření vložili.

Důchod si pak můžete zajistit důchodovým životním pojištěním, se kterým máte garantováno zhodnocení peněz. Nevýhodou však je, že nelze měnit nastavení pojištění, nastat může také situace, kdy v případě vaší předčasné smrti nemusí být pozůstalým vyplaceno vše.

Kolik stojí životní pojištění?

Stejně jako u jiných pojištění i u toho životního se cena odvíjí od nejrůznějších faktorů. Mezi nimi jsou například vybraná pojistná rizika, druh pojištění, věk, zdravotní stav i povolání. Vždy je však základem pojištění na smrt ve výši 10 000 Kč, které je součástí každého životního pojištění.

Autor článku: Lukáš Jirsa, Copywriter
Copywriter s očima pro SEO, který se copywritingem živí od roku 2017. Potřeby klienta jsou pro něj zásadní a proto mají jeho texty hloubku a smysl. Některé texty můžete najít na webu produktvdetailu.cz.

© 2024 imper.cz