Je vám přes 30? Nikdy není pozdě začít

01. Červenec 2014

Říkáte si, že když už vám třicítka dávno zaklepala na dveře, nejste těmi správnými adepty na úspěšného obchodníka? Máte pocit, že nejste dostatečně mladí, draví a šikovní? Tyhle myšlenky vyžeňte z hlavy. Nikdy není pozdě začít! Důležité je chtít. Chtít něčeho dosáhnout, vrhnout se do obchodu po hlavě a bojovat. Na věku rozhodně nezáleží.

wander

hledáme obchodníka

Přinášíme krátké příběhy 4 lidí, kteří se dokázali proslavit až daleko po třicítce:

 

Ray Kroc, zakladatel McDonald´s, úspěch v 52 letech

mc

Česko-americký zakladatel sítě rychlého občerstvení McDonald´s se narodil 5.10.1902 v Oak Park nedaleko Chicaga. Podnikat začal už na základní škole s limonádovým stánkem, následně pracoval jako obchodník s potravinami. Jeho podnikání přerušila válka, po ní se živil jako klavírista, jazzový hudebník, DJ a prodavač papírových kelímků v jednom.

Na svůj životní úspěch si musel počkat – přišel až po 50ce, když založil vlastní restauraci. Jeho hlavním cílem byla vysoká kvalita jídla, čistota provozovny a příjemná obsluha. A to vše za příznivé ceny. Byl posedlý efektivitou, vytvořil franšízu, jejíž podstatou bylo, že každý burger musí chutnat stejně, ať jej vyrobí kdokoliv a kdekoliv. Založil i tréninkový program, který pojmenoval Hamburgerová univerzita. Jeho podnikání se velmi rychle rozjelo, a to i díky marketingovému tahu, kdy v roce 1963 přišel na svět známý klaun Ronald McDonald. Dnes už snad není nikdo, kdo by alespoň neslyšel o fast foodech McDonald´s.

Vyzkoušejte leady

 

Harrison Ford, herec, úspěch ve 35 letech

harrison

Dnes je 2. nejlépe vydělávajícím hercem na světě, ne vždy tomu ale bylo tak. Vyrůstal na chicagském předměstí, po střední škole se pustil do studia filozofie a angličtiny, později si zvolil drama. Jeho studijní výsledky byly ale tak mizerné, že školu opustil a postavil se na divadelní prkna. První roli získal v roce 1966, ale byla naprosto bezvýznamná.

Prožíval velmi špatnou hereckou i finanční situaci, takže se rozhodl živit truhlařinou. V té se mu dařilo, a tak si mohl díky finanční nezávislosti začít své role vybírat. Zlom pro něj nastal v roce 1977, kdy získal hlavní roli meziplanetárního pilota Hana Sola ve veleúspěšném sci-fi Hvězdné války „Star Wars“. Film celkově vydělal přes 300 milionů dolarů a z Harrisona se stala téměř přes noc hollywoodská celebrita. V té době mu bylo 35 let.

 

J. K. Rowlingová, spisovatelka, úspěch ve 32 letech

jkrowling

Život nyní velmi úspěšné britské spisovatelky, která se proslavila sérií knih o Harrym Potterovi, nebyl zrovna procházkou růžovým sadem. Nedokončila studium francouzštiny, do kterého se pustila na nátlak rodičů, vdala se za portugalského televizního reportéra, jemuž porodila dceru, manželství jim však nevydrželo.

Aby zahnala své smutky, pustila se do psaní své první knihy, jejíž děj ji napadl po cestě vlakem z Manchasteru do Londýna. Celou knihu sepsala po edinburghských kavárnách, kde prý trávila čas, jelikož neměla finance na vytápění bytu. V roce 1997 se jí podařilo vydat svou prvotinu, která okamžitě ohromila celý svět. V roce 2004 byl majetek Rowlingové odhadnut na 576 miliónů liber a stala se tak první dolarovou miliardářkou, která získala svvé bohatství psaním knih.

 

Mary Kay Ash, zakladatelka společnosti Mary Kay, úspěch ve 45 letech

maey

25 let svého profesního života věnovala Mary Kay oblasti přímého prodeje. Ze své pozice celostátní ředitelky pro vzdělávání odstoupila ve chvíli, kdy byl na místo jejího nadřízeného s dvojnásobným platem povýšen muž, kterého sama zaučovala. Odmítla se však smířit s neúspěšnou kariérou, a tak začala psát knihu, která měla poskytnout informace ženám, jak rozvíjet svůj talent a dosahovat neomezených úspěchů. Při psaní této knihy si sestavila plán, kterým mohla uskutečnit více, než původně zamýšlela.

Za pomoci syna a našetřených 5 000 dolarů vytvořila společnost Mary Kay. Se základní řadou 5 produktů a s pomocí 9 poradkyň dala v roce 1963 všem ženám příležitost uplatnit svůj potenciál. Nyní má společnost na svém kontě přes 3 miliony poradkyň, s úspěšnou Kristýnou Hoškovou jsme dělali rozhovor!

 

Inspirováno článkem na portálu Entrepreneur.com

Zdroje fotografií: 2.bp.blogspot.com, empoweringnations.com, tressugar.com, guardianlv.com

© 2024 imper.cz