Co nakopne kapitálové trhy v roce 2017?

28. Únor 2017

Politika dominovala titulkům většiny světových médií. Rok 2016 přinesl mnoho nečekaných zvratů, které se přenesou také do roku následujícího. Zmíníme např. referendum o odchodu Velké Británie z Evropské unie nebo americké prezidentské volby s překvapivým výsledkem. Zažili jsme ale také pokroky v technologiích – bezpilotní vozy, první rozvozy zboží pomocí dronu, rostoucí možnosti internetu věcí a mnoho dalšího! Jaké trendy letos určí, kam investovat, a jaké změny nás nejvíce ovlivní?

1. Znovuzrozená Nokia, Apple ve spolupráci s Pentagonem

Michal Kozák je zaměstnancem v Seferios, který se mimo jiné zabývá také sledováním kapitálových trhů a podělil se s námi o oblasti, kterým věnovat pozornost při investování v roce 2017: „Při své práci často sleduji a porovnávám i analýzy, které jsou běžně dostupné od finančních institucí, investičních společností a finančních skupin. Jsou tam zajímavá doporučení, která jednoznačně nastíní trend, který se očekává v následujícím období. Například návrat legendární značky Nokia na mobilní trh byl avizován již v loňském roce a letos se již projevila reakce na hodnotu akcie. Koncem února představí svůj dlouho očekávaný mobilní telefon na Světovém mobilním kongresu (MWC) 2017, v Barceloně. Dle některých analýz se Nokia řadí do top 5 společností z hlediska investic pro letošní rok. Je to zajímavá příležitost pro krátkodobou investici,“ dodává Michal.

button registrace obchodnika transparent

hledáme obchodníka

Zaměřte se na komodity, moderní technologie a automobilový průmysl.

„Pokud se budeme bavit o komoditách, tak je zlato v každém případě zajímavá příležitost, obzvlášť letos, kdy před námi stojí tolik politických nejistot a geopolitických rizik. Z energeticky využitelných komodit se vyplatí ropa vzhledem k jednání o snižování těžby v rámci OPECu. V neposlední řadě porostou ceny zemědělských komodit a zvláštní pozornost je třeba věnovat komoditám typu obiloviny a cukr,“ doporučuje Michal a my dodáváme, že investice do zlata by také dávala smysl jako spolehlivý protiinflační nástroj.

V rámci akciového trhu je dobré se zaměřit na technologický sektor a automobilový průmysl. Technologičtí giganti Microsoft a Apple si vedou skvěle. Konkrétně Apple začal výrazněji spolupracovat s americkou armádou na vývoji wearable elektroniky. Za posledních pár týdnů cena akcií Apple stoupla ze 111 na 130 USD za akcii.

Z geografického hlediska je pozoruhodná jihovýchodní Asie. Státy tam mají stabilní ekonomiky s pozitivním výhledem do budoucna. V současnosti je Vietnam nejrychleji rostoucím asijským státem. „Tam je potřeba sledovat celkové dění. Výchozí informace a analýzy by se měly prověřovat z několika zdrojů. Na základě takto získaných informací je pak investor – klient schopen vyselektovat nejzajímavější nabídky. Pokud se jedná o české společnosti, tak sleduji hlavně oblast dividend, což je zajímavé v rámci dividendového portfolia v rámci zahraničních firem. Jsou to konzervativnější investice. Je to zajímavé pro klienty, kteří nemají až tolik času se tomu věnovat,“ říká Michal.

2. Politická „střídačka“ významně ovlivní trhy

Politika vždy hrála důležitou úlohu ve směřování vývoje světa. Dle Michala tomu nebude jinak ani letos. „Letošní rok bude zajímavý vzhledem k tomu, jak se vyvíjí celkově politika v USA. Donald Trump je výrazná osoba, která ovlivní světové trhy, což je vidět od prvního okamžiku, kdy byl zvolen, a kdy výrazně posílilo zlato. Pak výrazně posílil dolar. V tuto chvíli za zajímavé považuji 5 společností – např. Chevron, které byly hlavními sponzory Trumpa a sleduji jejich vývoj, kdy se u nich projevily výrazné výkyvy v prvním týdnu zvolení – společnosti zaznamenaly nárůst dokonce okolo 10 %. V podstatě to vidím jako zajímavou příležitost pro naše investory.“

Politika bude ovlivňovat vývoj také v rámci EU. Je tam otázka spolupráce Spojených států a Velké Briánie. Dalším otazníkem budou důležité volby ve Francii, Německu a Nizozemsku. Za zmínku také stojí potenciální spolupráce mezi USA a Ruskem.

hledáme obchodníka

3. Jak účinně sledovat nebo předpovídat vývoje trendu? Jaký zaujmout postoj k obchodování proti trendu?

„Důležité je vycházet z analýz, tzn. obchody jsou spíš na linii trendu. Zajímavé můžou být také mimořádné nabídky. Ty je nezbytné přehodnotit, do jaké míry jsou zajímavé a porovnat jejich míru výnosu a rizika. Při dividendovém obchodování se vývoj akcií opakuje, je to zajímavá příležitost.

4. Žádný divoký západ, bez analýzy ani ránu

Typický filmový klient je většinou zobrazen jako „střelec“, který mává velkým balíkem peněz bezhlavě doufajíc, že mu ho makléři znásobí mávnutím kouzelné hůlky. Realita je však jiná, jak nám vysvětluje Michal:

Klienti znají cenu peněz, nějak si je museli vydělat, ví, jaká byla cesta k tomu ty peníze získat. Většina českých, a tedy i našich klientů, je výrazně konzervativní, je to vidět už podle toho, jak peníze investují, nebo jak jim leží na účtech, kde ztrácí svou hodnotu. Ale to se začíná měnit. Mají větší chuť investovat, více se v tom vzdělávají. Ačkoliv naše společnost stojí u zrodu vztahu mezi klientem a obchodníkem s cennými papíry, který disponuje odborníky pro další servis klientům a naše společnost to klasické „filmové“ obchodování nedělá, jsme schopni klientům zajistit účast na odborných seminářích vedených odborníky na různá témata – jak se trhy vyvíjí, možnosti na trzích, co lze očekávat, trendy atd. Domnívám se, že dnes už velká část investorů přistupuje k investicím zodpovědně, sledují trhy s větším přehledem. Čím dál víc se ale setkávám s klienty, kteří mají přehled. I mladá generace začíná investovat dřív. V tomto je vidět posun.“

5. Musíte být vlci, neustále ve střehu a soustavně se připravovat

Michal se nám svěřil, jaké kvality Seferios hledá u nových obchodníků. „Hodně důležitá je komunikativnost, přirozená inteligence, vůle učit se novým věcem. Během výběrového řízení spolupracují s koučem, zapojíme je do procesu, kdy mají možnost si věci vyzkoušet a my vidíme, do jaké míry jsou schopni přijímat nové informace.“ Dělat makléře či akvizičního obchodníka na kapitálových trzích je náročná práce nejen co se týče času, ale je potřeba tomu věnovat čas i po práci – sebevzdělávat se. Obchod se neustále vyvíjí a obchodníci musí být připraveni efektivně reagovat na základě dostupných informací.

Prodávejte tak, aby tomu rozuměla i vaše babička.

6. V jednoduchosti je krása

Zeptali jsme se Michala, s jakými problémy se může akviziční obchodník na začátku potýkat? Na co jej nalákat do oboru?

„Složitost nebo nejasnost informací podávané klientům. Čím jednodušší a konkrétnější sdělení, tím spíš si získají pozornost klienta. Na začátek je důležité srovnat si vědomosti a znalosti a posoudit, co je pro klienta důležité. Pokud se dostane do úzkých, vždy má po ruce zkušenější kolegy, manažery. Novým kolegům se hodně pomáhá. Je to nevšední práce, kde se toho člověk hodně naučí. Rozvíjí se, bude mít lepší finanční a investiční gramotnost, z čehož osobně může osobně hodně těžit. I z hlediska provizí je pro něj práce kapitálového obchodníka lukrativní.“

Troufnete si na takovou práci? Jste-li samostatní, hledáte možnost rozvoje a kariérního růstu, tak se rychle hlaste v Seferios. Momentálně přijímají nové průbojné obchodníky.

7. Co bude hlavní hnací silou trhů v roce 2017?

Určitě spolupráce USA a VB, výsledky voleb ve Francii se výrazně promítnou do vývoje trhů. Pokud zůstane v EU, tak jednoznačně. Bude tam i trochu vliv vojensko-politický, co se týká severní Afriky. Vzhledem k tomu, že se jedná o republikány, tak budou chtít některé věci, které dřív nebyly zásadně řešeny, dotáhnout do konce. Hodně se budou projevovat nové technologie. Zajímavé bude sledovat veletrhy a představení hlavních společností (Apple, Google, Twitter, Microsoft) – oni určují směr a nové technologie… Jsou v zájmu investorů, je to vidět i na fondech, výrazně rostou, posilují a přesně ten trend nových technologií je čím dál víc znát i v tom investování klientů. Stále více se orientují a investují do těchto oblastí.

© 2024 imper.cz